córka wiatrów

Już niebawem, 14 czerwca, ukaże się Córka wiatrów, to pierwsza powieść, w której Magdalena Kordel całkowicie skupia się na akcji osadzonej w XIX wieku. W książce tej na próżno szukać nawiązań do czasów współczesnych. Córka wiatrów stanowi jednocześnie I tom serii Wilczy Dwór, który pozwala nam na podróż do przeszłości.  Czy najnowsza powieść Magdaleny Kordel ma szanse stać się kolejnym bestsellerem?

Córka wiatrów – powieść z historią w tle

Konstancja Drucka-Horska to niezwykła kobieta, którą życie boleśnie doświadczyło. Kobieta wyszła za mąż z miłości, niestety, dość szybko została wdową. Jej mąż zginął w trakcie powstania listopadowego. Konstancja jednak odnalazła w sobie ogromną siłę, dzięki której nie załamała się, lecz zajęła się zarządzaniem Wilczym Dworem – miejscem owianym legendą.  Ludzie od lat przekazują sobie podanie, że na ziemiach należących do Druckiej-Horskiej zakazane było polowanie na wilki. Te bowiem miały ocalić Polkę rodzącą dziecko przed śmiercią z rąk Kozaków.

Bolesna podróż do przeszłości

Choć Konstancja Drucka-Horska doskonale radzi sobie jako zarządczyni majątku, nie bywa na salonach. Kobieta stroni od spotkań towarzyskich, wystarcza jej przyjaźń ochmistrzyni, Pelasi.  Nieoczekiwanie do spokojnego życia Konstancji wkrada się chaos.  Wszystko to za sprawą przyjaciela sprzed lat, Jana, który przybywa do Wilczego Dworu. Drucka-Horska od początku przeczuwa, że powód jego przyjazdu musi być poważny.  Rzeczywiście, informacje, z którymi podzieli się z nią Jan, zmieni jej całe dotychczasowe życie.  Niespodziewane wiadomości zmuszą ją do powrotu do przeszłości, o której wolałaby zapomnieć.

Magdalena Kordel – mistrzyni konstruowania ciekawych postaci

Córka wiatrów to powieść, w której możemy spotkać ciekawych bohaterów. Konstancja zdecydowanie wyróżnia się na tle innych kobiet żyjących w XIX wieku. Jest osobą silną i niezłomną, która nie boi się podejmować prac uważanych za domenę mężczyzn.  W XIX wieku kobiety rzadko zarządzały majątki i wiodły życie młodej wdowy. Presja społeczna na ponowne zamążpójście była naprawdę ogromna.  Tymczasem Konstancja bierze się z życiem za bary i nie zamierza szukać nowego męża.  Na szczęście Drucka-Horska nie jest osamotniona, zawsze może liczyć na wsparcie Pelasi i rządcy Hieronima. Kobieta ma też szczęście do służących pomocą sąsiadów i oddanej służby.

Pelasia to z kolei pełna ciepła kobieta, którą można uznać za typową przedstawicielkę romantyzmu. Z jednej strony żarliwie wierzy w Boga, o czym świadczy noszony przez nią krzyżyk. Z drugiej nieobce są jej zabobony i przesądy, które stoją w opozycji do chrześcijaństwa.

Wilczy Dwór – ciekawie zapowiadający się cykl

Córka wiatrów stanowi udany początek cyklu Wilczy Dwór, po zakończeniu lektury aż trudno pogodzić się z myślą, że na kontynuację przyjdzie nam trochę poczekać. Magdalena Kordel udowodniła, że równie dobrze radzi sobie, pisząc powieści obyczajowe osadzone w czasach współczesnych, jak i skupiając się całkowicie na akcji rozgrywającej się w innej epoce. Choć autorka starała się przemycić parę archaizmów, aby czytelnik mógł lepiej poczuć klimat XIX wieku, całość czyta się naprawdę przyjemnie. Córka wiatrów to kolejna pełna ciepła opowieść o niezwykłych ludziach i ich uczuciach. Warto zapoznać się z najnowszą powieścią Magdaleny Kordel tym bardziej, że letnie wieczory sprzyjają lekturze książek z ciekawie zarysowanym wątkiem miłosnym.

 

Irmina Cieślik