Kobieta na rynku pracy Psychologia

Kobieta w spodniach

kobieta-w-spodniach

Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że coraz więcej Polaków (blisko 50%) stwierdza, że jego przełożonym może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Odzwierciedla to panujący na rynku pracy trend awansowania kobiet na stanowiska kierownicze.

O odmiennych, kobiecych i męskich strategiach zarządzania mogłaś już poczytać w artykule Kobieta-Szef w zakładce Między Ludźmi, podzakładce Ja kobieta, rozdziale Współczesny obraz dojrzałej kobiety. Wnioski?

Bez względu na fakt, czy mówimy o zarządzaniu firmą, czy zasobami ludzkimi mężczyźni obierają zazwyczaj strategie oparte za zadaniu. Skupiają się więc głównie na celu i sposobach jego osiągnięcia. Dobrze odnajdują się w atmosferze rywalizacji, dominacji. Dobierają sobie pracowników skutecznych, efektywnych. Skupiają się na merytorycznych aspektach pracy.
Kobiety zwyczajowo stosują strategie zarządzania oparte na emocjach. Oznacza to, że istotne dla nich są w pracy również relacje międzyludzkie. Przykładają wagę do pokojowego rozwiązywania sytuacji konfliktowych, przeciwdziałania stresowi, są bardziej wyrozumiałe dla prywatnych trudności pracowników.

Tyle teorii. Praktyka tymczasem pokazuje dużo bardziej zawiłe i zaskakujące zależności. Przede wszystkim ponad 90% kobiet pracowników woli mieć przełożonego mężczyznę. Zawiść, zazdrość i bierna agresja między kobietami ma bowiem w miejscu pracy ogromne rozmiary. Zupełnie inaczej kształtują się relacje między mężczyznami pracownikami a kobietami szefami. Te ostatnie mają często faworyzujące podejście do przedstawicieli płci przeciwnej. Jednocześnie kobiety na stanowiskach kierowniczych muszą walczyć ze stereotypizacją, która płynie głównie z męskiej strony. Kobieta- szef często wnosi zarzut, mówiący, że nie czuje się przez mężczyzn traktowane „serio”.

Joanna P

Badania przeprowadzone przez CBOS pokazują, że coraz więcej Polaków (blisko 50%) stwierdza, że jego przełożonym może być zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Odzwierciedla to panujący na rynku pracy trend awansowania kobiet na stanowiska kierownicze.

Psychologowie pracy pokazują, że próby udowadniania przez kobiety, iż dobrze pełnią obowiązki szefa prowadzą je często do popełnianie błędów znanych między innymi jako postawa „wściekłej tygrysicy”. Takie zachowanie polega na manifestowaniu swojej siły, mocy i władzy, zachowaniu „Królowej Śniegu” utrzymującej chłodny dystans miedzy sobą a pracownikami, czy „Carycy Katarzyny”, wykorzystującej swoich pracowników.

Kobieta w spodniach jest więc najbardziej wiarygodnym i szanowanym szefem, kiedy jest sobą i nie stara się kreować sztucznego dystansu, ani próbować stać się mężczyzną.

Joanna P

Komentarze (4)

pati25

11 lat temu

Moim zdaniem kobieta w pracy może być szefem jak i mężczyzna.Może sprawdzać się w tej roli równie dobrze a nawet i lepiej.Ja bardzo krótko pracowałam i moim szefem była kobieta.Atmosfera w pracy była wspaniała

tereska56

11 lat temu

Ciekawe sa te postawy kobiet – szefów. Na pewno jest tak, że na kobietę na wysokim stanowisku bardziej zwraca sie uwagę, jest ona „pod lupą”.

bess22

12 lat temu

Moje doświadczenie mówi mi,że kobieta-szef często widzi w swoich pracownicach potencjalne zagrożenie swojej pozycji,dlatego relacje te układają się nie najlepiej.Kobieta-szef za to często faworyzuje mężczyzn podwładnych,co nie ma nic wspólnego z profesjonalizmem,ale niestety ma często miejsce.Kobieta-szef często myli uznanie w pracy z tanimi komplementami płynącymi od mężczyzn podwładnych.

Zostaw komentarz