Dysregulacja emocji
Zdjęcie autorstwa Pavel Danilyuk z Pexels

Choć przyzwyczailiśmy się dzielić emocje na dobre i złe, to w rzeczywistości wszystkie są nam potrzebne. To, co odczuwamy jako dyskomfort oddalający nas od szczęścia, często wskazuje nam właściwą drogę lub ostrzega przed niebezpieczeństwem. Problem stanowią jednak obezwładniające emocje. Gdy tracimy nad nimi kontrolę, to zdecydowanie pogarsza się jakość naszego życia. Zjawisko to znane jest jako dysregulacja emocji. W naszym artykule podpowiadamy, jak sobie z nim radzić.

Spis treści:

  1. Kiedy pojawia się dysregulacja emocji?
  2. Obezwładniające emocje pojawiające się znikąd
  3. Czym jest dysregulacja emocji?
  4. Dlaczego zaprzeczanie negatywnym emocjom to zła strategia?
  5. Jak radzić sobie z dysregulacją emocji?
  6. Sprawdzone sposoby na obezwładniające emocje

Kiedy pojawia się dysregulacja emocji?

Czasem regulacja emocji stanowi nie lada wyzwanie, te wymykają się spod naszej kontroli, pozbawiając nas zdolności logicznego myślenia. Dzieje się tak w warunkach silnego stresu. Np. tak bardzo przejmujemy się pogłoskami o redukcji etatów w naszej firmie, że nie umiemy skupić się na swoich obowiązkach zawodowych.  Obezwładniające emocje mogą też pojawić się, gdy spotykamy na swej drodze byłego partnera, który bardzo nas skrzywdził. Widząc go, na nowo możemy poczuć strach, bezsilność oraz gniew. To całkowicie normalne, że w takich sytuacjach ma miejsce dysregulacja emocji. Wszak jesteśmy tylko ludźmi i, nawet dysponując rozległą wiedzą psychologiczną, możemy czasem mieć problem, aby nad sobą zapanować.

Obezwładniające emocje pojawiające się znikąd

Niestety, dysregulacja emocji czasem bywa trudna do uchwycenia. Pojawia się znikąd i znacznie pogarsza komfort życia. Np. wstajemy rano, idziemy do pracy, w której wszystko się układa bez zarzutu, a koło południa pojawia się dysregulacja emocji. Te zaczynają nas przytłaczać. Nie wiemy, co się z nami dzieje, ani jaka jest tego przyczyna. W takiej sytuacji najlepiej jest po prostu dać sobie prawo do przeżywania emocji. Te w końcu przeminą, gdyż nie są trwałe.

Czym jest dysregulacja emocji?

Czym charakteryzują się obezwładniające emocje? Po pierwsze, bardzo często nie wiemy, skąd się wzięły, o czym nas informują, z czym należy je powiązać. Można zatem powiedzieć, że w większości przypadków brakuje nam świadomości emocji. Po drugie, nie posiadamy żadnych strategii radzenia sobie z nimi. Nie wiemy, jak osłabić lęk, który nas paraliżuje i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nie mamy też pojęcia, co zrobić, aby przestać odczuwać smutek, który niemal doprowadza nas do łez. Po trzecie, bardzo często sytuację utrudnia ogromna niechęć do doświadczania dysregulacji emocji. Uważamy bowiem, że dzieje się z nami coś bardzo złego. Nie chcemy pozwolić się temu rozwinąć. Boimy się, że emocje zmiotą nas z powierzchni Ziemi. Po czwarte, podczas dysregulacji emocji nie potrafimy skupić się na działaniach ukierunkowanych na cel, np. głębszej rozmowie z klientem, który może wygenerować spory dochód dla naszej firmy.

Dlaczego zaprzeczanie negatywnym emocjom to zła strategia?

Niestety, obezwładniające emocje sprawiają, że czujemy się bardzo niekomfortowo. Próbujemy jakoś się ich pozbyć. Zazwyczaj ich unikamy, zaprzeczamy ich istnieniu lub reagujemy agresją, bo sami nie wiemy, co się z nami dzieje i to nas frustruje. Niestety, tego typu strategie nie przynoszą upragnionej ulgi, lecz potęgują negatywne emocje.

Jak radzić sobie z dysregulacją emocji?

Dysregulacja emocji to problem, który może przytrafić się każdemu. Nie musi świadczyć o zaburzeniach psychicznych ani żadnej poważnej chorobie. Np. spotykasz swojego eks, który stosował wobec ciebie przemoc psychiczną. Choć odeszłaś od niego i uporządkowałaś swoje życie, na jego widok możesz odczuwać ogromny lęk i chodzić roztrzęsiona przez kilka dni. Dobra wiadomość jest taka, że obezwładniające emocje szybciej mijają, gdy je zaakceptujemy. Np. stwierdzimy, jestem dziś rozbita, ponieważ spotkałam eks, wywołało to we mnie negatywne emocje. Potrzebuję teraz czasu, aby powrócić do stanu równowagi emocjonalnej. Jest to jednak całkowicie normalne, biorąc po uwagę to, czego doświadczyłam z jego strony.

Sprawdzone sposoby na obezwładniające emocje

Na obezwładniające emocje pomaga też aktywność fizyczna. Możesz pójść na długi spacer, udać się na jogging lub przejażdżkę  rowerową. Kontakt z naturą oraz ruch dobrze wpływa na nasze samopoczucie. Obie formy aktywności zwiększają bowiem syntezę endorfin. Warto też zapanować nad lękiem, praktykując głębokie oddychanie. Gdy coś nas zdenerwuje, zazwyczaj oddychamy płytko, co jeszcze bardziej potęguje uczucie niepokoju. Warto to mieć na uwadze i aktywnie temu przeciwdziałać. Także świadomość emocji potrafi zdziałać cuda. Warto zastanowić się, dlaczego czujemy się tak, jakby zalewało nas tsunami. Może wynika to ze stresu? Za bardzo chcemy ze wszystkim zdążyć, wytyczamy sobie zbyt ambitne cele, co nas tylko frustruje? Często obezwładniające emocje to tylko wierzchołek góry lodowej, stoi za nimi coś więcej, co trudno z nimi bezpośrednio połączyć.