Uniknąć uderzeń gorąca

21
173
uniknac-uderzen-goraca

Chwilowe uczucie ciepła, któremu może towarzyszyć rumień, zaczerwienienie twarzy i szyi, pocenie się – czyli „uderzenie gorąca” ma wciąż nie do końca znane przyczyny, ale może być związane ze zmianami w układzie krążenia.

Uderzenia gorąca pojawiają się, gdy naczynia krwionośne w pobliżu powierzchni skóry rozszerzają się, dając czerwony, zaczerwieniony rumieniec na twarzy. Kobiety mogą także odczuwać pocenie się w celu ochłodzenia ciała, a niektóre – szybkie bicie serca i dreszcze.
Uderzenia gorąca, którym towarzyszy pocenie mogą wystąpić również w nocy. To tak zwane nocne poty, które mogą zakłócać sen.

Jak długo można odczuwać uderzenia gorąca?

Nasilenie objawów i czas trwania uderzeń gorąca u kobiet różnie się zmienia w okresie menopauzy. Niektóre mają uderzenia w bardzo krótkim czasie w trakcie klimakterium, inne – do końca życia. Ogólnie stają się łagodniejsze w miarę upływu czasu.

Czy można im zapobiec?

Całkowite wyeliminowanie uderzeń gorąca w okresie menopauzy może być niemożliwe, ale można mieć wpływ na zmniejszenie ich częstotliwości czy gwałtowności reakcji.

Z pewnością wyzwalają je takie zachowania jak:

  • stres
  • picie kofeiny
  • spożywanie alkoholu
  • jedzenie ostro przyprawionej żywności
  • chodzenie w zbyt obcisłej odzieży (szczególnie modelującej – uciskającej, wyszczuplającej)
  • ciepło (zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu czy na zewnątrz, wakacje w krajach o znacznie cieplejszym klimacie)
  • palenie lub samo przebywanie w pomieszczeniu, gdzie czuć dym papierosowy.

dr Paweł F. Nowak

21 KOMENTARZE

  1. Menopauza to co czeka każdą kobietę,Dlatego warto wiedzieć jak najwięcej każda pani napewno odczuwa to różnie,ważne jest żeby mieć wiedzę na ten temat.Konsultacja z lekarze też przyczyni się do złagodzenia uciążliwych objawów ,bo ustali kierunek leczenia.

  2. Uderzenia gorąca wywołują hormony nadnerczy.Są to Dhea i DheaSO4. Na zlikwidowanie tej dolegliwości i nie tylko tej jest Biosteron (to są hormony nadnerczy) dostępny bez recepty. Ale stosując należy wykonać badanie hormonów nadnerczy aby ustalić optymalną dawkę.

  3. Ja biore suplementy regularnie i nie wyobrazam sobie funkcjonowana bez nich , uderzenia goraca sa rzadsze , prawie kazda noc przesypiam a nie bylo tak wesolo .Bardzo , ale to bardzo odczuwalam wszystkie skutki meno . Rzucilam palenie , alkoholu nie pije , jezdze na rolkach jednym slowem NIE DAJE SIE . Urozmaicilam tez swoja diete soja , soczewica , fasole i kasze . Wszystko to razem jakos dzial .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