Kobieta na rynku pracy Psychologia
Jak sobie radzić ze stresem w pracy cz. I

Stres towarzyszy nam codziennie w różnych sytuacjach. Jednych paraliżuje, innych motywuje do większego wysiłku. Niezależnie od naszych reakcji na stresujące sytuacje zbyt długotrwałe narażenie na ich działanie może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Nie da się uniknąć stresu, ale można nauczyć się jak sobie z nim radzić.
Niestety, w pracy spędzamy ponad połowę naszego życia. Czy jesteś szeregowym pracownikiem, czy też masz własną firmę, nie unikniesz napięcia i nerwów. Nieradzenie sobie ze stresem może wpłynąć niekorzystnie na kondycję psychiczną i jakość wykonywanej pracy, a w rezultacie może przenieść się na inne sfery życia. Warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić co tak naprawdę powoduje, że czujemy zdenerwowanie. To pierwszy krok na drodze do walki ze stresem.
Sytuacje stresogenne
Poświęć trochę czasu na przeanalizowanie codziennych sytuacji w pracy i zadaj sobie pytanie: w których momentach najbardziej się stresujesz i dlaczego do tego dochodzi? Zyskasz wówczas własną “mapę czynników stresogennych”. Kiedy przyjrzysz się jej dokładnie od razu zauważysz, że łatwo podzielić ją na dwie części. Pierwsza dotyczy sytuacji, na które nie masz żadnego wpływu. Druga – sytuacji, które są od Ciebie zależne i które możesz kontrolować.
Zdarzenia, które dzieją się od nas niezależnie i wywołują stres, bardzo trudno jest wyeliminować. Rzadko mamy wpływ na zachowanie szefa czy klientów. Jedynym wyjściem jest w tym wypadku unikanie konfliktów. Zachowaj spokój i nie daj się wciągnąć w sprzeczkę. Czasem ustąpienie pola i puszczenie mimo uszu uwag może być zbawienne w skutkach dla naszych nerwów.
Pierwsza pomoc na stres
Doskonale wiemy, że unikanie nerwowych sytuacji nieraz graniczy z cudem. Ucieczka nie zawsze jest dobrym wyjściem. Co więc robić, gdy już jesteśmy na granicy wytrzymałości i stres zjada nas od środka? Bardzo dobrym sposobem na rozładowanie napięcia jest aktywność fizyczna. W pracy? Oczywiście, że tak! Zamiast jeździć windą, przejdź kilka pięter po schodach, idź szybkim krokiem po korytarzu, wyjdź na chwilę – wykorzystaj wszystkie sposoby. Ruch redukuje poziom stresu, pomaga uwolnić się nagromadzonej w ciele negatywnej energii.
Najgorsze, co możesz zrobić w stresującej sytuacji, to sięgnięcie po używki: kawę lub papierosy. Przynoszą ulgę tylko pozorną i chwilową, a przy tym wyniszczają organizm od środka. Zamiast tego zrób sobie zielonej herbaty i sięgnij po marchewkę. Dietetyczna przekąska wzmocni Twój organizm witaminową bombą, a zielona herbata pobudzi Cię do dalszego działania. W trakcie lunchu nie wybieraj tłustych potraw, które sprawią, że poczujesz się ciężka i przybita. To z kolei może przerodzić się w rozdrażnienie. Zdrowe jedzenie doda Ci sił na resztę dnia w pracy.
Monika B.
Stres towarzyszy nam codziennie w różnych sytuacjach. Jednych paraliżuje, innych motywuje do większego wysiłku. Niezależnie od naszych reakcji na stresujące sytuacje zbyt długotrwałe narażenie na ich działanie może być bardzo szkodliwe dla organizmu. Nie da się uniknąć stresu, ale można nauczyć się jak sobie z nim radzić.
W najtrudniejszych momentach możesz wspomóc się ziołowymi preparatami. Napar z melisy lub werbeny potrafi skutecznie ukoić poszarpane nerwy.
Dobre samopoczucie w pracy jest bardzo ważne.
Pomyślmy nie tylko o sobie, ale także o tych, z którymi pracujemy. Zwłaszcza jeśli są to nasi podwładni, warto zadbać o pozytywne relacje czy słowo pochwały. Takie drobne gesty wpłyną zbawiennie nie tylko na współpracowników, ale i na nasz dobry humor.
Monika B.
« Kawa, alkohol i inne drażniące produkty spożywcze
pati25
10 lat temu
Artykuł bardzo ciekawy.No i temat ważny.Bo mamy na codzień mnóstwo sytuacji stresowych.Najlepszym sposobem na stres jest oczywiście unikanie sytuacji stresowych.Ale nie zawsze jest to możliwe.
tereska56
12 lat temu
Na szczęście mam taką pracę, że nie stresują mnie przełożeni. Jestem sama odpowiedzialna zo to, co robię.
bess22
12 lat temu
Zduszenie stresu w zarodku to bardzo trudne zadanie,ale nie niemożliwe.Wymaga tylko odpowiedniego treningu i cierpliwości.Trzeba dokładnie znać swoje możliwości i poziom odporności na stres.Metody opanowania stresu dobierać do swojego profilu psychicznego.A najprościej nie dać się sprowokować i mieć skuteczne sposoby odreagowania napięcia.
Varak
12 lat temu
Temat jest ciekawy i ważny, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy to stres dla chyba już nawet większości pracowników przeróżnych firm jest po prostu codziennością. I zgadzam się to z przedmówczynią, oraz autorką – zadbajmy przede wszystkim o to, by samemu nie kreować sytuacji stresowych dla współpracowników, wówczas i im będzie łatwiej odwdzięczyć się nam tym samym!
Czekam na kolejną część artykułu 🙂
mcadelajda
12 lat temu
O walce ze stresem teraz sporo się czyta, poruszyło mnie jednak ostatnie zdanie, bo stres to nie tylko nasz dyskomfort, ale faktycznie tez otoczenia. Az mi sie zachcialo poprzepraszac kolezanki z pracy 🙂