Kobieta na rynku pracy Psychologia
Czy wiek przeszkadza w nauce języków obcych?

Wiek nie tylko nie przeszkadza w nauce języków obcych, ale nie przeszkadza też w nabywaniu żadnych innych kompetencji intelektualnych, nawet jeśli uczymy się ich od początku!
Żartobliwie można by powiedzieć, że gdyby nauka języków w dorosłym wieku nie miała sensu to nie mielibyśmy kursów (często bardzo atrakcyjnych cenowo) dla emerytów. Jeśli zaś chodzi konkretnie o naukę języka, to liczy się głównie sposób w jaki się uczymy, albowiem inne metody edukacyjne powinny być stosowane wobec dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych. Wiąże się to z odmiennymi w zależności od wieku sposobami nabywania wiedzy.
Po stronie zalet uczenia się nieznanego języka przez osoby dojrzałe znajdują się takie czynniki jak dążenie i motywacja do nauki języka, które grają kluczową rolę w jakości języka, jakim będziemy się posługiwać. Zarówno dzieci, jak i młodzież w przeważającej mierze uczą się języka w szkole, czy na dodatkowych kursach i rzadko można powiedzieć, że ta decyzja jest świadomą i przemyślaną decyzją tych młodych osób.
Po wtóre, nawet jeżeli młoda pamięć jest elastyczna i pojemna, to jednak sumienność i koncentracja przy nauce nie tylko pozwalają zrównać poziomy, ale nawet przewyższyć umiejętności młodzieży. Ćwiczenia bowiem w tym wypadku autentycznie czynią z nas mistrzów.W nauce języka tym, co ma szczególne znaczenie jest “obycie się” z językiem. Ważne jest więc, by próbować czytać obcojęzyczne gazety, oglądać filmy i słuchać muzyki w oryginalnej wersji językowej.
Można powiedzieć, że po stronie młodych ludzi istnieją pewne “naturalne” kompetencje, takie jak spontaniczność, brak obaw, czy ocen ze strony rozmówców, łatwość zapamiętywania. Rzadko jednak młodzi dokładają szczególnych wysiłków na drodze do nauki np. słówek. Tymczasem ludzie dorośli i osoby dojrzałe być może mają pewne obawy przed mówieniem i sprawdzaniem nabytych kompetencji w praktyce, za to dużo bardziej się angażują i systematycznie pracują, przez co udaje im się osiągać ten sam efekt.
Nauka języka daje wiele korzyści wśród których można wymienić łatwość podróżowania, obsługi urządzeń technicznych, nabywanie nowych znajomości i czytanie literatury obcojęzycznej etc. Ważny jest także fakt, iż osoby, które w wieku dojrzałym decydują się na naukę nowych umiejętności (w tym posługiwania się obym językiem) doskonalą także funkcjonowanie całego układu poznawczego. Osoby, które nabywają nowych kompetencji w tym wieku rzadziej chorują na choroby otępienne czy demencję oraz dłużej zachowują sprawność pamięci i zdolność koncentracji.
Nauka w każdym wieku ma swoje niekwestionowane korzyści. W wieku dorosłym zaś umożliwia nie tylko skuteczne porozumiewanie, ale wpływa także na nasz dobrostan i zdrowie. Obecnie mamy tak wiele możliwości nauki (kursy, lekcje prywatne, programy komputerowe, płyty do nauki języka, konwersacje z native speakerami i inne), że z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć coś dla siebie.
Joanna P
« Nowoczesne metody leczenia tarczycy
elle@elle
10 lat temu
ja będę uczyć sie francuskiego do egzaminu TELC,kurs z ESKK mam już wykupiony,mam podstawy z LO a czy mi sie przyda zobaczę,mam francuskich przyjaciół i używam języka potocznego jak rozmawiam,komunikatywnego a to zupełnie inaczej niż język książkowy jak mnie uczyli budować zdania w szkole.
