HTZ Zalety HTZ
Czy hormonalna terapia zastępcza u kobiet jest bezpieczna?

W okresie menopauzy kobiety szukają skutecznym form niwelowania dokuczliwych objawów. Wśród nich jest leczenie hormonalne. Czy hormonalna terapia zastępcza u kobiet jest bezpieczna?
HTZ – Hormonalna terapia zastępcza
Hormonalna terapia zastępcza to forma leczenia objawów, towarzyszących menopauzie. Suplementacja hormonów płciowych pozwala na komfortowe przejście przez trudny okres menopauzy. Jajniki odpowiedzialne z wydzielanie estrogenów tracą swoją efektywność, przez co obserwujemy ich niedobór w organizmie. Efektem są różne objawy takie jak uderzenia gorąca, nadwrażliwość czy problemy ze snem. Hormony podawane doustnie, w formie zastrzyków czy plastrów pozwalają wyrównać niedobór. Regulują przez to funkcjonowanie organizmu, przez co kobieta czuje się lepiej. Hormonalna terapia zastępcza to jedna z najbardziej popularnych metod, wykorzystywanych podczas menopauzy.
Czy hormonalna terapia zastępcza u kobiet jest bezpieczna?
Niektóre kobiety obawiają się stosowania hormonów. Badacze potwierdzają jednak ich bezpieczeństwo i wysoką skuteczność. Hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna, o ile jest stosowana u kobiet przed 60. rokiem życia. Po tym okresie może prowadzić do pojawienia się komplikacji zdrowotnych. Menopauza zwykle zaczyna się u kobiet po 50. roku życia. Wtedy można rozpocząć terapię hormonami. Korzyści jest wiele. Objawy dotyczące przekwitania są uciążliwe dla kobiet. Napady duszności czy nadmierna potliwość to dolegliwości, które zaniżają komfort codziennego życia. Hormony nie tylko leczą objawy ale także zapobiegają ich wystąpieniu w przyszłości. Działają także korzystnie na układ krążenia i układ nerwowy, zapobiegając takim schorzeniom jak osteoporoza, miażdżyca czy cukrzyca.
Hormonalna terapia zastępcza – jak wygląda jej stosowanie?
Hormonalna terapia zastępcza powinna być dobierana indywidualnie. Każda kobiet, która chce rozpocząć tego tupu leczenie musi wykonać badania, które dadzą obraz jej stanu zdrowia. Gdy nie zostaną stwierdzone żadne przeciwwskazania do rozpoczęcia terapii hormonalnej, lekarz przepisuje właściwą dawkę hormonów. Podaje się zwykle małe dawki, bezpieczne dla organizmu. Hormony można stosować w formie doustnej, czy w postaci zastrzyków lub plastrów. Optymalny czas przyjmowania hormonów to 5 lat. Dawkę może zwiększyć bądź zmniejszyć tylko lekarz. Leczenie powinno odbywać się pod stałą kontrolą lekarską. Hormonalna terapia zastępcza jest skuteczna, co potwierdzają liczne badania.
Mniejsze ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę czy osteoporozę to tylko niektóre z zalet terapii hormonalnej. Hormonalna terapia zastępcza to dla kobiet bezpieczna metoda walki z objawami menopauzy. Przy dokuczliwych dolegliwościach przekwitania warto zapytać lekarza o tego typu rozwiązanie problemów zdrowotnych.
Katarzyna Antos
« Zespół nieszczelnego jelita
drobina
7 lat temu
Przeczytałam już wiele artykułów na temat stosowania HTZ i przyznam, że mam mętlik w glowie. Raz słyszę, że ryzyko zachorowania na raka przy stosowaniu HTZ jest mniejsze, innym razem czytam, że jednym ze skutków ubocznych jest większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka. I bądź tu człowieku mądry! Mam to szczęście, że menopauza nie „zawraca” mi sobą głowy więc nie muszę stosować żadnej terapii, ale wiele kobiet ma dylemat – stosować HTZ czy nie.
Danusiate
7 lat temu
Jak każde leczenie, także HTZ ma różne skutki uboczne. Dlatego – tak jak napisano w artykule – każda kobieta przed podjęciem decyzji o jej stosowaniu, powinna wykonać badania i dowiedzieć się, czy w jej przypadku metoda ta przyniesie więcej korzyści niż strat.
sirena46
7 lat temu
Jak ktoś może i chce stosować HTZ to jestem jak najbardziej za stosowaniem takiej terapii. Zawsze są za i przeciw. Nie możemy jednak zapominać, że HTZ ma też swoje plusy. Oczywiście zawsze musimy być pod opieką lekarza ginekologa.
pati25
7 lat temu
Jest to dla mnie interesujący artykuół….Stosuję hormonalną terapię i jestem bardzo zadowolona z jej efekt ów.Nie mam żadnych przykrych objawów.Stosuję już 5 lat.Mindi,mi też mój ginekolog powiedział,że mogę dłużej stosować
filodendron
7 lat temu
Niektórwe kobiety dobrze reaguja na te terapie inne nie. Moja koleżanka stosowała i dzięki niej czuła się bardzo dobrze. Po 7 latach skończyła. Powiedziała mi ,ze nawet gdyby terapia miała skutki uboczne i musiałaby żyć o 5 lat krocej to warto. Bo to życie ,które miała z okropnymi objawami było koszmarem .
Mindi
7 lat temu
Z własnego doświadczenia wiem, że hormonalna terapia nie dla wszystkich kobiet jest bezpieczna. Wiem, że wiele kobiet stosuje HTZ z sukcesem. Nie rozumiem tylko dlaczego lekarze każą brać dłużej niż pięć lat a tak mi mówiło kilka znajomych kobiet, które biorą ponad sześć lat i dostały kolejne recepty.
Zaczęłam leczenie, które zostało przerwane bo mój organizm się zbuntował. Wiem, że mnie zostały alternatywne metody, takie jak miały nasze mamy i babcie, wiec chyba dam radę.