Zdrowie

Tabletka dzień po – kiedy jest naprawdę potrzebna?

Tabletka dzień po

Rosnąca świadomość konsekwencji oraz chęć zaplanowania własnego macierzyństwa sprawiają, że kobiety poszukują coraz to nowszych sposobów zapobiegania ciąży. Aktualnie rynek jest bogaty w wiele metod antykoncepcyjnych, które wykazują wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Niestety, z różnych względów może się zdarzyć, że niezbędne będą dodatkowe środki, czyli tabletka dzień po. Antykoncepcja awaryjna, czyli tabletka dzień po może być prawdziwym ratunkiem przed niechcianą ciążą i uniknięciem poważnych konsekwencji. W jakich sytuacjach jest ona szczególnie przydatna?

Zabezpieczenie się przed ciążą w przypadku napaści seksualnej

Jedną z największych zbrodni jest gwałt, który może na zawsze pozostawić ślad w psychice i wywołać długotrwałą traumę. Dodatkowym obciążeniem dla kobiety jest świadomość, że w wyniku napaści seksualnej może dojść do ciąży. Dlatego w wielu krajach ofiarom gwałtów od razu podawana jest tabletka dzień po, która ma zapobiec niechcianej ciąży i nie dopuści do powstania kolejnych, traumatycznych dla kobiety konsekwencji. W Polsce nie jest to jeszcze standardem, ale kobiety mają możliwość sięgnięcia po tabletkę dzień po na własną rękę. Wystarczy zwrócić się do lekarza o wypisanie recepty i przyjęcie antykoncepcji jak najszybciej od zdarzenia, ale nie później niż 72 godziny w przypadku Escapelle i 120 godzin, jeśli zakupiona została EllaOne. Co ważne, po tabletkę dzień po można również sięgnąć, jeśli na stałe stosuje się inną metodę antykoncepcyjną, która zapewnia długotrwałą ochronę przed ciążą (tabletki i plastry antykoncepcyjne, zastrzyki domięśniowe, wkładki domaciczne itp.). Dzięki temu zyskuje się zwiększoną ochronę i pewność, że zapłodnienie jest praktycznie niemożliwe. Tak samo tabletkę dzień po można przyjąć, nawet jeśli podejrzewamy, że sprawca zastosował antykoncepcję (np. prezerwatywę). Warto pamiętać, że jest to indywidualna decyzja kobiety, która poprzez zapobiegnięcie jednemu problemu (niechcianej ciąży) może skuteczniej rozpocząć proces zdrowienia poprzez np. psychoterapię. Często do napaści seksualnej dochodzi, gdy kobieta nie jest świadoma co się z nią dzieje na skutek podania różnych substancji o działaniu psychoaktywnym. W takim przypadku, jeśli nie wie się, co się wydarzyło w ciągu kilku godzin, a dodatkowo odczuwa się ból lub dyskomfort w okolicach podbrzusza i krocza, również warto przyjąć antykoncepcję awaryjną, a swoje wątpliwości zgłosić odpowiednim służbom oraz skonsultować się z lekarzem. Dzięki temu zyska się ochronę przed niepożądaną ciążą, co może mieć ogromne znaczenie dla przyszłości kobiety, która padła ofiarą gwałtu.

Zwykła antykoncepcja zawiodła

Najczęstszą przyczyną zastosowania tabletki dzień po jest podejrzenie lub pewność, że stosowana na co dzień antykoncepcja mogła nie być skuteczna. Zazwyczaj wynika to z błędnego stosowania antykoncepcji lub zdarzenia losowego i na szczęście nie przydarza się często. Jednak warto wiedzieć, że w takiej sytuacji można się dodatkowo zabezpieczyć, zwiększając swoją ochronę przed niepożądaną ciążą. Dotyczy do przede wszystkim:

  • pękniętej prezerwatywy;
  • pominiętej tabletki antykoncepcyjnej;
  • odklejonego plastra antykoncepcyjnego;
  • niewłaściwie zastosowanego kapturka dopochwowego;
  • wydalenia z macicy wkładki domacicznej;
  • nie rozpuszczonej globulki dopochwowej.

