Styl życia

Czym jest roller i jak z niego korzystać?

Czym jest roller

grafika dostarczona przez partnera

Wałek do masażu, popularnie zwany rollerem, to przyrząd, który służy do wykonywania ćwiczeń rehabilitacyjnych i rozciągających, a także do rolowania (masowania) ciała bez pomocy osób trzecich. Roller umożliwia tak zwany automasaż, dzięki któremu można rozluźnić spięte mięśnie, np. po treningu siłowym lub po całym dniu spędzonym w pracy przed komputerem.

Zalety rolowania

Rolować się może każdy – zarówno aktywny sportowiec, biorący udział w licznych zawodach, jak i osoba początkująca, która dopiero zaczyna odkrywać świat sportu. Stosując roller/wałek rehabilitacyjny można też szybciej wrócić do zdrowia i stanu organizmu sprzed kontuzji. Regularne rolowanie ciała:

  • regeneruje mięśnie – dlatego często jest wykonywane po skończonym treningu;
  • poprawia mobilność i elastyczność ciała;
  • wspomaga krążenie krwi;
  • znajduje zastosowanie w masażu mięśniowo-powierzchniowym – wałek dociera do tkanek głębokich;
  • przygotowuje ciało do treningu – stanowi formę rozgrzewki.

Gdzie można wykorzystać wałek – crossfit, balet, gabinet rehabilitacji

Roller cieszy się wciąż rosnącą popularnością zarówno w świecie sportu, jak i poza nim. Nie tylko sportowcy i ich trenerzy sięgają po roller. Wałek rehabilitacyjny pokochali również fizjoterapeuci, którzy często zalecają swoim pacjentom wykonywanie ćwiczeń za pomocą tego akcesorium – rolowanie się i płynące z niego korzyści ułatwiają im powrót do wcześniejszej sprawności. Taka aktywność fizyczna jest też szczególnie zalecana osobom prowadzącym siedzący tryb życia. Mięśnie, które przez długi czas pozostają w bezruchu (np. z powodu 8 godzin pracy przed komputerem), są spięte. Idealnym sposobem na ich rozluźnienie jest wykonanie automasażu za pomocą gładkiego wałka do masażu.

Trenujesz crossfit? Roller przyda Ci się zarówno przed, jak i po treningu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń możesz uzupełnić swoją rozgrzewkę o automasaż. Rolując poszczególne partie ciała, przygotujesz mięśnie do ćwiczeń – staną się one rozgrzane i zaktywowane. Z kolei, jeśli masz za sobą ciężki trening siłowy, który obejmował np. podnoszenie ciężarów czy przysiady ze sztangą – popularne ćwiczenia dla crossfitu – roller pomoże Ci rozciągnąć mięśnie, dzięki czemu zredukujesz zakwasy, które mogą się pojawić następnego dnia.

Rodzaje rollerów do ćwiczeń

Mimo wciąż rosnącej popularności tego akcesorium dużo osób wciąż zastanawia się, jak wybrać wałek do masażu. Gładki, miękki roller to produkt uniwersalny, który jest polecany osobom początkującym, jednak wielu doświadczonych miłośników rolowania poleca również jego mniejszą wersję, dzięki której łatwiej jest dotrzeć do wszystkich partii mięśni. Jest to tak zwany mini roller, który umożliwia m.in. rolowanie przedramion. Znajdziesz go w sklepie internetowym Activ-space.pl w zestawie z dużym rollerem, mniejszą i większą piłką do masażu, a także dwoma podwójnymi rollerami duoball.

Wybierając wałek dla siebie, unikaj twardych modeli z wypustkami, którymi możesz wyrządzić sobie więcej szkody niż pożytku. Nieregularna powierzchnia rollera może sprawić, że mięśnie, zamiast się rozluźnić, staną się znowu spięte. Automasaż na wałkach z wystającymi kolcami jest stosowany zazwyczaj przez osoby zaawansowane, jednak zdecydowanie częściej przed treningiem – jako rozgrzewka, a rzadko po treningu. Wartym uwagi produktem jest długi, gładki wałek z pianki EPP, dostępny w ofercie Activ/Space. Ma on aż 42 cm długości, dzięki czemu rolowanie staje się jeszcze łatwiejsze.

Jak się rolować?

Rolowanie polega na masażu powięzi, czyli tkanki łącznej, która znajduje się w całym naszym ciele. Otacza m.in. mięśnie i kości, tworząc jednocześnie wytrzymałą i rozciągliwą sieć. Rolując się, dociskamy ciało do powierzchni wałka i powoli przetaczamy się po nim. Ważne jest, aby robić to wolno, właśnie ze względu na powięź.

Automasaż warto wykonywać po zajęciach crossfit – roller pomoże rozluźnić mięśnie, zredukować zakwasy, a także pozytywnie wpłynie na samopoczucie, obniżając poziom stresu.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy rolowanie boli, możesz nie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi. Jest to kwestia indywidualna i w dużej mierze zależy od progu bólu czy preferencji danej osoby. Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z wałkiem do masażu, pierwsze próby mogą nie być komfortowe. Wraz z częstą praktyką znajdziesz jednak prawidłowe ułożenie ciała i rolowanie nie będzie już tak bolesne.

Akcesoria do automasażu i rozluźniania mięśni

Na rynku są dostępne również inne akcesoria, które sprawdzą się w sytuacji, gdy masz spięte mięśnie i chcesz je rozluźnić. Wszyscy miłośnicy sportu z pewnością docenią zalety korzystania z dodatkowych gadżetów, umożliwiających im potreningową regenerację. Jakie akcesoria możemy wyróżnić?

Piłeczka EPP

Nie zawsze rolowanie za pomocą wałka do masażu będzie najbardziej efektywne. Do niektórych partii mięśniowych dużo łatwiej dotrzeć używając w tym celu niewielkiej piłeczki. Świetnie sprawdzi się ta wykonana z pianki EPP, ale równie dobrze można skorzystać ze zwykłej piłki tenisowej. Dzięki temu akcesorium możemy np. wyrolować stopy – wystarczy postawić stopę na piłce i powoli zataczać małe kółeczka, dociskając wedle własnych preferencji – lżej lub mocniej. Warto zaznaczyć, że właśnie od stóp rozpoczyna się tylna taśma w naszym ciele, dlatego po wyrolowaniu stóp możemy zauważyć, że łatwiej nam np. wykonać skłon. Zrób test! W tym celu zrób dwa zdjęcia z tej samej perspektywy. Pierwsze – jak wykonujesz skłon przed rolowaniem. Drugie – na którym robisz skłon już po automasażu tylnej taśmy za pomocą rollera i piłeczki.

Duoball, czyli podwójna piłka

Miłośnicy automasażu często uzupełniają swoją kolekcję rollerów o podwójną piłkę, zwaną duoball. Dzięki niej możliwy jest efektywny automasaż karku i pleców. Pamiętaj jednak, by wszystkie ćwiczenia wykonywać powoli i umieścić duoball w taki sposób, aby piłeczki nie nachodziły na kręgosłup.

Mini rolka

Ten produkt sprawdzi się szczególnie do rolowania przedramion, jednak coraz częściej znajduje też zastosowanie w masażu twarzy! Umiejętnie wykonany masaż skóry twarzy za pomocą mini rolki pomoże zredukować stres i rozluźnić pospinane mięśnie. Zarówno mini rolkę, jak i wspomniane pojedyncze i podwójne piłeczki oraz gładki wałek do masażu znajdziesz w sklepie internetowym Activ/Space.

Dodaj komentarz