Dieta Uważaj na...

Kawa, alkohol i inne drażniące produkty spożywcze

kawa-alkohol-i-inne-drazniace-produkty-spozywcze

Istotne znaczenie ma nie tylko to ile, ale ważne jest także to co jemy i pijemy. Wiele produktów działa moczopędnie, a dodatkowo podrażnia na nasz pęcherz.

Alkohol oraz napoje zawierające kofeinę, np. kawa lub herbata mają działanie moczopędne i wywołują potrzebę częstego oddawania moczu. Przy okazji mogą również silnie podrażniać pęcherz moczowy. Nawet kawa bezkofeinowa oraz herbaty zielone i ziołowe (z wyjątkiem mięty i rumianku) mogą spowodować jego podrażnienie.

Niektóre produkty spożywcze mają niskie pH, dlatego aby zredukować ich drażniące działania wymagają przyjmowania dużej ilości płynów. A to z kolei powoduje konieczność częstego oddawania moczu. Do najpopularniejszych produktów moczopędnych należą: kawa, herbata, alkohol (zwłaszcza piwo), napoje gazowane, arbuzy, melony, truskawki, świeże ogórki i cykoria.

Istnieje szereg produktów, które powodują wzdęcia jelit i tą drogą pośrednio wpływają na pęcherz moczowy uciskając i podrażniając go. Takie działanie mają np. napoje gazowane, a także inne produkty wzdymające np. kapusta, kalafior, groch, świeże ogórki, gruszki, czy pieczywo razowe.

Niektórzy specjaliści uważają również, że napoje gazowane ze względu na zawartość dwutlenku węgla i sztucznych środków słodzących oraz kwaśne soki owocowe i cytrusy np. cytryny, grejpfruty i pomarańcze pełnią rolę „podrażniaczy” dla pęcherza. Jednak zdania na ten temat są podzielone. Przeciwnicy tej teorii argumentują, że CO2 już na poziomie żołądka zaczyna się rozkładać, nie dostaje się więc do krwi i nie może podrażniać pęcherza. Podobnie sytuacja wygląda z kwaśnymi sokami owocowymi, które po doustnym zażyciu są trawione, neutralizowane i zobojętniane, więc nie powinny oddziaływać na pęcherz.

Wszyscy zgadzają się jednak co do tego, że drażniąco na pęcherz działają substancje chemiczne, które się nie trawią i po wchłonięciu do krwi oraz późniejszym wydaleniu przez nerki mogą dostawać się do pęcherza i podrażniać go.

Kwartalnik NTM 1 (32)2010, www.ntm.pl

Joanna Kamińska

Komentarze (14)

pati25

11 lat temu

To zaskakujące,że takie produkty jak chociażby kalafior czy ogórki miały drażnić nasz żołądek.Ogórki to rozumiem bo może kwas.Ale kalafior.A ja tak uwielbiam chrupać surowy kalafior

sara

11 lat temu

No prosze co za ciekawostki, a ja bardzo lubię kawkę i ostatnio polubiłam zieloną herbatkę ale wodę też popijam i jestem zadowolona bo przyzwyczaiłam się do niegazowanej, a wcześniej piłam tylko kolorową i gazowaną.

Emilly27k

11 lat temu

Musimy pijać więcej wody , a mniej kaw i herbat.Z artykułu wynika,że nam wszystko szkodzi i ma wpływ na nasz organizm.

Emilly27k

11 lat temu

Musimy pijać więcej wody , a mniej kaw i herbat.Z artykułu wynika,że nam wszystko szkodzi i ma wpływ na nasz organizm.

irysek7

11 lat temu

Ciekawy artykuł. Nigdy nie pomyślałabym, że wzdęte jelita mogą aż tak wpływać na pęcherz moczowy. W sumie to logiczne, ale dotychczas problemy układu moczowego wiązałam wyłącznie z przyjmowanymi płynami. Jak widać całe życie się uczymy.

okulary

11 lat temu

Jest jednak wiele rzeczy ,co wpływa drażniąco na pęcherz,co w moim pojęciu to trudno w to uwierzyć,
że woda mineralna gazowana powoduje wzdęcia i wymienione warzywa,to rozumiem,lecz nie sposób tak jak w moim przypadku nie pić kawy,bo mam niedociśnienie,lub zielonej herbaty,którą lubię i działa pozytywnie na mój organizm,bo mi podrażni pęcherz.Trzeba raczej się stosować do umiarkowanej ilości spożywania.

Ewa1

11 lat temu

To prawda,jest jest mnóstwo
produktów spożywczych które podrażniają pęcherz,ale ja mam tendencję do odkładania się piasku w prawej nerce a nawet miałam malutki złóg 3mm,który urodziłam i w związku z tym muszę przyjmować duże ilości płynów,jeść arbuz,gruszki pić herbatki ze skrzypu,wodę mineralną niegazowaną a wszystko to po to żeby wydalać dużo moczu ok 2l dziennie w celu oczyszczania nerek ,piję również sok z żurawiny o nazwie żuravisol C ,który wspomaga funkcjonowanie układu moczowego i ma znaczny wływ na odporność ,kosztuje 17,99 ,wystarcza na 10 dni.Trochę to nie na temat,ale moja sytuacja tak wygląda.pozdr.

jkokosza

11 lat temu

Nigdy nie zastanawiałam się nad tym ani nawet nie przypuszczałabym, że herbata ziołowa czy zielona mogą podrażniać nasz pęcherz. Mnie się wydawało, że są to herbatki lecznicze a tu się okazuje, że nie do końca tak jest.

Stenka

11 lat temu

Jak zwykle ciekawy artykuł. Ale jak zrozumiałam, nie wszystkie wymienione artykuły spozywcze, które sa moczopędne mają zły wpływ na organizm. Produkty z pierwszej kategori: herbata zielona, piwo, truskawki są moczopędne, ale dzięki temu wypłukują nerki. Gorszy wpłw, jak rozumiem, mają produkty z drugiej wymienionej grupy, napoje gazowanem groch czy kapusta, które podrazniają pęchertz. Nie musimy więc odmawiać sobie herbaty zielonej czy truskawek

topik4433

11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł. Nie przypuszczałam, że to co spożywamy, praktycznie każdego dnia ma tak niekorzystny wpływ na pęcherz. Herbaty, ogórków, kapusty, kalafiora, czy owoców nie potrafiłabym wykluczyć ze swojego jadłospisu, więc pozostaje tylko spożywać wszystko, ale w rozsądnych ilościach, ale z tym na szczęście nie mam problemu.

Annagata

11 lat temu

To rzeczywiście zdumiewające,że produkty,które spożywamy na co dzień mają tak ogromny wpływ na pęcherz moczowy.I to wpływ niekorzystny.Jem dużo pieczywa razowego,podobnie kalafior czy ogórki,więc jak to wszystko zneutralizować,żeby nie szkodziło i nie podrażniało.Nie można przecież odstawić wszystkiego.

Małgorzata

11 lat temu

Nie sądziłam produktów kapusta, kalafior, ogórki, czy zdrowe pieczywo razowe mogą mieć taki wpływ na pęcherz moczowy. Myślałam że ta dolegliwość ma związek tylko z płynami kawą, herbatą i piwem.

Zostaw komentarz