Najwięcej niejasności mogą dostarczyć tabletki antykoncepcyjne, gdyż brak przyjęcia jednej może wiązać się z obniżoną ochroną przed ciążą. Przy czym do pominięcia może dojść nie tylko na skutek zapomnienia, ale również nieprawidłowego wchłonięcia tabletki. Taka sytuacja ma zazwyczaj miejsce na skutek wymiotów, które wystąpiły w niedługim czasie po przyjęciu tabletki np. w związku z chorobą. Jeśli kobieta uprawiała seks w tym czasie bez innego zabezpieczenia, to istnieje ryzyko zajścia w ciążę i również można sięgnąć po tabletkę dzień po. Antykoncepcja awaryjna może być również ratunkiem po odbyciu stosunku przerywanego, który mimo iż nie jest uważany za skuteczną metodę antykoncepcji, to wciąż jest stosowany przez wiele par, gdy nie mają dostępu do antykoncepcji. Warto jednak pamiętać, że nie musi dojść do wytrysku w pochwie, aby doszło do zapłodnienia, gdyż płyn preejakulacyjny, który wydzielany jest z penisa w trakcie stosunku, zawiera plemniki. Tak więc odbycie stosunku przerywanego, gdy nie planuje się ciąży, również może skłonić do zakupu antykoncepcji awaryjnej. Zwłaszcza że jest ona łatwo dostępna i w stosunkowo niskiej cenie. Co prawda, do jej zakupu niezbędna jest recepta, ale w awaryjnej sytuacji, gdy nie ma możliwości szybkiej wizyty, można skonsultować się z lekarzem online i w prosty oraz szybki sposób uzyskać niezbędną receptę.

Jednorazowa wpadka

Tabletka dzień po może być również wybawieniem w przypadku jednorazowej wpadki. Wypity alkohol lub silne emocje mogą sprawić, że dojdzie do nieplanowanego stosunku bez zabezpieczenia. W takiej sytuacji, chcąc uniknąć niechcianej ciąży najlepiej sięgnąć po antykoncepcję awaryjną. Oczywiście należy pamiętać, że tabletka dzień po nie powinna być nadużywana, a więc nie należy jej stosować, jako podstawowej metody antykoncepcji, a przyjmować jedynie w sytuacjach awaryjnych, których w miarę możliwości należy unikać. Mimo to każdemu może się zdarzyć, że w chwili uniesienia zapomni o prawidłowym zabezpieczeniu się i właśnie po to między innymi została stworzona antykoncepcja awaryjna, która jest bezpiecznym i wysoce skutecznym sposobem zapobiegania ciąży. Co więcej, należy pamiętać, że mimo powszechnej opinii nie jest to tabletka wczesnoporonna, a jej skład nie zaszkodzi płodowi, jeśli wcześniej doszło do ciąży, o której kobieta nie ma jeszcze wiedzy. Wynika to z faktu, że zawiera ona takie same hormony jak tabletki antykoncepcyjne, tylko w większym stężeniu, a więc antykoncepcja awaryjna działa na podobnej zasadzie jak plastry lub tabletki antykoncepcyjne. Dzięki temu tabletka dzień po chroni kobietę przed ciążą poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji, a dodatkowo poprzez zmianę gęstości śluzu, który utrudnia plemnikom przemieszczanie się. Istotny w przyjmowaniu antykoncepcji awaryjnej jest czas jej zastosowania – im mniej czasu upłynęło od stosunku bez zabezpieczenia, tym lepiej i większa ochrona. Na rynku dostępne są dwie tabletki: Escapelle i EllaOne. Pierwszą można przyjąć do 72 godzin od stosunku, a drugą do 120 godzin. Jednak najwyższą skuteczność można uzyskać, stosując je w pierwszej dobie od seksu bez zabezpieczeń.

Podsumowując

Antykoncepcja awaryjna to bezpieczny i skuteczny sposób na ochronę przed niechcianą ciążą w sytuacji, gdy z różnych powodów standardowa antykoncepcja nie została użyta lub istnieje podejrzenie, że mogła ona nie zadziałać w prawidłowy sposób. Tabletkę dzień po można użyć do 72 lub 120 godzin po stosunku, w zależności od wybranego środka. Zakup tabletki wymaga recepty, ale w dobie szybkich konsultacji lekarskich poprzez Internet nie jest to większym wyzwaniem, a może być ratunkiem w nieprzewidzianej sytuacji, gdy kobieta nie planuje ciąży.

Dostępne konsultacje sprawdzisz na https://www.twoje-zdrowie24.pl/

Dodaj komentarz