Dbaj o zdrowie Zdrowie

Profilaktyka choroby refluksowej

profilaktyka-choroby-refluksowej

Niewinne, ale regularne czkawki, zgagi czy wymioty mogą doprowadzić do stanów chorobowych tkanek przełyku i nadżerki. Sprzyja temu nasz niehigieniczny tryb życia. Co zrobić, by nie nabawić się choroby refluksowej?

Najczęściej, nawet w czwartym stopniu zaawansowania wystarczy zmiana stylu życia, mająca bardzo duży wpływ na tę chorobę. Rzeczy, które nasilają chorobę (a niekiedy są jej przyczyną) to:

nadwaga – zwiększa ciśnienie wewnątrz brzucha, co znacznie ułatwia zarzucanie treści żołądkowej do przełyku; innym czynnikiem związanym z nadwagą jest zakwaszenie organizmu uniemożliwiające szybkie gojenie się zapalenia

zła dieta – pokarmy ostre (przyprawy, sosy, kawa, mocna herbata, papierosy, alkohol, napoje gazowane oraz pokarmy poddane marynacie lub fermentacji), zbyt gorące lub zbyt zimne oraz pokarmy o odczynie kwasowym (mięso, nabiał, produkty pochodzenia zwierzęcego i produkty pasteryzowane) – wbrew pozorom nie są to cytrusy, mające jedynie kwaśny smak, ale tak naprawdę posiadające odczyn zasadowy po dostaniu się do naszego przewodu pokarmowego

stres – powodujący najróżniejsze nieprawidłowe odruchy, od skurczów mięśni do niemożności przełykania, a także nerwowość i w jej rezultacie szybkie jedzenie i niedokładne gryzienie pokarmów; stres również skupia krwinki białe w obrębie mózgu, uniemożliwiając wysłanie znacznej ich części w miejsce stanu zapalnego – dlatego stres często przyczynia się do nowotworu

nieprawidłowa pozycja ciała po jedzeniu – zaraz po posiłku nie wolno się kłaść, a w razie możliwości także siadać, najlepiej iść na spacer, albo chociaż utrzymywać środkową część ciała w pozycji pionowej; jeść co najmniej dwie godziny przed spaniem, a w przypadku zjedzenia mięsa lub nabiału 6 – 8 godzin przed spaniem, gdyż tyle właśnie godzin produkty te obciążają nasz układ trawienny (ale i tak produkty te raczej nie są wskazane); równocześnie nie należy bać się surowych warzyw i owoców, które są bardzo pomocne w praktycznie każdej chorobie

nieprawidłowa pozycja w pozostałym czasie – dobrze jest również zmienić pozycję spania stosując poduszkę, która podwyższa głowę tak, że przełyk znajduje się wyżej od żołądka; podczas pracy również nie należy często się pochylać

Modyfikacja stylu życia często wystarcza w pozbyciu się choroby refluksowej przełyku i żołądka. Nie należy również bez powodu brać się uprzednio za środki farmaceutyczne czy chirurgię, przeznaczoną dla wyjątkowych przypadków. Na początku, warto wziąć się za swój styl życia zamiast narażać organizm na skutki uboczne, związane z leczeniem farmaceutykami lub skalpel.

Jeśli zmiana nawyków żywieniowych i ograniczenie stresu nie da widocznych efektów w przeciągu kilku miesięcy, wówczas można się dopiero zastanawiać nad leczeniem farmaceutycznym, obejmującym grupę leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego, alkalizujących i pro-kinetycznych.

Anna J

Komentarze (5)

pati25

11 lat temu

Bardzo dobry artykuł.Nie miałam i nie mam problemu z refluksem ,ale nie sądziłam,że także pozycja ciała może być przyczyną choroby refluksowej.Moja znajoma mająca z tym problem po każdym posiłku wypija szklankę wody przegotowanej.To jej dobrze robi.

amchojnacka

13 lat temu

niestety sama miałam tego typu problem. Zmieniłam tylko sposób odżywiania i dolegliwości minęły. Zrezygnowałam z tłustych i ciężko strawnych dań, kolację jem teraz najpóźniej o godz. 18.00 i zgaga minęła.

Emilly27k

13 lat temu

W zasadzie wszystko szkodzi naszemu organizmowi tak na dobrą sprawę danatwo droga szkodzi.
Nie każdy z nas zna początki choroby refluksowej.Również cieszę się ,że teraz dzięki artykulowi dowiedziałam się więcej na temat tej choroby.

Annagata

13 lat temu

Również miałam znajomą,która chorowała na chorobę refluksową.Szkoda m jej było,bo widziałam jak bardzo się męczy.Wiem,że przez kilka lat leczyła się normalnie,ale to nie dawało większych rezultatów.Cieszę się,że są takie artykuły jak ten,bo w ten sposób można dowiedzieć się ,jak walczyć z takimi przypadłościami.

danatwa

13 lat temu

Znajoma chorowała na tą chorobę i jest to bardzo przykra dolegliwość. Leki nie pomogły i miała zabieg operacyjny.

Zostaw komentarz