jak-sobie-radzic-ze-stresem-w-pracy-cz-i

Stres towarzyszy nam codziennie w różnych sytuacjach. Jednych paraliżuje, innych motywuje do większego wysiłku. Niezależnie od naszych reakcji na stresujące sytuacje zbyt długotrwałe narażenie na ich działanie może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Nie da się uniknąć stresu, ale można nauczyć się jak sobie z nim radzić.

Niestety, w pracy spędzamy ponad połowę naszego życia. Czy jesteś szeregowym pracownikiem, czy też masz własną firmę, nie unikniesz napięcia i nerwów. Nieradzenie sobie ze stresem może wpłynąć niekorzystnie na kondycję psychiczną i jakość wykonywanej pracy, a w rezultacie może przenieść się na inne sfery życia. Warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić co tak naprawdę powoduje, że czujemy zdenerwowanie. To pierwszy krok na drodze do walki ze stresem.

Sytuacje stresogenne

Poświęć trochę czasu na przeanalizowanie codziennych sytuacji w pracy i zadaj sobie pytanie: w których momentach najbardziej się stresujesz i dlaczego do tego dochodzi? Zyskasz wówczas własną “mapę czynników stresogennych”. Kiedy przyjrzysz się jej dokładnie od razu zauważysz, że łatwo podzielić ją na dwie części. Pierwsza dotyczy sytuacji, na które nie masz żadnego wpływu. Druga – sytuacji, które są od Ciebie zależne i które możesz kontrolować.

Zdarzenia, które dzieją się od nas niezależnie i wywołują stres, bardzo trudno jest wyeliminować. Rzadko mamy wpływ na zachowanie szefa czy klientów. Jedynym wyjściem jest w tym wypadku unikanie konfliktów. Zachowaj spokój i nie daj się wciągnąć w sprzeczkę. Czasem ustąpienie pola i puszczenie mimo uszu uwag może być zbawienne w skutkach dla naszych nerwów.

Pierwsza pomoc na stres

Doskonale wiemy, że unikanie nerwowych sytuacji nieraz graniczy z cudem. Ucieczka nie zawsze jest dobrym wyjściem. Co więc robić, gdy już jesteśmy na granicy wytrzymałości i stres zjada nas od środka? Bardzo dobrym sposobem na rozładowanie napięcia jest aktywność fizyczna. W pracy? Oczywiście, że tak! Zamiast jeździć windą, przejdź kilka pięter po schodach, idź szybkim krokiem po korytarzu, wyjdź na chwilę – wykorzystaj wszystkie sposoby. Ruch redukuje poziom stresu, pomaga uwolnić się nagromadzonej w ciele negatywnej energii.

Najgorsze, co możesz zrobić w stresującej sytuacji, to sięgnięcie po używki: kawę lub papierosy. Przynoszą ulgę tylko pozorną i chwilową, a przy tym wyniszczają organizm od środka. Zamiast tego zrób sobie zielonej herbaty i sięgnij po marchewkę. Dietetyczna przekąska wzmocni Twój organizm witaminową bombą, a zielona herbata pobudzi Cię do dalszego działania. W trakcie lunchu nie wybieraj tłustych potraw, które sprawią, że poczujesz się ciężka i przybita. To z kolei może przerodzić się w rozdrażnienie. Zdrowe jedzenie doda Ci sił na resztę dnia w pracy.

Monika B.