Czy wiesz że...? Zdrowie

Spojrzenie na laser

spojrzenie-na-laser

Nosisz soczewki lub okulary? Codzienne zakładanie i zdejmowanie soczewek bardzo Cię męczy lub po prostu nie chcesz już dłużej być okularnicą? Marzysz o tym, aby Twój wzrok był zdrowy? Rozwiązaniem może być bardzo popularna ostatnimi czasami laserowa korekcja wad wzroku. Oto lista najczęściej zadawanych pytań, które rozwieją Twoje wątpliwości.

W oparciu o konsultacje lekarskie przeprowadzone w ciągu ostatniego roku, okuliści szpitala Weiss Klinik stworzyli listę najczęściej zadawanych pytań o laserową korekcję wad wzroku. Część z nich to kwestie poruszane praktycznie przy każdym badaniu, ale jest też grupa takich, które potrafiły ich zaskoczyć.

Najczęstsze pytania pacjentów o laserową korekcją wad wzroku

 • Czy zabieg boli? Czy znieczulenie polega na zastrzyku w okolice oczu?
  Procedura jest całkowicie bezbolesna – wyjaśnia okulista Weiss Klinik Alicja Dreksler-Tkacz – w ramach znieczulenia wkraplany jest do oczu specjalny środek znieczulający. Może on przez kilka sekund spowodować szczypanie, ale nie jest to duży dyskomfort. Cała procedura zabiegowa trwa zwykle nie dłużej niż kilkanaście minut.
 • Czy zabieg jest bezpieczny? Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia efektów ubocznych? Jak wskazują badania i doświadczenie okulistów przeprowadzających korekcję wzroku te częste obawy pacjentów są zwykle bezpodstawne. Amerykańscy lekarze porównali poziom występowania niekorzystnych rezultatów leczenia laserowego oraz negatywnych skutków noszenia soczewek kontaktowych. Okazało się, że ryzyko wystąpienia powikłań po korekcji wynosi 1 na 10000 przypadków, podczas gdy 1 na 100 osób noszących soczewki jest narażona na wystąpienie poważnych infekcji, a 1 na 2000 dotyczy problem znaczącego pogorszenia się zdolności widzenia.

 • Czy zabieg jest trwały, czy muszę go powtarzać? Jak będę się czuć już po jego wykonaniu?
  Lekarze przekonują, że jest to procedura jednorazowa – jedynie w niewielkiej liczbie przypadków konieczne jest jej powtórzenie.
  Myśląc o wykonaniu korekcji laserowej należy zarezerwować sobie kilka wolnych dni, by umożliwić oczom prawidłową rehabilitację– radzi Dreksler-Tkacz. Część osób obawia się, że będzie musiało po zabiegu ograniczyć aktywność fizyczną, co też nie jest prawdą. Z łatwością można wskazać zawodowych sportowców, którym korekcja nie tylko nie przeszkodziła w uprawianiu sportu, ale pomogła kontynuować karierę.
 • Co się dzieje z moim okiem podczas zabiegu? Jakie są skutki poruszenia oka w momencie działania lasera i możliwości przegrzania tkanek podczas zabiegu?
  Jak tłumaczy okulista w żadnym z tych przypadków nie kryje się zagrożenie dla pacjenta – w czasie procedury można spokojnie mrugać okiem i ruszać gałką oczną, a także normalnie oddychać. Żaden z tych niewielkich ruchów nie wpływa na przebieg zabiegu – wszystko dzięki specjalnemu systemowi, dzięki któremu laser ultra-precyzyjnie śledzi zmiany położenia siatkówki we wszystkich kierunkach. Dokładność korekcji najlepiej obrazuje przedstawienie grubości wiązki laserowej operującej wadę wzroku, która wynosi jedną czwartą setnej części ludzkiego włosa. Wbrew pozorom też laser nie wykorzystuje energii cieplnej do działania i nie przenosi jej do oka – jest on całkiem zimny. Odczuwany podczas zabiegu delikatny zapach dymu to ulatniające się atomy węgla, niezbędne przy jego pracy.

www.weissklinik.pl

Komentarze (8)

pati25

10 lat temu

Taka laserowa korekta wady wzroku jest doskonałym rozwiązaniem dla wielu osób.Zabieg jest drogi ale czego się nie zrobi aby polepszyć w tym wypadku komfort naszego życia

GloriaVictis

10 lat temu

Ja też słyszałam, że koszt operacji na jedno oko wynosi ok. 2-2,5 tys. złotych. Wyczytałam, że jednym z przeciwwskazań jest skłonność do bliznowców, którą chyba mam- ujawniła się po operacji ręki, więc problem czy robić operację czy nie mam chyba niestety z głowy 🙁

jkokosza

10 lat temu

Ewa1 dziwne to, że 10 lat temu taki zabieg kosztował 2tyś. zł. ? Może to zależy jaka jest wada wzroku.? Moja koleżanka miała nie dawno wykonywany taki zabieg i za jedno oko załacila 3 tyś. Miala dużą wadę i ją zlikwidowali , ale nie calkowicie.

Ewa1

10 lat temu

W mojej rodzinie dwie osoby jest po takim zabiegu i mają się bardzo dobrze . Zabieg był wykonany 10 lat temu i jest Ok.chłopaki zapomnieli że nosili okulary,wtedy taka korekta wad wzroku kosztowała 2 tysiące, ciekawe ile teraz kosztuje?

ell@

10 lat temu

Jeśli korekta wzroku miałaby dotyczyć tzw. „nadwzroczności starczej” to nie bardzo opłaca się ryzyko np. (efektu halo)- bo ta wada postępuje z wiekiem.
Ale w innym przypadku myślę, że „skórka warta jest wyprawki”.
No i przy laserowej korekcji wady innej niż ta tzw.”starcza” koszty są do przyjęcia.

bess22

10 lat temu

Wszelkie zabiegi korekty wzroku wymagają przemyślanej decyzji,ponieważ nie ma zabiegów bez powikłań czy nieprzewidzianych komplikacji.Najlepiej zasięgnąć fachowej opinii lekarza okulisty i starannie przemyśleć za i przeciw takiej decyzji,aby później nie żałować.Ja osobiście jestem bardzo ostrożna wobec takim metodom leczenia.Chociaż trzeba przyznać,że propozycja jest kusząca.

okulary

10 lat temu

laserowa korekcja wzroku to jest poważna sprawa oczy to centralna część ,lecz istnieje taka metoda warto z niej skorzystać,słyszałam już o takich zabiegach osoby sobie chwaliły były zadowolone,efekt był znakomity.Uważam że lekarz okulista leczący będzie mógł Ci Glorio Vicitis więcej informacji udzielić i posłużyć odpowiednią poradą.

GloriaVictis

10 lat temu

Bardzo chciałabym kiedyś poddać się takiej operacji, marzę o tym odkąd dowiedziałam się o istnieniu tej metody. Ale mimo wszystko trochę się obawiam. Nie wiem tez czy warto to robić przed urodzeniem dzieci- czy w czasie porodu siatkówka po takim zabiegu może się odkleić, ah… rodzi się mnóstwo pytań. najprościej będzie chyba wybrać się o specjalisty i zapytać jego.

Zostaw komentarz