Fitness Ruch to zdrowie

Jak się zmotywować do aktywności fizycznej?

jak-sie-zmotywowac-do-aktywnosci-fizycznej

Wszyscy wiemy, że aby dobrze się czuć, dobrze wyglądać, ogólnie być zdrowym – trzeba do swojego stylu życia wprowadzić m.in. aktywność ruchową. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych skuteczne będzie tylko wówczas, gdy będziemy wykonywać je systematycznie.

Ta bardzo prosta i powszechnie znana zasada często nie jest przestrzegana. Brakuje nam wytrwałości. Początkowo siłę systematycznej pracy nad sobą daje mam „słomiany zapał”, ale niestety szybko mija. Co zrobić, aby napięcie motywacyjne nie spadało, aby ciągle się chciało. Człowiek z natury unika wysiłku – jakiegokolwiek, w tym i fizycznego. Aktywność fizyczna związana jest z wydatkowaniem sporej ilości energii, dlatego bez pracy nad własną motywacją trudno będzie osiągnąć zaplanowane cele.

Motywacja

to zachowanie ukierunkowane na cel, konkretnie – wewnętrzną potrzebę osiągnięcia celu. Można wyróżnić motywację zewnętrzną i najbardziej pożądaną wewnętrzną – dzięki której z zapałem i radością systematycznie pracujemy nad sobą. Należy pamiętać, aby nie popaść w przesadę – najskuteczniejszy jest optymalny poziom motywacji, a nie bardzo wysoki.

Jak się zmotywować?

Postaw sobie jasno określony terminowy cel, który musi być możliwy do osiągnięcia np. chcę za rok mieć lepsze samopoczucie i kondycję fizyczną. Warto określić też krótkoterminowe szczegółowe zadania, które będą składać się na ogólny cel np. chcę zrzucić kilka zbędnych kilogramów;

Warto zasięgnąć informacji na temat znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka. Im większa świadomość, że to co robię ma sens – tym motywacja jest większa;

Ćwiczenie w pojedynkę nie sprzyja utrzymywaniu motywacji. Lepiej znaleźć sobie partnera do ulubionej aktywności;

dr Paweł F. Nowak

Wszyscy wiemy, że aby dobrze się czuć, dobrze wyglądać, ogólnie być zdrowym – trzeba do swojego stylu życia wprowadzić m.in. aktywność ruchową. Wykonywanie ćwiczeń fizycznych skuteczne będzie tylko wówczas, gdy będziemy wykonywać je systematycznie.

Należy uprawiać tę aktywność, którą się lubi. Pozytywny stosunek emocjonalny do formy aktywności jest niezmiernie ważny. Błędem jest, jeżeli uprawiamy coś, co specjalnie nam nie pasuje, ale za to jest modne – albo robimy to wyłącznie dla towarzystwa;

Warto zainwestować w sprzęt sportowo-rekreacyjny, np. ubiór. Najlepiej co jakiś czas kupować sobie coś nowego do treningu, co też nas zachęci do pokazania się w tym na zewnątrz, wypróbowania w ruchu;

Motywacją o charakterze zewnętrznym będzie sytuacja, w której zapłacimy z góry za np. miesięczne zajęcia (kupimy karnet miesięczny do fitness clubu czy na pływalnię) -zmusi to nas do systematyczności, by nie mieć poczucia, że wyrzucamy pieniądze w błoto;

Systematyczna kontrola swoich osiągnięć – obiektywna informacja daje sporo motywacji. Nawet najmniejsza poprawa jest powodem, by uznać ją za sukces. Na małych sukcesach buduje się motywacja. Sukces rodzi kolejne sukcesy, więc warto szukać ich w każdym aspekcie naszej pracy nad sobą. Sukcesem może być np. fakt że zmieniliśmy swój styl życia i systematycznie ćwiczymy już pół roku – a wielu naszych młodszych znajomych tego wciąż nie potrafi.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (8)

Mindi

10 lat temu

Z motywacją u mnie nie jest tak źle, tylko gorzej z utrzymaniem postanowień. Mam wrażenie, że gdy zacznę realizować jakiś plan to wszystkie siły są przeciw mnie, albo choroba albo nawal pracy 🙁

pati25

11 lat temu

Niektórzy mają problem z motywacją.Nie mogą jakoś zmotywować się do ćwiczeń.Zawsze mają jakieś wymówki.Ja nie mam z tym problemu.Jak postanowię to nic mnie nie odwiedzie od tego.

ell@

13 lat temu

No to po świętach trzeba będzie się „spiąć” i skorzystać z tej najbardziej pożądanej i skutecznej motywacji wewnętrznej 🙂 – żeby spalić nadmiar kalorii spożyty w pysznościach, które pracowicie przygotowałyśmy.

okulary

13 lat temu

Ważna zasada to chęć do zrobienia pierwszego kroku,żeby się zmobilizować,potrzebna wytrwałość i silna wola.Jest duzo form sportu,możliwości są szerokie.Ja obecnie mam gimnastykę codzienną pół godz.w sanatorium ,w domu też to robię lecz w krótszym czasie.Oprócz tego co jest ważne chodzę na codzienne długie spacery i panie które maja na to ochotę razem ze mną,istnieje też możliwość wypożyczenia rowerów,okolica jet piękna ciekawa i urokliwa.

ell@

13 lat temu

Wymienione w artykule punkty nr 3. i nr 6. bardziej niż cokolwiek innego uprzyjemniają mi aktywność fizyczną. Nie ma to jak ćwiczenie przy muzyce w towarzystwie i z lubianą, dbającą o należytą intensywność zajęć prowadzącą.
Ćwiczenie w domu wymaga siły woli .. a tej trochę mi brak i nie jestem w stanie regularnie zmuszać się do gimnastyki w samotności. Wolę kupić karnet i mieć z ćwiczenia radość !
A wypady rowerowe także nie są aż tak przyjemne, gdy pedałuje się w pojedynkę. Choć w tym przypadku towarzystwo nie warunkuje mojej aktywności.

Annagata

13 lat temu

Ja jestem leń pierwszej wody.Bardzo ciężko zmotywować mnie do aktywności fizycznej,ale to pewnie dlatego,że cały dzień ciągle biegam,więc nawet na rower nie chce mi się wsiąść.A o bieganiu nie wspomnę,bo po paru metrach dostaję takiej zadyszki,że zapominam jak się nazywam.A tu niestety ciałka przybywa i samo nie chce ubyć…!!!

izabelle

13 lat temu

U mnie z motywacją jest właśnie największy problem, zawsze mam mnóstwo planów, pomysłów, a później ciężko mi się zebrać do tego żeby zacząć coś robić, lub wytrwać w postanowieniu. Chciałabym to zmienić, dlatego wykorzystam rady podane w artykule.

Zostaw komentarz