Lifestyle, czyli o tym się mówi Styl życia

Dzień Przyjaciela – kiedy wypada i dlaczego warto go obchodzić?

dzień przyjaciela

9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przyjaciela, niestety, o tym święcie wciąż wiedzą nieliczni, podczas gdy każdy z nas ma przynajmniej jedną bliską osobę, na którą zawsze może liczyć. To doskonała okazja, aby podziękować bliskim nam ludziom za to, że są i otaczają nas swoją troską. Prawdziwy przyjaciel to bowiem skarb na wagę złota, zwłaszcza dziś, gdy większość znajomości nie wychodzi poza internet.

Dzień Przyjaciela – święto, o którym często nie wiemy

Dzień Kobiet, Dzień Dziecka, Dzień Matki, Dzień Ojca  – te święta znają chyba wszyscy i chętnie je celebrują.  Dzień Przyjaciela to wciąż dla wielu Polaków nieznane wydarzenie. Tymczasem przyjaciele, choć nie są z nami spokrewnieni w żaden sposób, nierzadko wspierają nas w tych chwilach, w których nie możemy liczyć na członków dalszej rodziny. Prawdziwy przyjaciel to skarb, który warto szanować.

Przyjaźń w dobie social mediów

Przyjaźń to dziś wyjątkowa relacja, młodzi ludzie ze względu na rozprzestrzenienie mediów społecznościowych często mają problem z budowaniem wartościowych związków emocjonalnych. Ich znajomości często nie wychodzą poza internet.  Tymczasem wirtualny przyjaciel nie przytuli nas, gdy rzuci nas facet. Nie zadzwoni tylko po to, żeby zapytać się, jak poszedł nam egzamin na prawo jazdy. Nie upiecze na własną imprezę urodzinową naszego ulubionego ciasta.  Nie podaruje nam książki, o której marzyliśmy od dawna.  Dzień Przyjaciela to doskonała okazja, żeby podziękować bliskim nam osobom za to, że po prostu są obok.

Przyjaciółka uchroni cię przed depresją

Naukowcy wykazali, że osoby, które otaczają się wartościowymi ludźmi i potrafią pielęgnować takie znajomości, rzadziej zmagają się z depresją. Mają też lepszą pracę i są szczęśliwsi w życiu. Ponadto im częściej przytulamy się na powitanie z przyjaciółmi, tym niższe stężenie kortyzolu w naszym organizmie. Przyjaźń zatem doskonale zwalcza stres i pozwala żyć pełnią życia.

Daj coś od siebie, a nie tylko bierz

Przyjaźń nie polega tylko na braniu, ale też dawaniu. Nie traktuj przyjaciółki jak ręcznika, w który możesz wypłakać oczy. Dziel się z nią zarówno dobrymi, jak i złymi momentami w swoim życiu. Służ jej wsparciem i radą, okazuj zainteresowanie. Przyjaciółka właśnie rozwiodła się z mężem? Zabierz ją do spa i powiedz, że może do ciebie dzwonić o każdej porze dnia i nocy. Bądź konsekwentna i rzeczywiście rozmawiaj z nią za każdym razem, gdy ona poczuje taką potrzebę.

Drobne gesty cementujące waszą relację

Od czasu do czasu spraw przyjacielowi miłą niespodziankę. To może być drobiazg, chodzi o to, by pokazać mu, że na co dzień myślisz o nim i zajmuje on ważne miejsce w twoim życiu.  Kup przyjaciółce ładną spinkę do włosów, zwłaszcza jeśli ostatnio wspominała, że o takiej marzy. Nie musisz w ogóle wydawać pieniędzy, jeśli posiadasz jakiś talent, którym możesz sprawić jej przyjemność. Ugotuj dla niej jej ulubiony chłodnik, zrób sesję zdjęciową na łonie natury, wydziergaj szalik.  Prezent wykonany własnoręcznie, choćby bukiet z polnych kwiatów, z pewnością wzruszy twoją przyjaciółkę i pokaże jej, jak ważne miejsce zajmuje w twoim sercu.

Przyjaciółka potrafi zmienić życie o 180 stopni

Mężczyźni przychodzą i odchodzą. Nie wszyscy okazują się godni zainteresowania. Inni z kolei w pewnym momencie swojego życia przechodzą kryzys i zażegnują go w ramionach młodszej kobiety. Prawdziwa przyjaciółka jest zawsze przy tobie i wspiera cię także wówczas, gdy faceci zawodzą twoje zaufanie. Bez niej trudno byłoby się pozbierać. To dzięki niej bez uszczerbku dla zdrowia przeszłaś rozwód. To ona namówiła cię, żebyś po rozstaniu z chłopakiem, z którym spotykałaś się w szkole średniej, poszła na koncert, na którym spotkałaś swojego przyszłego męża.

9 czerwca złóż życzenia swoim przyjaciołom

Dzień Przyjaciela to nie tylko okazja, żeby wyskoczyć z przyjaciółką na pyszne ciastko, ale też, żeby do niej z samego rana wysłać ciepłego SMS-a.  Spróbuj jakoś uczcić 9 czerwca. Tego dnia absolutnie nie można zapomnieć o najbliższych nam osobach.  Złóż życzenia także przyjaciołom płci odmiennej, choćby mężowi to się nie podobało. Pamiętaj, że oni zasługują na ten drobny gest życzliwości z twojej strony.

Irmina Cieślik

Komentarze (7)

Aneta

6 lat temu

A ja mam powoli wrazenie, ze zaczynają byc dni wszystkiego – zakochanych, przyjaciela, kota, slimaka… Tymczasem ja myśle, ze dla przyjaciół czas należy mieć zawsze, a nie tylko od święta…

Mindi

6 lat temu

Już rozmawiałam z moją przyjaciółką, to ona mi zwykle mówi o takim święcie 🙂
Trzeba doceniać bliskie osoby i wzajemnie się wspierać.
Także życzę wszystkim miłego dnia Najlepszego Przyjaciela 🙂

Tess

6 lat temu

Jakie miłe święto. Moje dwie kochane przyjaciółki już nie żyją ale pamiętam o nich. Mam jeszcze jedną, wypiję z nią dziś herbatkę i zrobię deser.

dulcynea

6 lat temu

Też nie wiedziałam o tym święcie . To miłe , że jest taki dzień to święto nas wszystkich , bo jeśli mamy przyjaciół -my też nimi jesteśmy.
Życzę wszystkim przyjaciołom dużo dobrego !

Danusiate

6 lat temu

O, nie wiedziałam, że jest taki dzień! Fajnie, że wypada w tym roku w piątek, można zrobić wypad na miasto w towarzystwie przyjaciółki i przy okazji uczcić też początek weekendu 🙂

Zostaw komentarz