Kultura Styl życia

Dekalog prawdziwej przyjaciółki, czyli jak pielęgnować przyjaźń

jak pielęgnować przyjaźń

Prawdziwa przyjaźń jest dziś na wagę złota. Niestety, żyjemy w czasach, gdy relacje międzyludzkie są coraz bardziej powierzchowne i nierzadko ograniczają się do wymiany korespondencji za pośrednictwem portali społecznościowych. Na szczęście wciąż można znaleźć prawdziwą przyjaźń. Przetrwa ona niejedną burzę pod warunkiem, że będziemy potrafiły ją pielęgnować.  Przedstawiamy dekalog prawdziwej przyjaciółki. Dowiesz się z niego, jak pielęgnować przyjaźń.

Prawdziwy przyjaciel będzie przy nas zarówno wówczas, gdy odnosisz sukcesy, jak i wtedy, gdy powinie ci się noga. Nie ma dla niego znaczenia twoja pozycja zawodowa, towarzyska i to, w jakiej dzielnicy miasta mieszkasz. Prawdziwa przyjaźń  jest w stanie przetrwać wyprowadzkę za granicę, koniec studiów. Niektóre z nas mają to szczęście, że przyjaźnią się z jedną osobą od czasów piaskownicy. Drugie poznały swoją przyjaciółkę na studiach lub w miejscu pracy. Tak naprawdę każde miejsce jest dobre, aby zawrzeć wartościową znajomość. Trzeba tylko trafić na odpowiedniego człowieka.

Miej dla niej zawsze czas

Wiele kobiet, gdy spotyka mężczyznę swojego życia, całkowicie zapomina o przyjaciołach. Nikomu nie wychodzi to na dobre. Spędzając całe dnie z facetem, pozbawiamy siebie kontaktu z innymi ludźmi i narażamy nasz związek na kryzys.  Warto znaleźć zdrową równowagę między przyjaźnią a miłością. To, że masz u swojego boku kochającego narzeczonego, nie oznacza, że możesz zacząć ignorować innych bliskich ci ludzi. Znajdź dla nich czas. Niech kilka wieczorów w miesiącu będzie zarezerwowanych wyłącznie dla twojej przyjaciółki. Naprawdę taka odmiana dobrze wam zrobi.  Twój partner będzie mógł w tym czasie spotkać się ze swoimi kolegami, wyskoczyć z nimi na piwo, a ty porozmawiasz z przyjaciółką przy butelce dobrego wina.  W tym czasie zdążycie się za sobą stęsknić i kiedy się spotkacie, będziecie mieli wiele ciekawych tematów do rozmów.  Pamiętaj, że prawdziwa przyjaźń  jest w stanie przetrwać o wiele więcej od związku z niewłaściwym mężczyzną. Znasz z pewnością kobiety, które tak się zakochały, że zupełnie zapomniały o Bożym świecie. Zerwały kontakty ze wszystkimi przyjaciółmi, po czym, gdy zostawił je ukochany, nie miały komu się wypłakać i zaczęły odnawiać dawne znajomości.

Postaw na regularne kontakty

Przyjaciółka też zasługuje na to, żebyś spotykała się z nią regularnie.  Nie traktuj jej jako zapchajdziury, do której odzywasz się raz na pół roku, gdy akurat twój facet ogląda finał Ligi Mistrzów i nie wiesz, co ze sobą począć.  Aby być ze sobą blisko, należy utrzymywać regularny kontakt. Spotkania 2-4 razy w miesiącu to absolutne minimum, żebyś mogła być na bieżąco z wydarzeniami z życia przyjaciółki, jej emocjami i aby ona wiedziała, co u ciebie słychać.  Jeśli w jakimś okresie nie możesz się z nią spotkać, bo pracujecie na różnych zmianach, to spróbuj do niej zadzwonić, pisz regularnie SMS-y.  Pokaż, że wciąż interesujesz się jej życiem i jesteś gotowa nieść pomoc w każdej sytuacji.

