Fitness Ruch to zdrowie

Kiedy nie można ćwiczyć?

kiedy nie można ćwiczyć

Aktywność fizyczna jest integralnym elementem zdrowego stylu życia. Szereg korzyści zdrowotnych, wynikających z regularnego uprawiania aktywności fizycznej, przemawia za jej powszechnym stosowaniem – bez względu na wiek, poziom sprawności czy umiejętności ruchowych.

Należy jednak pamiętać, że aby rozpocząć swoją przygodę z ulubioną aktywnością ruchową należy skonsultować się z lekarzem.

Istnieje szereg przeciwwskazań do podejmowania intensywnych wysiłków fizycznych. Oto główne z nich:

  • choroba niedokrwienna serca, powodująca ból dławicowy przy minimalnej aktywności ruchowej i wczesny okres po przebyciu zawału mięśnia serca;
  • jawna niewydolność krążenia, z trudem poddająca się leczeniu;
  • wady zastawkowe serca nabyte i wrodzone;

  • znaczne powiększenie serca w przebiegu szeregu chorób mięśnia sercowego;
  • nasilone zaburzenia rytmu serca i przewodzenia, które występują lub nasilają się przy niewielkim nawet obciążeniu, zatem wymagające leczenia i szczególnej opieki lekarskiej;
  • niewyrównana cukrzyca
  • nadciśnienie tętnicze stacjonarne (> 180/110 mmHg w spoczynku) lub niepodlegające wpływom leczenia;
  • nadmierna otyłość (BMI > 40);
  • ostre kłębkowe zapalenie nerek;
  • ostre postacie chorób infekcyjnych.

PFN

Aktywność fizyczna jest integralnym elementem zdrowego stylu życia. Szereg korzyści zdrowotnych, wynikających z regularnego uprawiania aktywności fizycznej, przemawia za jej powszechnym stosowaniem – bez względu na wiek, poziom sprawności czy umiejętności ruchowych.

Aktywność fizyczna służy zdrowiu tylko wówczas, kiedy jest odpowiednio dostosowana do indywidualnych możliwości i potrzeb. Aby bezpiecznie korzystać z ruchu należy zasięgnąć porady instruktora, dotyczącej zasad uprawiania dajek formy aktywności ruchowej i koniecznie zasięgnąć konsultacji lekarskiej.

Uwaga!
Żaden profesjonalny instruktor fitnessu nie powinien przyjąć nas na zajęcia ruchowe bez zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do określonej aktywności ruchowej lub przynajmniej naszego pisemnego oświadczenia.

PFN

Komentarze (8)

Emilly27k

8 lat temu

Podoba mi się punkt ostatni, ponieważ nie wiem jak to czy tak naprawdę instruktorzy zwracają uwagę na
zaświadczenia , a jest to myślę, gdyż mogło by się coś stać, a lepiej jest gdy nic nie dolega:)

Danusiate

8 lat temu

Uwielbiam spacerować, włóczyć się po górach albo po lesie i nie wyobrażam sobie, że mogłabym żyć bez takiej aktywności. Chociaż trzeba przyznać, że z upływem lat, te moje wyprawy robią się coraz krótsze i coraz mniej wyczynowe…

mejgosia

8 lat temu

Ja niestety nie mogę Cwiczyć wyczynowo, ale zwykły marsz jest dla mnie odpowiedni! Ostatnio pozwalam sobie na taniec, ale w granicach rozsądku!

aneczka

8 lat temu

Nawet zwykły spacer już jest aktywnością fizyczną, wystarczy odrobina chęci, żeby wyjść z domu i trochę się poruszać. W końcu to dla naszego zdrowia.

pati25

8 lat temu

Tak jak w przypadku stosowania np leków są przeciwwskazania tak i w wykonywaniu ćwiczeń,aktywności fizycznej są przeciwwskazania.Wysiłek fizyczny dobierzmy tak jak na to zezwala nasze zdrowie

drobina

8 lat temu

Ciekawy artykuł. Nawet jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, to trzeba uważać, żeby nie przesadzić z tą aktywnością. Coś o tym wiem, bo zdarzało mi się „przedobrzyć”. Ćwiczymy na miarę swoich możliwości i zdrowia oczywiście. Zawsze pamiętam, żeby przed przystąpieniem do właściwych ćwiczeń zrobić rozgrzewkę.

Zostaw komentarz