Alternatywna medycyna Kosmetyki Natura i eko

Olej sezamowy na nadciśnienie

olej-sezamowy-na-nadcisnienie

Olej sezamowy tłoczony jest na zimno, czemu między innymi zawdzięcza swój wyjątkowy orzechowy posmak, za który cenią go smakosze kuchni azjatyckiej. Charakteryzuje go intensywny zapach oraz ciemna, gęsta konsystencja. W przeciwieństwie do innych olejów, mówi się o tym, że ma pozytywny wpływ na nasz organizm.

Olej z sezamu jest bogaty w kwasy tłuszczowe jedno i wielonasycone, które dzięki procesowi tłoczenia bez podwyższania temperatury, zostają łatwo przyswajane przez organizm. Z ostatnich badań wynika nawet, że olej ten pomaga w obniżeniu nadciśnienia tętniczego. Taki wniosek wysnuł dr Devarajan Sankar z Uniwersytetu Annamalai w Indiach, nadzorujący badanie przeprowadzone na grupie 328 pacjentów z umiarkowanym lub wysokim nadciśnieniem (195 mężczyzn i 133 kobiety) których średnia wieku wynosiła 58 lat.

Przez 60 dni uczestnicy doświadczenia konsumowali w ciągu dnia ok. 35 gramów oleju sezamowego. Ciśnienie mierzono przed badaniem, po nim oraz w trakcie co 15 dni. W ciągu tego czasu przy niezmienionej diecie uśrednione ciśnienie skurczowe obniżyło się ze 166 do 134 milimetrów słupa rtęci, a rozkurczowe ze 101 do 84,6 milimetra.

Choć wpływ oleju sezamowego na nadciśnienie jest nowym odkryciem, o pozytywnych właściwościach tego płynu wiadomo już od dawna. Olej ten ma właściwości rozgrzewające i oczyszczające organizm oraz regulujące pracę gruczołów łojowych. Dzięki temu ma szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Poleca się go jako olejek do ciała, do masażu, do kąpieli lub jako naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Z uwagi jednak na właściwości rozgrzewające olej sezamowy NIE JEST zalecany osobom z rozszerzonymi naczynkami oraz przy stanach zapalnych.

A. Złotkowska

Komentarze (10)

Mindi

6 lat temu

Taka ciekawostka ale niestety nie dla mnie. Mam rozszerzone naczynka i problemy ze skórą. Żałuję bo ma dużo cennych właściwości, nawet teraz przydałby się bo ma właściwości ochronne przeciwko promieniom słonecznym.

babka

8 lat temu

Prawdę powiedziawszy to nie znałam tego oleju. Nie wiem nawet czy łatwo go dostać w sklepach czy trzeba poszukać w specjalnych. Po tych informacjach od Was pewnie go zakupię do nawilżenia skóry, bo trochę nie mogę dać sobie rady pomimo różnych srodków, które stosuję.

pati25

8 lat temu

Olej sezamowy stosowany jest nie tylko w kuchnii.W przemyśle kosmetycznym używany jest jako olejek do ciała, do masażu i do kąpieli. Stosowany w kremach i mleczkach przeznaczonych dla skóry suchej, mieszanej, dojrzałej, źle ukrwionej i wrażliwej. Używany także w kosmetykach przeciwsłonecznych (posiada naturalny współczynnik ochronny przed słońcem ok. 3-4), w preparatach do pielęgnacji suchych włosów i suchej skóry głowy. Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające, oczyszczające, reguluje pracę gruczołów łojowych.

jkokosza

9 lat temu

Olej sezamowy jest świetny nie tylko w kuchni .Zawiera cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego wykorzystuje się go do masażu ciała, kąpieli, jako dodatek do kremów i mleczek przeznaczonych dla skóry suchej, dojrzałej, źle ukrwionej i wrażliwej.Ja często sobie dolewam do kąpieli i później nie muszę się już smarować żadnym balsamem, bo skóra jest gladka i dobrze nawilżona.

amchojnacka

9 lat temu

Olej sezamowy jest unikalny ze względu na wyjątkowo wysoką zawartość kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 – kwas linolowy z równoczesną wysoką zawartością naturalnie występujących konserwantów sezamolu i sezaminy. Co sprawia, że olej ten jako jeden z nielicznych z taką zawartością nienasyconych kwasów tluszczowych jest stosunkowo stabilny w temperaturze pokojowej. Sesamol w połczeniu z naturalnymi tokoferolami jest bardzo aktywnym antyutleniaczem i wymiataczem wolnych rodników. Zaliczany do środków ”anti-aging”, zwiększa barierową funkcje skóry, zmniejsza utratę wody przez naskórek oraz zwiększa elastyczność skóry. Tak jak i inne oleje może być stosowany jako emolient zmiękczający skórę i chroniący ja przez wpływem zewnętrznego środowiska. Olej sezamowy ma właściwości rozgrzewające, odtruwające , reguluje pracę gruczołów łojowych. Oczyszcza skórę z toksyn. Olej sezamowy poprawia krążenie. Zalecany do masażu i produktów kosmetycznych dla cery mieszanej, suchej, zanieczyszczonej, starzejącej się z oznakami złego ukrwienia. Ponieważ olej sezamowy rozgrzewa nie jest zalecany do stosowania przy rozszerzonych naczynkach i przy stanach zapalnych. Olej sezamowy stanowi naturalną ochronę przeciwsłoneczną o faktorze 3-4. Jest używany również do produktów do pielęgnacji suchych włosów i skóry głowy.

Annagata

9 lat temu

Słyszałam o tym oleju,ale nigdy go nie próbowałam.I szczerze powiedziawszy nie spotkałam go w żadnym sklepie,nawet ze zdrową żywnością.A wybór rożnych olejów jest bardzo duży.Czytając o jego właściwościach myślę,że warto byłoby się zainteresować.

Zostaw komentarz