gdy-zmarzna-ci-stopy

W zimowe dni każdej z nas zdarza się przemarznąć do szpiku kości. Szczególnie narażone są nasze stopy. Co zrobić żeby rozgrzać je i pobudzić krążenie? Co zrobić aby pozbyć się nieprzyjemnego oraz uciążliwego uczucia zimna?

Na problem zimnych stóp najczęściej skarżą się osoby z niskim ciśnieniem, chorą tarczycą oraz niedoborem żelaza. Jednak zimową porą każdy z nas doświadcza dyskomfortu spowodowanego przemarznięciem stóp. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm dba o utrzymanie optymalnej temperatury około 37°C w organach, od których zależy nasze życie (serce, mózg, płuca). Dlatego gdy jest bardzo zimno, kieruje większość krwi właśnie do naszych najważniejszych organów, obkurczając naczynia w częściach ciała położonych najdalej od serca. Wtedy właśnie nasze stopy stają się lodowate.

Co robić, żeby nogi nie marzły?

  • Po pierwsze, zimą ubieraj się na cebulkę. Ta zasada dotyczy także stóp – pomiędzy dwiema warstwami skarpet powstaje warstwa izolacyjna.
  • Zadbaj o ciepło swoich stóp. Koniecznie zakładaj mocno ocieplane buty, najlepiej na grubej podeszwie.
  • Gdy zaczynasz marznąć, przytupnij. Ruch zwiększa wydzielanie ciepła nawet o 100%!

Na ratunek przemarzniętym nogom

Gdy już przemarzniesz, najważniejsze jest to, aby jak najszybciej pobudzić krążenie. Oto skuteczne sposoby:

Kąpiel stóp

Mocz nogi przez 20 minut w ciepłej wodzie (38°C) z solą kąpielową lub zwykłą. Wysusz je ręcznikiem, następnie wetrzyj rozgrzewający krem, np. z ekstraktem z cynamonu, borowina lub gorczycą. Poczujesz natychmiastowa ulgę, a przy okazji doznasz relaksu, używając do kąpieli pachnącej soli bądź olejku.

Masaż stóp

Zafunduj sobie przyjemny masaż stóp szczoteczką, najlepiej z naturalnego włosia. Masuj kolejno stopy od palców do pięty, aż skóra wyraźnie się zaróżowi i stanie się cieplejsza. Warto wyrobić sobie ten nawyk, ponieważ codzienny masaż sprawi, że ziąb i mróz nie będą już tak dotkliwe dla naszych stóp.

Ćwicz stopy

Krążenie krwi poprawią ćwiczenia z gumowa piłka – jeżykiem (możesz także użyć drewnianego wałka z wypustkami do masażu stóp). Tocz ją stopami. Inne ćwiczenie to naprzemienne chodzenie po mieszkaniu na pietach i palcach. Możesz także, trzymając cały czas pięty oparte na podłodze, unosić palce i podbijać ja do góry.
Jeżeli brakuje Ci czasu na codzienne zabawy z piłką, możesz zamiast tego nosić specjalne zdrowotne klapki “najeżone” gumowymi kolcami. Chodząc – masujemy nogi, a to doskonały sposób na zimne stopy.

Rozgrzewający imbir

Ta przyprawa korzenna skutecznie poprawia krążenie i ma silne właściwości rozgrzewające. Gdy przemarzniesz wypij napój z imbiru. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu – obierz i pokrój kawałek korzenia w średnią kostkę. Gdy przestygnie, dodaj odrobinę soku z cytryny i łyżeczkę miodu. Od razu poczujesz rozgrzewająca moc imbiru.

Zuzanna Górka