oddech-zawsze-swiezy

Piękny uśmiech to wizytówka każdej kobiety. Ale starannie pomalowane usta, śnieżnobiałe zdrowe zęby nie pomogą kiedy nasz oddech pozostawia wiele do życzenia…Brzydki zapach z ust to krępująca przypadłość, która utrudnia codzienne kontakty towarzyskie czy zawodowe. Warto jest poznać jego przyczyny, żeby nie tylko starannie maskować.

Skąd się bierze nieświeży oddech?
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, jest problemem bardzo powszechnym. Powodowany jest przez mniejsze wydzielanie śliny (np. z powodu gorączki czy silnego stresu, wtedy na tylnej części języka zaczyna się mnożyć bakterie beztlenowe – jednym z produktów ich metabolizmu są przykre dla węchu lotne związki siarki.
Występują również inne przyczyny tej przypadłości – znając je, można wybrać skuteczny sposób, który pozwoli nam cieszyć się zdrowym, świeżym oddechem.

Mycie zębów to podstawa
Źródło brzydkiego zapachu często jest skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej. Na niedomytych zębach gromadzą się resztki pokarmów, będące pożywką dla drobnoustrojów, które powodują próchnicę, choroby dziąseł i śluzówki. Tym schorzeniom zwykle zaś towarzyszy nieprzyjemny zapach gnilny.
Myj zęby 2 razy dziennie. Staraj się to robić również po każdym posiłku, jeśli nie masz takiej możliwości – żuj przez kilka minut gumę. Nie zapominaj tez o języku, który należy czyścić. Używaj płynów do płukania – ograniczają mnożenie się bakterii i odświeżają oddech.

Nie zwlekaj z wizytą u dentysty
Dziury w zębach, nieszczelne korony czy protezy, stany zapalne dziąseł, odkładający się kamień – to wszystko może być źródłem przykrego zapachu. Dlatego nie zwlekaj z wizytą u dentysty; zepsute zęby należy wyleczyć.

Zrób badania
Sprawcą problemu mogą być schorzenia gardła, nosa i zatok, dlatego jeśli przestrzegasz podstawowych zasad higieny jamy ustnej i masz zdrowe zęby, a problem wciąż utrudnia Ci życie, idź do laryngologa. W razie potrzeby zaleci terapie odróżniającą drogi oddechowe (np. usunięcie migdałków, punkcja zatok). Warto tez odwiedzić gastrologa, ponieważ winę za niemiła woń mogą ponosić schorzenia gastryczne, np. infekcje grzybicze przewodu pokarmowego.

Zamaskuj nieświeży oddech
Oczywiście, najważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny przykrego oddechu, ale zanim uda się to zrobić, spróbuj go zamaskować.

  • Guma do żucia (najlepiej miętowa) – najbardziej popularny sposób na świeży oddech. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie paczkę gum.
  • Żucie aromatycznych ziół – natka pietruszki, mięta, goździki, a nawet ziarenka kawy.
  • Cynk – ma działanie antybakteryjne. Możesz go spożywać w postaci tabletek do ssania; skutecznie hamuje powstawanie lotnych związków siarki.
  • Pij dużo – dzięki dostarczaniu dużej ilości płynów (najlepiej woda niegazowana, soki owocowe) nie dopuścisz do wysuszenia śluzówek.

Zuzanna Górka