Pomóż jej, gdy tego potrzebuje

Widzisz, że ona nie daje sobie rady z opieką nad nowo urodzoną córeczką? A może ma problem ze znalezieniem pracy lub nieszczęśliwie się zakochała?  Niezależnie od tego, co jest źródłem problemu, spróbuj jej pomóc na miarę swoich możliwości. Przede wszystkim wysłuchaj jej, niech opowie ci o to, co czuje i przeżywa.  Jeśli problemem jest fakt, iż chodzi niewyspana, ponieważ sama opiekuje się miesięczną córeczką, zaoferuj jej pomoc. Umówcie się, że w sobotę wpadniesz do niej, zajmiesz się małą – córeczka musi w końcu bliżej poznać swoją ciocię, a ona w tym czasie będzie mogła wykąpać się i pójść spać na tyle czasu, ile potrzebuje. Wystarczy, że wcześniej odciągnie pokarm, a wy już sobie poradzicie.

Jeśli przyjaciółka nie potrafi znaleźć pracy, popytaj znajomych, czy nie słyszeli o jakimś wakacie. Możesz też sprawdzić w swojej firmie, czy nie poszukują kogoś z jej wiedzą i doświadczeniem. Poza tym dużo rozmawiaj z przyjaciółką, nie pozwól, aby poczuła się gorsza tylko dlatego, że nie potrafi znaleźć pracy. Bezrobocie jest bardzo frustrujące i podkopuje naszą samoocenę. Jeśli przyjaciółka niewłaściwie ulokowała uczucia, również staraj się przy niej być i wypełniać jej czas ciekawymi rozrywkami. Ona w końcu zrobiłaby dla ciebie dokładnie to samo.

Uważnie jej słuchaj

Często wydaje nam się, że z kimś rozmawiamy, a tak naprawdę wyłącznie mówimy i nie słuchamy tego, co mają nam do powiedzenia inni. Pamiętaj, że przyjaźń to relacja działająca w obie strony. Każda z nas pragnie się zwierzyć, ale też każda pragnie zostać wysłuchana. Dlatego uważnie słuchaj swojej przyjaciółki, gdy ma ci coś ważnego do zakomunikowania. Gdy skończy, możesz zaproponować jej konkretne rozwiązanie, wyrazić współczucie lub dopytać o istotne szczegóły historii.

Zwierzaj się ze swoich trosk


Masz taką koleżankę, która zawsze chętnie słucha innych, ale sama o sobie mówi niechętnie? Zapewne zauważyłaś, że ona traktuje babskie rozmowy jako doskonałą okazję do wywęszenia taniej sensacji i poznania sekretów innych osób. Swoją prywatność chroni niczym BOR rodziny prezydenta.  Jeśli jesteś z kimś naprawdę blisko, to darzysz tę osobę zaufaniem i chętnie zwierzasz się ze swoich trosk. Takiej szczerej rozmowy potrzebuje każda z nas.  To naturalne, że chcemy wyrzucić z siebie wszystko to, co nas boli, cieszy i martwi. Zwierzanie się stanowi naturalne zjawisko, gdy spotykamy się z przyjaciółką. Kogo, jak nie jej, poradzisz się, co zrobić po tym, gdy twój związek dopadnie kryzys?

Spędzaj razem z nią czas

Spędzajcie razem czas na rozmowach, przy butelce dobrego wina, w parku linowym, na wyprzedażach czy na placu zabaw. Wspólnie przeżyte chwile zbliżają nas do siebie i umacniają więź. Możecie wyskoczyć razem na basen, pójść na spotkanie autorskie z ulubioną pisarką – ważne, aby sprawiało to przyjemność obydwu z was.  Wiele kobiet w pewnym momencie popełnia błąd i wychodzi z domu wyłącznie z mężem. A przecież nie ma nic złego w tym, że na spotkanie z Magdaleną Kordel wyskoczysz w towarzystwie przyjaciółki zafascynowanej sagą Malownicze.  Mąż powinien odetchnąć z ulgą, w końcu słuchanie o powieściach obyczajowych i romansach nie jest ulubionym zajęciem mężczyzn.

Bądź z nią szczera

Nigdy nie okłamuj swojej przyjaciółki. W przyjaźni jak w miłości należy postawić na szczerość. Jeśli uważasz, że nie będzie dobrze wyglądała w modnej fryzurze, to jej zwyczajnie o tym powiedz, dodając, że decyzja i tak należy do niej. Nie chodzi przecież o to, abyś na siłę zmieniała jej plany dotycząca zmian w wyglądzie. Ważne jednak, abyś podzieliła się z nią swoimi obawami, które rzeczywiście odczuwasz.  Ona może skorzystać z twojego zdania, może też pozostać przy swoim pomyśle. Najważniejsze, aby miała świadomość, że ty w dobrej wierze informujesz ją  o swoich obawach. To ważne, aby nauczyć się mówić to, co naprawdę czujemy w danej sytuacji, jednocześnie zastrzegając, że nie zamierzamy wpływać na jej decyzję.

