pomysl-o-kregoslupie

Siedzący tryb życia, noszenie ciężkich zakupów, wysokie szpilki, życie w ciągłym pośpiechu – wszystkie tak dobrze to znamy. Ale czy na co dzień zastanawiamy się jak bardzo wpływa to na nasz kręgosłup? Opamiętanie przychodzi dopiero kiedy pojawia się ból. A wystarczy pamiętać o kilku prostych radach, by jak najdłużej cieszyć się zdrowiem.

Wiele z nas nie ma czasu na regularne chodzenie na fitness czy basen. Całe dnie spędzamy przed komputerem lub na nogach. Nie dbamy o prawidłową postawę ciała. Czasem zdarza się, że przeciążamy kręgosłup.

Kiedy jesteśmy jeszcze przed czterdziestką nie myślimy jak bardzo niezdrowy tryb życia odbije się na naszym organizmie w późniejszym wieku. Nawet drobne urazy kręgosłupa mogą powodować migreny, drętwienie kończyn i uciążliwy ból.

Prawidłowa postawa

Jeśli wykonujemy pracę siedzącą lub stojącą, zadbajmy o prawidłową postawę. Podczas siedzenia plecy powinny przyjąć kształt litery S.

!(left shadow)/pictures/content_picture/200x/_______a____.jpg!!

Jeśli pracujemy przy komputerze lub długo pozostajemy w jednej pozycji, postarajmy się przynajmniej co godzinę wstać, rozciągnąć, a najlepiej trochę się przespacerować.

Kiedy stoimy, ciężar ciała powinien rozkładać się równomiernie na obie nogi. Zakupy najlepiej jest nosić w dwóch torbach o podobnej wadze. Nigdy nie wolno pochylać się nad ciężkimi przedmiotami. Należy przykucnąć i podnosić ciężar z wyprostowanym kręgosłupem.

Monika B.