hormonalna-terapia-zastepcza

Popularną metodą leczenia jest hormonalna terapia zastępcza – wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy. Czy warto ją stosować?

Problematyczna menopauza

Menopauza to trudny czas dla kobiety. W tym okresie następują różne zmiany z funkcjonowaniem organizmu. Dolegliwości, które towarzyszą kobietom mogą być bardziej lub mniej uciążliwe. Niektórzy przechodzą menopauzę zupełnie bez objawowo, czując się znakomicie. Innym paniom mogą dokuczać uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy rozdrażnienie. Sposobów radzenia sobie z takimi problemami jest kilka. Jednym z najczęściej wybieranych jest hormonalna terapia zastępcza.

Hormonalna terapia zastępcza – wsparcie dla kobiet w okresie menopauzy

Hormonalna terapia zastępcza to uzupełnienie niedoboru hormonów. W okresie menopauzy zmniejsza się produkcja estrogenu, co może powodować niepokojące objawy. Hormony umożliwiają zniwelowanie symptomów przekwitania i tym samym komfortowe funkcjonowanie. Hormonalna terapia zastępcza przynosi wiele korzyści dla zdrowia kobiety. Pozwala zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca czy osteoporoza. To niezwykłe wsparcie dla wielu kobiet, które chcą uzyskać szybki efekt. Hormony można podawać w różnej formie. Występują one w lekach doustnych, w formie tabletek, podskórnych lub plastrów, działających bezpośrednio do krwi. To nie tylko wygodna ale także skuteczna metoda leczenia objawów menopauzy.

Kontrowersje wokół hormonalnej terapii zastępczejkobieta

Wiele kobiet obawia się stosowania tej metody, ponieważ dużo mówi się o związku hormonów z hormonami. Ryzyko może nieznacznie wzrastać po 5 latach stosowania tej terapii. Największe ryzyko przynosi jednak nie rak piersi, ale choroby układu krążenia, czego kobiety nie są często świadome. Odpowiedni czas przyjmowania hormonów oraz ich dawka jest bezpieczna dla kobiet. Wystarczy więc szczegółowy wywiad z lekarzem, wykonanie odpowiednich badań i dobranie ilości hormonów pod dany organizm.

Hormonalna terapia zastępcza to obecnie najskuteczniejsza metoda radzenia sobie z objawami menopauzy. Zanim jednak skorzystamy z takiego wsparcia, skonsultujmy się z lekarzem.