lucie jones
Andres Putting/Eurovision.tv

Kraje z Wielkiej Piątki, czyli te państwa, które wkładają największe sumy pieniędzy do eurowizyjnej kasy, mają zagwarantowany udział w wielkim finale. Niestety, pewna obecność bardzo często przykłada się na wybieranie piosenek, które, delikatnie rzecz ujmując, nie są najwyższych lotów. Wiele z propozycji wysyłanych w ubiegłych latach przez Wielką Brytanię w ogóle nie przebiłoby się przez półfinały Eurowizji.  Lucie Jones ma jednak szansę odmienić losy swojego kraju na Eurowizji. Jej piosenka jest wysoko oceniana przez bukmacherów.

 

Wielka Brytania – dlaczego od kilku lat ponosi porażki na Eurowizji?

Aż trudno uwierzyć w to, że Wielka Brytania, która dyktuje trendy na europejskim rynku muzycznym, tak słabo radzi sobie na Eurowizji. W przeszłości wielokrotnie sięgała po Grand Prix konkursu. Niestety, od pewnego czasu Eurowizja w Wielkiej Brytanii nie cieszy się zbyt dużym prestiżem, dlatego też na udział nie decydują się najwięksi artyści pokroju Adele czy Natashy Bedingfield.  Do brytyjskich preselekcji zgłaszają się mniej doświadczeni artyści, za którymi nie stoją wielkie wytwórnie muzyczne. Efekt? Wielka Brytania regularnie czyści doły w eurowizyjnej tabeli.

Never Give Up on You – piosenka, która sporo zyskała po revampie

Lucie Jones to laureatka tegorocznych brytyjskich preselekcji You decide, które odbyły się w styczniu tego roku. W Kijowie wykona ona utwór Never Give Up  on You, który napisała Emmelie de Forest, ta sama artystka, która w 2013 roku zdobyła Grand Prix, startując w barwach Danii z utworem Only Teardrops.  Choć Lucie Jones wygrała brytyjskie preselekcje, to jej ballada początkowo nie była zbyt wysoko oceniana przez fanów Eurowizji. Nie dawano jej też szans na miejsce w top 10. Podczas preselekcji Lucie Jones zanadto przekrzyczała piosenkę, przez co ta okazała się ciężka w odbiorze. Na szczęście regulamin Eurowizji pozwala na wprowadzenie zmian w aranżacji. Wielka Brytania skwapliwie skorzystała z tej możliwości, a Lucie Jones spokojniej stawia dźwięki, dzięki czemu Never Give Up on You stało się utworem przyjemnym dla ucha.

Czy Lucie Jones ma szanse na zwycięstwo?

Lucie Jones ma spore szanse zająć wysokie miejsce w finale Eurowizji. Przede wszystkim wykonuje utwór o dużej wartości artystycznej, który z pewnością zostanie doceniony przez jurorów.  Poza tym artystka stworzyła naprawdę ciekawą prezentację sceniczną. Na pewno nie przejdzie ona bez echa, ponieważ konstrukcja z luster, w których odbija się Lucie Jones, wygląda nadzwyczaj efektownie. Piosenkarka skupie się na wokalu, w trakcie swojego występu nie tańczy ani nie wchodzi w interakcje z wizualizacjami. Jest to spójny, klimatyczny występ, który powinien przypaść do gustu wielu telewidzom.

Lucie Jones ma 26 lat i przyszła na świat w Walii. Do tej pory wydała jeden minialbum zatytułowany Believe. Czy Eurowizja otworzy jej drzwi do największych wytwórni muzycznych i pomoże nawiązać współpracę z najlepszymi kompozytorami? O tym przekonamy się już niebawem. Lucie Jones wystąpi w II połowie finału. Spekuluje się, że to właśnie ona może zamykać konkurs, ponieważ konstrukcja z luster jest bardzo ciężko, a po występie należy ją jeszcze znieść ze sceny.  Kolejność finałowych występów poznamy po północy. Wówczas na oficjalnej stronie Eurowizji powinna pojawić się szczegółowa rozpiska występów.

Irmina Cieślik