jak-sie-zmotywowac-do-aktywnosci-fizycznej

Wszyscy wiemy, że aby dobrze się czuć, dobrze wyglądać, ogólnie być zdrowym – trzeba do swojego stylu życia wprowadzić m.in. aktywność ruchową. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych skuteczne będzie tylko wówczas, gdy będziemy wykonywać je systematycznie.

Ta bardzo prosta i powszechnie znana zasada często nie jest przestrzegana. Brakuje nam wytrwałości. Początkowo siłę systematycznej pracy nad sobą daje mam „słomiany zapał”, ale niestety szybko mija. Co zrobić, aby napięcie motywacyjne nie spadało, aby ciągle się chciało. Człowiek z natury unika wysiłku – jakiegokolwiek, w tym i fizycznego. Aktywność fizyczna związana jest z wydatkowaniem sporej ilości energii, dlatego bez pracy nad własną motywacją trudno będzie osiągnąć zaplanowane cele.

Motywacja

to zachowanie ukierunkowane na cel, konkretnie – wewnętrzną potrzebę osiągnięcia celu. Można wyróżnić motywację zewnętrzną i najbardziej pożądaną wewnętrzną – dzięki której z zapałem i radością systematycznie pracujemy nad sobą. Należy pamiętać, aby nie popaść w przesadę – najskuteczniejszy jest optymalny poziom motywacji, a nie bardzo wysoki.

Jak się zmotywować?

Postaw sobie jasno określony terminowy cel, który musi być możliwy do osiągnięcia np. chcę za rok mieć lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną. Warto określić też krótkoterminowe szczegółowe zadania, które będą składać się na ogólny cel np. chcę zrzucić kilka zbędnych kilogramów;

Warto zasięgnąć informacji na temat znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka. Im większa świadomość, że to co robię ma sens – tym motywacja jest większa;

Ćwiczenie w pojedynkę nie sprzyja utrzymywaniu motywacji. Lepiej znaleźć sobie partnera do ulubionej aktywności;

dr Paweł F. Nowak