Emilly27k
12 lat temu
Zwrócić należy uwagę na to czy dana osoba ma podejście, gdyż może się bardzo łatwo zrazić. Uwierz mi Halinko ,że są takie osoby, co niby chcą poznać nowe rzeczy , a potem w ostateczności się wycofują z edukacji.
hallina
12 lat temu
Muszę powiedziec,że coraz więcej dorosłych chce uczyc się języków-i to często są już osoby ok 50 Kiedy mam takie osoby na lektoratach to jestem zaskoczona,ale naprawdę szybko uczą się nowych słówek i przede wszystkim zawsze są przygotowani do zajęc.Fajnie się z nimi pracuje
Emilly27k
12 lat temu
Moim zdaniem wiek tutaj nie stanowi żadnego problemu
w nauce języków.Jedynie co może być problemem to sztuka opanowania języka obcego oraz gramatyka.
Ja , gdy mam czas to staram się konwersować po angielsku ze znajomymi na skype.Konwersacja wychodzi bardzo powiedziałabym zabawnie, ale za to się rozumiemy. Ja się cieszę ,że mogę nauczyć słowa po polsku, a to dla mnie jest duży plus jako koleżanki i jako nauczyciela:)
Martyna34
13 lat temu
Dziękuje ! Artykuł zachęcił mnie do uczestniczenia w kursie języka rosyjskiego.
okulary
13 lat temu
Wiek napewno nie ma znaczenia w nauce języków obcych,jeżeli ktoś ma pasję ,oraz sobie postanowi i jest wytrwały może napewno podjąć decyzję nauki.Liczy się wytrwałość,sumienność,oraz elastyczność,jak również zdolność zapamiętywania,z biegiem czasu lat jest z tym gorzej niż u młodzieży.
Pamięć jest mniej doskonała,lecz u każdego jest inaczej.Wpływ mają nieraz jakieś czynniki, jak leki stosowane okresowo, z powodu jakieś niedyspozycji , lub stresy,
Annagata
13 lat temu
Nie sądzę,żeby wiek przeszkadzał w nauce języków obcych.Na naukę nigdy nie jest za późno,a przynajmniej można trochę rozruszać mózg.W szkole podstawowej i średniej miałam rosyjski,jak chyba większość,bo takie były czasy.Ale trzydzieści lat później zaczęłam uczyć się języka włoskiego.Piękny,śpiewny język,a przede wszystkim łatwy do nauczenia.Tylko gramatyka trudniejsza,bo czasów mają bez liku.Ale jaką satysfakcję daje fakt,że można się bez problemu dogadać.Buona giornata!!!
picola
13 lat temu
oczywiście, że wiek nie jest przeszkodą do nauki języka, ale chyba nikt nie zaprzeczy, że młodym ludziom jest łatwiej się nauczyć obcego języka, ponieważ maja lepsza pamięć i bardziej chłonny umysł. Ja w szkole uczyłam się łaciny, niemieckiego i rosyjskiego, potem na studiach nauczyłam się włoskiego (miałam dobrą podstawę z łaciny), a już pracy nauczyłam się ww stopniu komunikatywnym angielskiego – więc w każdym wieku można
hallina
13 lat temu
I jest w tym bardzo dużo racji.Tak więc nie ma co patrzec na wiek,bo w każdym można się języka nauczyc,a przy dzisiejszych możliwościach wyjazdów,to bardzo ułatwia życie,a przy okazji niezła imnastyka dla szarych komórek.Polecam!
Małgorzata
13 lat temu
Oj te języki, języki…. bez nich ani rusz. Podoba mi się że pani psycholog zwraca uwagę na to, ze osoby dojrzałe, a nawet seniorzy mają pewne umiejętności, dzięki którym nauka będzie skuteczna ( elastyczna i pojemna pamięć, sumienność i koncentracja przy nauce). Muszę paru niedowiarkom ten artykuł pokazać.
hallina
13 lat temu
Ja dopiero jako dorosła zaczęłam naukę angielskiego- w szkole miałam tylko rosyjski i francuski.Musiałam pozdawac odpowiednie certyfikaty- nigdy wcześniej nie sądziłam,że angielskim będę zarabiała na życie- języka można naprawdę nauczyc się w kazdym wieku
Annastazja
13 lat temu
Ha! Ja w szkole średniej miałam z angielskiego 3! Wróciłam do nauki, gdy moje dzieci były w liceum. I choć nie mam perfekcyjnej wymowy to znam na prawdę dużo słów. Na wakacjach bez trudu się dogadałam. Dużo daje mi też oglądanie filmów bez polskiego lektora:) A kurs to mi się marzy z francuskiego….