kiedy-boli-zab

Kiedy boli ząb, nie ma innego sposobu – trzeba umówić się na wizytę do dentysty. Czy pójdziemy od razu, czy będziemy problem odkładać w czasie, to niezbyt przyjemne spotkanie i tak nas czeka. Co jednak zrobić, gdy silny ból dopada nas nagle, a nie mamy możliwości wybrać się od razu do gabinetu stomatologicznego?

Każdy, kto choć raz doświadczył prawdziwego bólu zęba, wie, że uczucie to jest tak uporczywe i nieprzyjemne, że człowiek ma ochotę chodzić po ścianach. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji?

Sposobów doraźnego stłumienia bólu jest wiele, zwykle w każdej rodzinie znajdzie się jakiś „złoty” środek zaradczy. My postanowiliśmy zgłębić temat i zebrać te najpopularniejsze oraz polecane przez samych dentystów.

  1. Gdy pojawi się obrzęk, świadczy on o stanie zapalnym. Najbardziej typowym sposobem uśmierzenia bólu, jest zażycie silnej tabletki przeciwbólowej lub nawet dwóch (jedna zawierająca paracetamol, druga należąca do grupy niesterydowych leków zapalnych jak Ibuprom czy Aspiryna).
  2. Niektórzy radzą, by odłamek tabletki przeciwbólowej umieścić w zębie. Ten sposób działa jednak tylko przy zaawansowanej próchnicy, kiedy odsłonięta jest miazga zęba. Środek przeciwbólowy oddziałuje wówczas bezpośrednio na miejsce uszkodzenia. Taka metoda może uszkodzić błonę śluzową dziąseł, stąd nie jest polecana.
  3. Olejek goździkowy. Przyłóż do chorego zęba wacik z kilkoma kroplami olejku. Możesz też wziąć cały ususzony goździk do ust i ssąc go oraz nadgryzając, trzymać w pobliżu bolącego miejsca.
  4. Szałwia lub rumianek. Zaparz mocny napar (1 torebka ekspresowej herbaty na 100ml wody), poczekaj aż wystygnie, a następnie kilkakrotnie przepłucz jamę ustną.
  5. Pasta z fluorem. Nałóż pastę na bolący ząb i okolicę, a po chwili wypłucz dokładnie usta.
  6. Strzykawka. Aby skutecznie przepłukać bolące miejsce, możesz zastosować strzykawkę, napełniając ją wodą utlenioną, naparem z szałwii lub rumianku czy płynem do płukania jamy ustnej. Mocnym strumieniem ze strzykawki oczyść ząb 2-3 razy.
  7. Spirytus. Częstym domowym sposobem zaradzenia bólowi zęba, jest zamoczenie wacika w spirytusie i przyłożenie go do chorego miejsca. Ten jednak sposób może uszkodzić śluzówkę dziąsła, podobnie jak napar z mięty czy przykładanie kostki lodu. te sposoby nie są więc szczególnie polecane.
  8. Kompres. Zewnętrzny kompres chłodzący przyniesie ulgę przy mocnej opuchliźnie oraz nieco ją zmniejszy.

A czy Wy macie jakieś inne sprawdzone sposoby zaradzenia bólowi zęba, zanim zajmie się nim lekarz – dentysta?

A. Złotkowska