domknięcie emocjonalne
LOGAN WEAVER | @LGNWVR z Unsplash

Człowiek lubi sprawować kontrolę nad swoim życiem. Gdy pewne rzeczy wydają mu się niewyjaśnione, często traci mnóstwo energii na ich rozpamiętywanie. Może to być irracjonalne zachowanie byłego partnera czy nagłe odejście kluczowego klienta. Dlaczego potrzebne jest nam domknięcie emocjonalne?

Spis treści:

  1. Co daje domknięcie poznawcze?
  2. Kiedy domknięcie emocjonalne nie następuje
  3. Jak działają niedomknięte emocje?
  4. Do czego prowadzi tłumienie emocji?
  5. Czy negatywne komentarze motywują?
  6. Jak zapomnieć o eks? Jaką rolę pełni domknięcie emocji?

Co daje domknięcie poznawcze?

Sytuacje, które wzbudzają w nas silne emocje, często dotykają najczulszych strun. Np. krytyka wymierzona w nasze wiodące kompetencje potrafi być bardzo bolesna. Chcielibyśmy wiedzieć, z czego wynika. Jednocześnie odzywa się w nas chęć pokazania komuś, jak bardzo się mylił w ocenie naszego zachowania czy talentu. Takie sprawy potrafią latami zatruwać duszę i uniemożliwiać rozwój czy skupienie się na chwili obecnej. Potrzebne jest nam domknięcie poznawcze. Zrozumienie, co i dlaczego nas zabolało. Pogodzenie się z sytuacją i przejście do kolejnego etapu.

Kiedy domknięcie emocjonalne nie następuje

Emocje często w nas narastają, np. złość w związku z byciem wykorzystywaną w pracy. Z czasem są na tyle silne, iż osiągają swój punkt kulminacyjny. Możemy wówczas zamknąć sprawę, np. zwalniając się z pracy. Często jednak nic nie robimy, one po pewnym czasie zaczynają opadać, ale wciąż się za nami ciągną. Niby jest lepiej, ale wciąż mamy pretensje o to, że nas wykorzystywano ponad miarę.

Jak działają niedomknięte emocje?

Niedomknięte emocje wysysają z nas energię. Ta zazwyczaj idzie na ich skuteczne maskowanie. Np. jestem wściekła na klientkę, która co chwilę zmienia zdanie, ale nie mogę jej tego okazać. W rezultacie uśmiecham się i przymilnym głosem pytam ją, na jakiej usłudze jej zależy. W ten sposób jednak blokuję swoje prawdziwe emocje, które muszą znaleźć ujście. Ciągłe udawanie, że wszystko jest w porządku, stanowi spory wydatek energetyczny.

Do czego prowadzi tłumienie emocji?

Domknięcie emocjonalne to nie bez powodu często powracający motyw w filmach. Główni bohaterowie często czują potrzebę rozwiązania spraw z przeszłości. Np. rozmówienia się z dawną przyjaciółką, która ich skrzywdziła, poznania zawiłej historii rodzinnej etc. Choć w produkcjach filmowych przeważa fikcja, to doskonale ukazuje ona naturalne ludzkie potrzeby. Każdy człowiek potrzebuje domknąć pewne sprawy, które generują w nim silne emocje, aby móc pójść dalej i nie wydatkować niepotrzebnie energii na ich zamrażanie.

Czy negatywne komentarze motywują?

Mogłoby się wydawać, że niektóre uwagi osób trzecich, które są niemiłe, pełnią funkcję motywacyjną. Skoro nauczycielka matematyki powiedziała, że do niczego się nie nadaję, udowodnię jej, że nie miała racji. Ciężko pracuję na to, aby uzyskać świetny wynik na maturze z tego przedmiotu, potem idę na studia techniczne. Jednak, czy kąśliwe uwagi, które nie spotkały się z domknięciem emocjonalnym, rzeczywiście mi służą? Czy nie działają niczym toksyna, która utrudnia mi koncentrację na moich realnych celach i pragnieniach? Chęć udowodnienia czegoś zazwyczaj prowadzi do zmęczenia, a nawet depresji. Ponadto nadaje negatywnemu komunikatowi etykietę: ważne. To od nas zależy, jak potraktujemy kąśliwe uwagi innych ludzi. Najzdrowiej jest odrzucać te, które nie posiadają merytorycznego uzasadnienia.

Jak zapomnieć o eks? Jaką rolę pełni domknięcie emocji?

Domknięcie emocjonalne wymaga rozpoznania emocji, jakie towarzyszą danemu zdarzeniu. Każda z nich niesie ze sobą jakiś komunikat. Należy go odczytać, pogodzić się z sytuacją, a następnie przejść nad daną sprawą do porządku dziennego. Np. rozstanie z partnerem może przyczynić się do smutku, żalu, tęsknoty i spadku poczucia własnej wartości. Nie ma jednak sensu udowadniać mu, co stracił, gdyż w ten sposób kobieta uprzedmiatawia samą siebie. Ponadto jej życie nadal kręci się wokół eks, co utrudnia przejście procesu żałoby i zapomnienie o nim. Najłatwiej odkochać się, gdy nie rozmyślamy za dużo o swoim byłym partnerze. Nasz mózg karmi się bowiem wspomnieniami. Im jest ich więcej, tym większe ryzyko, iż zostaną one odczytane jako wielka miłość, o której trudno zapomnieć. Także tłumienie emocji związanych z rozstaniem sprawia, że te żyją przez długie lata. Ich nazwanie i odczytanie komunikatów, które za nimi stoją, ułatwia przejście żałoby. Jej kres stanowi zaś domknięcie emocjonalne.