Fitness Ruch to zdrowie

Kiedy nie można ćwiczyć?

kiedy nie można ćwiczyć

Aktywność fizyczna jest integralnym elementem zdrowego stylu życia. Szereg korzyści zdrowotnych, wynikających z regularnego uprawiania aktywności fizycznej, przemawia za jej powszechnym stosowaniem – bez względu na wiek, poziom sprawności czy umiejętności ruchowych.

Należy jednak pamiętać, że aby rozpocząć swoją przygodę z ulubioną aktywnością ruchową należy skonsultować się z lekarzem.

Istnieje szereg przeciwwskazań do podejmowania intensywnych wysiłków fizycznych. Oto główne z nich:

  • choroba niedokrwienna serca, powodująca ból dławicowy przy minimalnej aktywności ruchowej i wczesny okres po przebyciu zawału mięśnia serca;
  • jawna niewydolność krążenia, z trudem poddająca się leczeniu;
  • wady zastawkowe serca nabyte i wrodzone;

  • znaczne powiększenie serca w przebiegu szeregu chorób mięśnia sercowego;
  • nasilone zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, które występują lub nasilają się przy niewielkim nawet obciążeniu, zatem wymagające leczenia i szczególnej opieki lekarskiej;
  • niewyrównana cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze stacjonarne (> 180/110 mmHg w spoczynku) lub niepodlegające wpływom leczenia;
  • nadmierna otyłość (BMI > 40);
  • ostre kłębkowe zapalenie nerek;
  • ostre postacie chorób infekcyjnych.

PFN

Aktywność fizyczna jest integralnym elementem zdrowego stylu życia. Szereg korzyści zdrowotnych, wynikających z regularnego uprawiania aktywności fizycznej, przemawia za jej powszechnym stosowaniem – bez względu na wiek, poziom sprawności czy umiejętności ruchowych.

Aktywność fizyczna służy zdrowiu tylko wówczas, kiedy jest odpowiednio dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb. Aby bezpiecznie korzystać z ruchu należy zasięgnąć porady instruktora, dotyczącej zasad uprawiania dajek formy aktywności ruchowej i koniecznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Uwaga!
Żaden profesjonalny instruktor fitnessu nie powinien przyjąć nas na zajęcia ruchowe bez zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do określonej aktywności ruchowej lub przynajmniej naszego pisemnego oświadczenia.

PFN

Komentarze (8)

Emilly27k

12 lat temu

Podoba mi się punkt ostatni, ponieważ nie wiem jak to czy tak naprawdę instruktorzy zwracają uwagę na
zaświadczenia , a jest to myślę, gdyż mogło by się coś stać, a lepiej jest gdy nic nie dolega:)

Danusiate

12 lat temu

Uwielbiam spacerować, włóczyć się po górach albo po lesie i nie wyobrażam sobie, że mogłabym żyć bez takiej aktywności. Chociaż trzeba przyznać, że z upływem lat, te moje wyprawy robią się coraz krótsze i coraz mniej wyczynowe…

mejgosia

12 lat temu

Ja niestety nie mogę Cwiczyć wyczynowo, ale zwykły marsz jest dla mnie odpowiedni! Ostatnio pozwalam sobie na taniec, ale w granicach rozsądku!

aneczka

12 lat temu

Nawet zwykły spacer już jest aktywnością fizyczną, wystarczy odrobina chęci, żeby wyjść z domu i trochę się poruszać. W końcu to dla naszego zdrowia.

dulcynea

12 lat temu

No tak , nie mam żadnych p/wskazań do uprawiania .Nic mnie nie usprawiedliwia, nawet moje lenistwo.

pati25

12 lat temu

Tak jak w przypadku stosowania np leków są przeciwwskazania tak i w wykonywaniu ćwiczeń,aktywności fizycznej są przeciwwskazania.Wysiłek fizyczny dobierzmy tak jak na to zezwala nasze zdrowie

drobina

12 lat temu

Ciekawy artykuł. Nawet jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to trzeba uważać, żeby nie przesadzić z tą aktywnością. Coś o tym wiem, bo zdarzało mi się „przedobrzyć”. Ćwiczymy na miarę swoich możliwości i zdrowia oczywiście. Zawsze pamiętam, żeby przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń zrobić rozgrzewkę.

Zostaw komentarz