dlaczego-placzemy

Nie lubimy przyznawać się do tego, że płaczemy. Z tym, że łzy nie służą nam tylko do tego, aby okazywać emocje, zarówno pełne smutku, jak i szczęścia, one są bardzo potrzebne naszym oczom.

Łzy składają się głównie z wody z dodatkiem soli oraz substancji bakteriobójczej – lizozymu. Oczyszczają oczy, chronią je przed drobnoustrojami, a przede wszystkim nawilżają i odżywiają rogówkę.

Co się dzieje kiedy płaczesz?

Łzy tworzą na powierzchni ok tzw. Film łzowy, który składa się z trzech warstw:
Lipidowej, wodnej i mucynowej (śluzowej). Produkowane są przez gruczoły łzowe, a rozprowadzane po gałce ocznej ruchami powiek. Nadmiar łez („zużyte” łzy, zanieczyszczone pyłkami i kurzem) odprowadzany jest kanalikami łzowymi do jamy nosowej. Gdy kanaliki nie są w stanie odprowadzać zwiększonego wydzielania łez, np. w wyniku podrażnienia lub emocji, pojawia się łzawienie.

To nie czas na łzy

W niektórych schorzeniach występuje zaburzenie produkcji łez. Gruczoły łzowe wytwarzają ich zbyt mało lub zbyt dużo.

Przyczyny zespołu suchego oka:

Zaleca się wtedy używanie tzw. sztucznych łez, czyli kropli nawilżających, które skutecznie poprawiają nawilżenie oka i poczucie komfortu. Szczególnie polecane są osobom noszącym soczewki, którym dokucza nieprzyjemne uczucie suchego i zmęczonego oka.

Natomiast do nadprodukcji łez dochodzi zwykle w:

  • Chorobach spojówki
  • chorobach tęczówki
  • pojawia się ona tez jako reakcja obronna po urazach

Łzy są nieodłączną częścią naszego życia. Grunt, to abyśmy jak najczęściej płakały ze szczęścia, a nie ze smutku.

Zuzanna Górka