Bądź otwarta na słowa krytyki

Jeśli przyjaciółka mówi ci, że dany fason cię pogrubia, nie obrażaj się, tylko doceń jej szczerość. Słowa krytyki są czasem potrzebne, ponieważ pozwalają nam uniknąć błędów. Ponadto lepiej, żeby o naszym wyglądzie w sposób krytyczny wypowiedziała się przyjaciółka, robiąc to w sposób kulturalny i proponując alternatywny model sukienki niż rechoczące nastolatki w autobusie.

Pamiętaj o ważnych wydarzeniach z jej życia

Przyjaciółka ma jutro obronę doktoratu, a może dzisiaj sterylizuje swoją ukochaną kotkę?  Napisz do niej lub zadzwoń. Zapewnij, że trzymasz kciuki i na pewno pójdzie jej śpiewająco. Zapytaj o samopoczucie kotki. Może trzeba jej z czymś pomóc, np. zawieźć do weterynarza, bo po zabiegu dzieje się coś niepokojącego?

Bądź lojalna

Jeśli przyjaciółka zwierza ci się ze swoich sekretów, zachowaj je tylko dla siebie. Nie zdradzaj ich nikomu, nawet swojemu partnerowi. Nie chciałabyś też, żeby ona rozmawiała o twoich intymnych sprawach ze swoim facetem. Nie czyń zatem drugiemu, co tobie niemiłe i bądź lojalna. Uczciwość stanowi podstawę relacji międzyludzkich, w tym przyjaźni i miłości.  Jeśli przyznałaś rację swojej przyjaciółce, bo w pełni popierasz jej argumenty, nie zmieniaj zdania pod wpływem presji otoczenia.  Pokaż jej, że zawsze jesteś po jej stronie i może liczyć na twoje wsparcie.

Komentarze (4)

Tess

5 lat temu

Miałam przyjaciółkę ale za jej życia tego tak bardzo nie widziałam. Czasami mnie denerwowała tym, że była inna niż ja. Nie ma jej kilka lat a ja teraz czuję jak mi jej brakuje. Mieszkała niedaleko mnie, przychodziła na kawę, na imieniny, dzwoniłyśmy do siebie. Miałyśmy o czym rozmawiać. Nie byłam dla niej zła ale dziś bym jej powiedziała jaka była wspaniała i podziękowała za wspólny czas.

Mindi

5 lat temu

Cenię sobie wyrazy sympatii a za przyjaźń „wskoczyłabym w ogień”. Przyjaźń jest różna, często inna niż się człowiek spodziewa lub wyobraża sobie przez pryzmat przeczytanych książek. Mam dwie przyjaciółki, które okazują mi swoją sympatię i przywiązanie, zwracają się do mnie ze swoimi kłopotami i radościami. Ale ja nie o wszystkim mogę im powiedzieć. Nie mówię o kłopotach z mężem czy dziećmi. Jedna chcąc mnie pocieszyć bagatelizuje moje problemy a druga zapomni się i wygada wśród znajomych. Znam je wiele lat i wiem, że nie wynika to ze złej woli. Ale pamiętają o mnie, często z nimi rozmawiam lub piszę e-mail, mam z kim jechać na przejażdżkę rowerową czy spacer 🙂 A gdy chorowałam widziałam w ich oczach łzy, wystarczy, że wiem, że jestem dla nich ważna.

dulcynea

5 lat temu

Prawdziwa przyjaźń to rzadkość , miałam przyjaciółkę od szkolnej ławy .
Trzymałyśmy się razem około czterdzieści lat , pomagałyśmy sobie, byłyśmy sobie bliskie , zawsze mogłyśmy na siebie liczyć.
Lecz trzy lata temu Ona wyjechała do Szwajcarii i nasz kontakt nie jest już taki jaki był . Widzimy się raz do roku , nawet drogie prezenty od niej nie zastąpią nam dawnej bliskości .
Bardzo tego żałuję !

Zostaw komentarz