Czy wiesz że...? Zdrowie

Dlaczego płaczemy?

dlaczego-placzemy

Nie lubimy przyznawać się do tego, że płaczemy. Z tym, że łzy nie służą nam tylko do tego, aby okazywać emocje, zarówno pełne smutku, jak i szczęścia, one są bardzo potrzebne naszym oczom.

Łzy składają się głównie z wody z dodatkiem soli oraz substancji bakteriobójczej – lizozymu. Oczyszczają oczy, chronią je przed drobnoustrojami, a przede wszystkim nawilżają i odżywiają rogówkę.

Co się dzieje kiedy płaczesz?

Łzy tworzą na powierzchni ok tzw. Film łzowy, który składa się z trzech warstw:
Lipidowej, wodnej i mucynowej (śluzowej). Produkowane są przez gruczoły łzowe, a rozprowadzane po gałce ocznej ruchami powiek. Nadmiar łez („zużyte” łzy, zanieczyszczone pyłkami i kurzem) odprowadzany jest kanalikami łzowymi do jamy nosowej. Gdy kanaliki nie są w stanie odprowadzać zwiększonego wydzielania łez, np. w wyniku podrażnienia lub emocji, pojawia się łzawienie.

To nie czas na łzy

W niektórych schorzeniach występuje zaburzenie produkcji łez. Gruczoły łzowe wytwarzają ich zbyt mało lub zbyt dużo.

Przyczyny zespołu suchego oka:

Zaleca się wtedy używanie tzw. sztucznych łez, czyli kropli nawilżających, które skutecznie poprawiają nawilżenie oka i poczucie komfortu. Szczególnie polecane są osobom noszącym soczewki, którym dokucza nieprzyjemne uczucie suchego i zmęczonego oka.

Natomiast do nadprodukcji łez dochodzi zwykle w:

  • Chorobach spojówki
  • chorobach tęczówki
  • pojawia się ona tez jako reakcja obronna po urazach

Łzy są nieodłączną częścią naszego życia. Grunt, to abyśmy jak najczęściej płakały ze szczęścia, a nie ze smutku.

Zuzanna Górka

Komentarze (10)

babka

10 lat temu

Mam zespół suchego oka. Zakraplam sobie oczy kropelkami ale …..nie wiem czy to mi pomaga, może trochę. Ostatnio okulista przepisał mi krople o nazwie Starazolin i one są dla mnie najskuteczniejsze.
A co do płaczu, to też jestem beksa i się szybko wzruszam ale nie uważam tego za wadę, tak mam i już.
Na koniec chciałam jeszcze dodać, że moja córka jak była mała to miała zapchane kanaliki łzowe i musiała mieć je przeczyszczone. Objawem tego było to, że ciągle leciały jej łzy po policzkach. Po zabiegu , który miała pod narkozą, wszystko wróciło do normy.
Tak czy siak to jak pisze Filo, najzdrowsza jest równowaga i to sprawdza się we wszystkim.

filodendron

10 lat temu

Za dużo łez -żle ,zbyt suche oko – też źle,czyli jak zwykle kłania się”złoty środek”.Staram się powstrzymywać płacz ,bo po 1 płaczu , źle się czuję przez 3 dni. Mój rekord płaczu -to 8 godzin bez przerwy.

Maja

11 lat temu

@malgosia74 nie wiedziałam, że istnieje takie coś jak zespół Sjogrena! Niemożność płakania! Ciekawe czy jest przeciwieństwo tej choroby i ciągle płaczesz? To chyba byłoby gorsze 😉

pati25

11 lat temu

Mnie również można nazwac płaczką bo wzruszam się nawet na ślubie obcych ludzi,gdy jest w telewizji albo jakaś wzruszająca scena.Ostatnio śniła mi się moja nieżyjąca babcia.Śniłam,że byłam u niej w domu.Na do widzenia pożegnałam się i uścisnęłam ją.Poleciały mi łzy.Po chwili się obudziłam i stwierdziłm że płaczę.Poduszka była mokra od łez.

Annagata

11 lat temu

Ja generalnie zaliczam się do płaczek,bo szybko się wzruszam.Ale często łzawią mi oczy z powodu alergii na coś co właśnie lata w powietrzu albo na kremy,których używam.Niezwykle szybko uczulam się na kosmetyki.Zdarza się,że nie zdążę użyć całego pudełeczka i już muszę zmieniać krem.Najgorzej jest z kremami pod oczy.Użyję raz,a potem służą mi do pięt.

malgosia74

11 lat temu

Czasem dobrze jest sobie „popłakać” i oczyścic kanaliki łzowe. Gorzej zdecydowanie jest osobom , które maja chorobe zwana zespołem Sjogrena – po prostu nie płaczą… i to wymaga leczenia. Ja czasem bez powodu zmuszam oczy do wydzielania łez… a czasem wystarczy mi wzruszajacy film i łezki same lecą 🙂

ell@

11 lat temu

Jak się ma niedoczynność (nie wymienioną w przyczynach nadczynność) – także można mieć problemy z zespołem suchego oka.
Leki zażywane na niedoczynność mogą powodować nadmierne wysuszenie śluzówek. Niestety – najczęściej nie można wtedy nosić szkieł kontaktowych, bo nawet często zakraplane sztuczne łzy nie likwidują uczucia ..tarcia.

Jeśli musicie używać sztucznych łez na co dzień – to zwracajcie uwagę, by kupować te bez konserwantów. Są droższe – ale obojętne dla oka – jak prawdziwe łzy.

Suzanna

11 lat temu

Noszę soczewki kontaktowe i często mam uczucie „suchego oka”. Codziennie rano używam kropli do oczu, które świetnie nawilżają i poprawiają mój komfort.

okulary

11 lat temu

Łzy mają zasadniczą rolę do spełnienia,są niezbędne do prawidłowego funkcionowania oka, często
występują w naszym codziennym życiu,płaczemy z różnych powodów,,zmartwienia są też łzy radości i szczęścia.Zdarzają mi się zaskakujące sytuacje,więc krople łzy się uroni.Nieraz też jak jest pogoda wietrzna.Jeżeli stwierdza u mnie lekarz zespól suchego oka przepisuje mi sztuczne łzy.

bess22

11 lat temu

Moje gruczoły łzowe dość dobrze funkcjonują.Niemal na zawołanie potrafią wydzielać dużą ilość łez.Po prostu łatwo ulegam emocjom,wzruszam się często,a i płacz ze szczęścia nie jest mi obcy.Myślę,że zespół suchego oka mi nie grozi.

Zostaw komentarz