menopauza-poradnik-nowoczesnej-kobiety

Już na początku marca w księgarniach pojawi się książka Caroline Carr MENOPAUZA. PORADNIK NOWOCZESNEJ KOBIETY. Jest to pozycja przygotowana przez wydawnictwo Vesper. Jest to zarazem pierwsza książka objęta medialnym patronatem naszego portalu – Menopauza.pl.

Dlaczego wybraliśmy akurat tę książkę?

Jak nazwa wskazuje książka Caroline Carr jest poradnikiem kobiety współczesnej, nowoczesnej. Nie znaczy to jednak, że przeznaczona została wyłącznie dla przebojowych businesswoman. Stanowi jednak bazę wieloletnich obserwacji i badań, których podsumowanie jest możliwe dopiero dziś. Poza tym, nie oszukujmy się, wraz z rosnącym tempem oraz wydłużającym się czasem aktywności zawodowej, w ciągu ostatnich kilkunastu lat zmieniła się jakość naszego życia.

Menopauza dotychczas kojarzyła się ze starością, tymczasem dziś 50 lat to przecież żaden wiek! Dalej prowadzimy aktywne życie, dalej jesteśmy atrakcyjne, dalej chcemy być kochane i czerpać z życia pełnymi garściami. Nikt nie ma prawa wciskać nam robótkę w ręce i kazać bawić wnuki. To już nie te czasy…

Natura jest jednak naturąprzekwitamy jak kwiaty i jest to nieuniknione. Utrata płodności nie wyznacza jednak ani kresu urody, ani ogólnie rozumianej kobiecości. Jest to okres, który po prostu musimy przejść, a za jego zakrętem czeka nas kolejny, fascynujący etap życia.

W tym duchu swój poradnik nowoczesnej kobiety napisała właśnie Caroline Carr. Choć ona sama jest terapeutką z ponad 20-letnim stażem, nie dąży do generalizacji zjawiska klimakterium, podkreśla, że każdy przykład jest indywidualny. We Wstępie do książki pisze:

„Jeśli twoje osobiste przeżycia związane z menopauzą nie są podobne do opisanych w tej książce, nie ma powodu do zmartwienia. Każda kobieta jest inna – i to czyni każdą z nas kimś wyjątkowym.”

Zaraz po słowie wstępu, znajdujemy mini-rozdział, który bardzo przypadł nam do gustu, zatytułowany został „Jak korzystać z tej książki”. Jesteśmy zdania, że jeśli autor decyduje się na stworzenie kompendium wiedzy na temat tak szerokiego zjawiska, jakim jest przekwitanie – a tak jest w tym przypadku – powinien udzielić czytelnikom wskazówek jak się poruszać, by znaleźć interesujące informację. Jasny spis treści dodatkowo powoduje, że już otwierając książkę mamy plan, gdzie chcemy zajrzeć oraz czego się dowiedzieć.

Każde zagadnienie jest dokładnie omówione, często poprzedzone opisem życiowej sytuacji, dzięki czemu lepiej nam się zorientować czy i nas sprawa dotyczy. No i najważniejsze: Gdy skojarzymy siebie lub kogoś z otoczenia z danym przypadkiem, zawsze na końcu znajdziemy podrozdział zatytułowany „Jak możesz sobie pomóc”. Co w nim znajdziemy?

„Zawiera on praktyczne wskazówki i rady, pozwalające usunąć niedogodne objawy, złagodzić dyskomfort oraz nastawić się pozytywnie do tego etapu życia.”

Menopauza. Poradnik nowoczesnej kobiety Caroline Carr to nie tylko użyteczne kompendium wiedzy dla kobiety znajdującej się przed lub w trakcie przekwitania, ostatni rozdział książki skierowany jest bowiem do partnera czytelniczki. Rozdział ten ma umożliwić „zrozumienie menopauzy oraz tego, co przeżywasz. Ponieważ ten etap twojego życia w znaczący sposób wpływa na najbliższe ci osoby, ważne jest, aby były świadome tego, co się z tobą dzieje i dlaczego”.

Autorka nie oszukuje kobiet. Menopauza jest, dotyka każdej z nas i nie można przed nią uciec. Z drugiej strony jednak Caroline Carr nie wyolbrzymia zjawiska, pokazuje w praktyczny sposób jak radzić sobie z uciążliwymi objawami, by przywrócić harmonię swojemu ciału i umysłowi. Ostrzega przed zagrożeniami, jednocześnie tłumacząc skąd się biorą oraz wysuwając propozycje poradzenia sobie z danym zjawiskiem.

Ogromnym plusem publikacji jest ponadto fakt, że wydawnictwo Vesper nie tylko zadbało o rzetelne jej przetłumaczenie, ale także postarało się przysposobić poradnik zagranicznej pisarki na grunt polski.
W związku z tym znajdziemy w książce adresy co ciekawszych polskich stron internetowych oraz listę przydatnych kontaktów, jakimi są różne polskie stowarzyszenia i organizacje.

Poradnik nowoczesnej kobiety czyta się bardzo przyjemnie. Czcionka jest wyraźna, tekst dobrze rozstawiony. Całość wydana jest estetycznie i bez przepychu. Trzymając w rękach tę książkę, mamy pewność, że dostaliśmy rzetelne źródło wiedzy, a jego autorka stanie się naszym osobistym doradcą, specjalistą w kwestii menopauzy.

Serdecznie polecamy!

Wydawnictwo: Vesper: www.vesper.pl
Kategoria: poradnik
Oprawa: miękka
Ilość stron: 244
Cena: 29,90 zł

Alicja Złotkowska