Czy wiesz że...? Zdrowie

Nowoczesne metody leczenia tarczycy

nowoczesne-metody-leczenia-tarczycy

Zarówno nadczynność jak i niedoczynność tarczycy niesie z sobą ryzyko wielu chorób towarzyszących, takich jak zaburzenia sercowo-naczyniowe, zwłaszcza zaburzenia rytmu serca.

Dodatkowym zagrożeniem może być nasilające się zrzeszotnienie kości, postępujące zwłaszcza po wprowadzeniu terapii hormonalnej mającej z kolei zapobiec problemom z tarczycą. Coraz częściej jednak promuje się terapię hormonalną wieku menopauzalnego jako czynnik mogący w odpowiedniej dawce i w odpowiedniej formie zapobiegać odstępstwom od normy w zakresie chorób związanych z tarczycą.

Jest to jedna z nowoczesnych form leczenia zaburzeń tyrologicznych, ale nowoczesna nie zawsze znaczy dobra. W każdym razie przede wszystkich warto postawić na indywidualizm, jakim charakteryzuje się organizm każdej kobiety. Jednym coś może pomagać, innym nie. Warto jednak podjąć próbę leczenia jedną z najnowszych – a więc najlepiej dopracowanych – metod przy jednoczesnym przestrzeganiu zaleceń lekarza, ale także własnego sumienia i zdrowego rozsądku, bowiem nawet autorytety są skłonne się mylić.

Zaburzenie czynności tarczycy a menopauza

Wraz z postępem menopauzy u kobiet występuje coraz większa osteoporoza i choroby sercowo-naczyniowe oraz problemy z tarczycą. Choroby te są wynikiem nie tylko osłabienia organizmu po latach niezdrowych przyzwyczajeń, diety, stresu czy braku ćwiczeń fizycznych ale nasilają się zwłaszcza po rozpoczęciu spadku stężenia hormonów typowego dla okresu przekwitania. Tak też kobiety, które wcześniej miały problemy z tarczycą i nie zajęły się jej leczeniem za młodu, mogą mieć jeszcze większy problem w okresie okołomenopauzalnym. Leczenie tarczycy w tym okresie jest sporne co do metod i za praktycznie każdą metodą dziś dostępną kryją się powikłania zdrowotne. Zatem pacjentki menopauzalne są szczególnie w grupie ryzyka a lekarz prowadzący ich leczenie tarczycy powinien zachowywać szczególną ostrożność.

Leczenie solą sodową lewoskrętnej tyroksyny

Coraz częściej przyjmowaną metodą leczenia czynności tarczycy jest terapia, opierająca się na doustnym podawaniu soli sodowej lewoskrętnej tyroksyny w dawkach stopniowo zwiększanych. Choć terapia daje pewne efekty to jednak może stanowić zagrożenie dla kobiet z problemami krążeniowymi i ciśnieniem. Dlatego ustalenie początkowej dawki oraz ostrożność są nadzwyczaj ważne.

Niedawno weszło rozporządzenie o kontroli TSH, gdzie pierwsze badanie kontrolne powinno odbyć się 12 tygodni po rozpoczęciu terapii oraz wielokrotnie później powtarzane. Jest to obecnie najlepsza farmakologiczna metoda leczenia tarczycy, a jednak u wielu kobiet nawet przy niskich dawkach stwierdza się po zakończeniu terapii tyreotoksykozę sprzyjającej m. in. redukcji masy kostnej i nasileniu objawów menopauzalnych. Wdrożenie na tym etapie terapii hormonalnej również jest dyskusyjne z powodu dodatkowego osłabienia organizmu narażonego na pogorszenie stanu zdrowia w rozumieniu towarzyszących chorób.

Podejmując terapię hormonalną w chorobach zaburzenia czynności tarczycy lub łączenie tej terapii z metodą soli sodowej lewotyroksyny należy pamiętać iż za prowadzenie leczenia pacjentki odpowiedzialny nie tylko endokrynolog ale też ginekolog.

ALNG

Komentarze (6)

Emilly27k

8 lat temu

Coraz więcej osób choruje na tarczycę. Tarczyca nie stanowi zagrożenia, ale inne choroby bardziej są niebezpieczne dla nas.

pati25

12 lat temu

Coraz to inne metody leczenia tarczycy.,Ja miałam robione USG tarczycy i na szczęście nie mam żadnych problemów z tarczycą

Emilly27k

13 lat temu

Ja myślę,że warto zaufać nowym metodom związanym z leczeniem tarczycy.Ważny jest odpowiedni dobór leków oraz konsultacje medyczne.

hallina

13 lat temu

A z tego co wiem to taka współpraca z lekarzami jest bardzo potrzebna.Wiem ,że z tarczycą można życ ,ale nieleczona odpowiednio może niezłe zniszczenia w organiżmie poczynic

jkokosza

13 lat temu

To prawda, że brakuje nam lekarzy ginekolog – endokrynolag, a w małych miastach to mało kto o nich słyszał, chyba, że w dużym to prędzej. Teraz rutynowym badaniem stało się badanie hormonu TSH . Jeżeli jest w normie, lekarz uznaje, że tarczyca jest zdrowa i na tym koniec.Jednak, aby dokładnie zdiagnozować tarczycę trzeba wykonać wiele innych badań, aby być 100% pewnym, ale to niestety kosztuje.

Annagata

13 lat temu

Mój znajomy swego czasu miał problemy z tarczycą.Na początku wszyscy myśleliśmy,że to serce,bo tętno miał kosmiczne i lekarze nie mogli poradzić sobie z jego ustabilizowaniem.I dopiero po wielu żmudnych badaniach okazało się,że to jednak nie serce,tylko tarczyca.Przepisano odpowiednie leki i teraz jest dobrze.Ale nigdy nie przyszło by mi do głowy,że tarczyca może dawać tak dziwne objawy i co najgorsze rozchwiać organizm do granic możliwości.

Zostaw komentarz