upały

Uderzenia gorąca, problemy z zasypianiem i na dodatek upały. Latem objawy menopauzy dokuczają z podwójną siłą. Jak sobie z nimi poradzić?

Menopauza w letni czas

Lato to wyjątkowa pora roku, która przynosi ze sobą gorące słońce. Upał bywa bardzo dokuczliwy, szczególnie dla kobiet, które właśnie przechodzą menopauzę. Nawet panie, które są w trakcie hormonalnej terapii zastępczej czy innego leczenia, mogą odczuwać nasilone objawy menopauzy. Dolegliwości przekwitania jak uderzenia gorąca, nadmierne pocenie czy problemy z zasypianiem stają się jeszcze bardziej uciążliwe, ze względu na panującą temperaturę. Jak poradzić sobie z menopauzą podczas upalnych dni i nocy?

Naturalne tkaniny

Bawełna i len to najlepsze i naturalne tkaniny, które doskonale sprawdzają się w upalne dni. Zamiast katować się syntetycznymi włóknami, wybierajmy właśnie takie, przewiewne i miłe w dotyku materiały. Przepuszczają one powietrze, więc skóra może swobodnie oddychać. W ubraniach, wykonanych z tego typu tkanin, mniej się pocimy. U kobiet w menopauzie, często poci się szyja, więc warto nosić modny, bawełniany szal, którym dyskretnie wytrzemy skórę, gdziekolwiek tylko będziemy. Naturalne tkaniny sprawdzą się również podczas spania. W bawełnianej piżamie będziemy czuć się w pełni komfortowo.

Klimatyzacja

Nic nie zapewnia  ulgi w upał, jak klimatyzacja. Warto pomyśleć nad jej instalacją w mieszkaniu, lub choćby w sypialni. Chłodny nawiew powietrza przyniesie niesamowitą ulgę w upalne dni. Alternatywnym rozwiązaniem będzie zakupu wiatraka, który możemy przestawiać z miejsca na miejsce, dostosowując siłę nawiewu do naszych potrzeb.

Chwila ochłody

Nawet w sklepie mogą dopaść nas uderzenia gorąca. Upał wzmaga takie objawy, ale my możemy wykorzystać dane miejsce, by je szybko złagodzić. Wystarczy, że udamy się w alejkę z chłodziarkami. Od razu nasze ciało podziękuje za przyjemną chwilę ochłodzenia, a my poczujemy się lepiej. Do spania także możemy wykorzystać patent z ochłodzeniem w formie żelu chłodzącego. Żelowy wkład, schłodzony w zamrażalce włóżmy pod poduszkę, dzięki czemu nie będzie nam gorąco podczas snu.

Sport

upałyPojawiające się objawy menopauzy mogą nas stresować, co jeszcze bardziej będzie wzmagać nadmierne pocenie. W takich sytuacjach warto uprawiać sport. Naturalnie spoceni, nie mamy powodu do stresu. Ćwicząc, rozładujemy negatywne emocje i odprężymy nasze ciało, dodatkowo spalając zbędne kilogramy. Zdrowe ciało lepiej funkcjonuje, także w upały, dlatego warto poświęcić chwilę na aktywność każdego dnia.

Katarzyna Antos