ABC Zdrowia Zdrowie

Histerektomia

histerektomia

Wbrew nazwie, histerektomia nie ma nic wspólnego z histerią. To jeden z zabiegów ginekologicznych wykonywanych u kobiet. Co kryje się pod tajemniczą nazwą i jakie są wskazania do zabiegu?

Histerektomia – chirurgiczne usunięcie macicy

Histerektomia to zabieg usunięcia macicy. Chirurgiczna ingerencja jest trudna dla kobiety, która musi pozbyć się wyznacznika kobiecości. Efektem zabiegu jest zaprzestanie miesiączkowania. Przy równoczesnym usunięciu jajników wywołany zostaje stan menopauzy. Wtedy mowa o histerektomii całkowitej. Całkowite usunięcie macicy czyli histerektomia radykalna jest stosowna przy nowotworach, gdzie następuje konieczność wycięcia macicy, górnej części pochwy oraz węzłów chłonnych. Istnieją różne techniki przeprowadzania zabiegu. Najczęściej preferowaną formą jest laparoskopia, która cechuje się mniejszą liczną powikłań i szybszym powrotem do pełni sił.

Przyczyny zabiegu

Najczęstszą przyczyną podjęcia decyzji o usunięciu macicy są mięśniaki. Uciążliwe guzy mogą mieć różną wielkość, stanowiąc tym samym zagrożenie dla zdrowia. Zmiany złośliwe takie jak nowotwory, to także jeden z powodów histerektomii. W takim przypadku kobiety same decydują o zabiegu. Jednak często zdarza się tak, że to jedyna forma leczenia, dająca szansę na wygraną walkę z rakiem, także nowotworem szyjki macicy. Kobietom, u których zdiagnozowano schorzenie takie jak  adenomiosa, czyli obecność błony śluzowej macicy w błonie mięśniowej, także zaleca się wykonanie tego rodzaju zabiegu. Choroba może powodować bolesne krwawienia, ból napadowy oraz dyskomfort. Usunięcie macicy to poważny zabieg, który wymaga pobytu w szpitalu i okresu rekonwalescencji. Kobiety, u których zdiagnozowano mięśniaki, powinny zasięgnąć porady, zanim zdecydują się na operację histerektomii. Schorzenie można bowiem leczyć innymi, mniej inwazyjnymi metodami.

Histerektomia a życie seksualne

usunięcie macicy

Utrata kobiecości to dla kobiety trudne i bolesne przeżycie. Po usunięciu macicy kobieta może odczuwać ból. Skutkami ubocznymi zabiegu jest również brak popędu seksualnego czy przyjemności z seksu. Jednak w większości przypadków, kobiety nie odczuwają żadnych zmian we współżyciu seksualnym. Nie ma znaczenia jaki rodzaj histerektomii został zastosowany. Prawidłowo wykonane usunięcie macicy nie powinno wpłynąć na jakość współżycia.

Histerektomia jest zabiegiem, którego obawiają się kobiety. Nie bezpodstawnie, ponieważ to ingerencja chirurgiczna. Jednak zabieg może uratować życie, nie pogarszając jego komfortu. Decyzja zawsze należy do kobiety. Powinna być przede wszystkim poparta solidnymi argumentami medycznymi, dlatego warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

pati25

6 lat temu

Usłysszeć taką diagnozę,że trzeba usunąć macicę to dla kobiety straszne.Wiadomo,że nieraz jest to konieczne.Można dzięki temu uratowaćżycie.Warto jednak iść do kilku lekarzy i się skonsuyltować (przykład Filo)

elle@elle

6 lat temu

Histerektomie przeszly w mojej rodzinie dwie kobietyz powodu zmian nowotworowych, a trzecia kobieta ktora znam po tym zabiegu z powodu znacznego opadniecia macicy ,mnie rowniez to grozilo ale podjelam terapie hormonalna i wszystko tak jak u Filo wrocilo do normy,popieram wiec tak jak Ty Filo zmiane lekarza zanim zdecydowalabym sie na to okaleczenie trzeba zasiegnac wiedzy z kilku zrodel i wybrac optymalne rozwiazanie ,dzis jestem wyleczona wiec kroku sowjego nie zaluje a nawet marzy mi sie pozne macierzynstwo ale watpie czy po 44 roku zycia sie zdecyduje wiec to bedzie tylko strefa marzen.

Mindi

6 lat temu

Różne są powody histerektomi, mam nadzieję, że każdy lekarz wielokrotnie przemyśli problem zdrowotny zanim skieruje kobietę na taką poważną operację. Same mięśniaki nie są powodem do wycięcia całej macicy, ale każdy przypadek jest inny. Zdarza się, że trzeba ratować życie i wtedy trzeba się poddać i takiemu rozwiązaniu.

Tess

6 lat temu

W obecnych czasach bardzo dużo jest zabiegów usuwania macicy. Kiedyś prawie nie robiono tak poważnych operacji. Także miałam krwawienia i wyłuskany mięśniak. A niedawno mojej kuzynki córce przy takich objawach zaproponowano operację usunięcia całego dołu.

filodendron

6 lat temu

Lekarka namawiała mnie w Polsce na usunięcie macicy z powodu mięśniaków i że jej mąż ginekolog mi ją usunie. Ja się na to nie zgodziłam, w Holandii poszłam do lekarza a on powiedział ,że mięśniaki u kobiety z czasem wysychaja. Odczekałam zniknęły a gdybym posłuchała tamtej lekarki to już bym nie miała macicy. Trzeba być bardzo ostrożnym w takich sytuacjach, zwłaszcza, że lekarze w Polsce chetnie każą pacjentkom pozbywać się macic, jaki cel im przyświeca ?

sirena46

6 lat temu

Jeżeli to ma uratować życie to niestety musimy się temu zabiegowi poddać. Jednak w przypadku mięśniaków czy innych chorób trzeba być bardzo ostrożnym. Brak macicy może powodować bowiem inne schorzenia. Wiem coś na ten temat, gdyż koleżanka miała histerektomię i teraz ma poważne problemy z pęcherzem i nie tylko.
Lekarze często namawiają do usunięcia macicy szczególnie starsze panie, a nie zawsze trzeba to robić.

Zostaw komentarz