ABC Zdrowia Zdrowie

Zespół nieszczelnego jelita

zespół nieszczelnego jelita

W okresie menopauzy, u kobiet mogą pojawiać się różne dolegliwości zdrowotne. Jedną z nich jest zespół nieszczelnego jelita. Czym charakteryzuje się ta przypadłość?

Zespół nieszczelnego jelita – co to takiego?

Zespół nieszczelnego jelita jest określany inaczej jako zespół dziurawego jelita. Przypadłość można określić jako zespół objawów ze strony układu pokarmowego. Najczęstszą przyczyną powstania choroby są mikroorganizmy takie jak drożdżaki. Do rozwoju zespołu jelita przyczyniają się także antybiotyki oraz stany zapalne jelit. Jest to rzadko diagnozowane schorzenie, choć coraz częściej obserwuje się przypadki osób, borykających się z tym problemem.

Zespół nieszczelnego jelita – objawy

Błona śluzowa jelita pełni ważną funkcję w organizmie. Nieszczelne jelita mogą prowadzić do zaburzenia ich funkcjonowania, co skutkuje różnymi objawami. Początkowe objawy są związane z zaburzeniami śluzówki jelita cienkiego, które zostaje podrażnione. Przez błonę zaczynają przedostawać się toksyny, co zagraża naszemu zdrowiu. Objawy są bardzo zróżnicowane, przez co trudno zdiagnozować zespół nieszczelnego jelita. Typowe objawy ze strony układu pokarmowego to wzdęcia, biegunki, wymioty i bóle brzucha. Może pojawiać się także refluks i zgaga. Inne symptomy choroby dotyczą skóry. Trądzik, wyprysk skórny czy egzema to tylko niektóre z ewentualnych problemów tego typu, które mogą być mylące dla lekarza diagnozującego. Osoby z zespołem nieszczelnego jelita mogą odczuwać zaburzenia koncentracji, zmęczenie czy zmiany nastroju. Do groźniejszych objawów zaliczamy zaś bezpłodność, impotencję, zakażenie dróg moczowych czy wahania ciśnienia tętniczego krwi. Problemom często towarzyszą inne choroby takie jak alergia, celiakia, astma, cukrzyca czy łuszczyca. Dlatego nie należy bagatelizować pojawiających się kłopotów zdrowotnych, które mogą rozwinąć się w poważne choroby.

Zespół nieszczelnego jelita – leczeniedieta

Nie istnieją leki, które w cudowny sposób leczą zespół nieszczelnego jelita. Śródki farmakologiczne mogą jedynie zniwelować powstały stan zapalny i pojawiające się objawy. W leczeniu ważna jest dieta przeciwzapalna. Żywienie, ograniczające cukier oraz alkohol i gluten pomaga w zmniejszeniu dolegliwości. W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik i kwasy tłuszczowe, takie jak ryby, owoce i warzywa. Inną metodą wspomagającą leczenie jest stosowanie probiotyków, wzmacniających florę jelitową. Po chemioterapii i radioterapii zaleca się zażywanie glutaminy. Powrót do lepszego funkcjonowania jelit może obejmować nawet kilka lat.

Katarzyna Antos

Komentarze (6)

Mindi

7 lat temu

Objawy nieszczelnego jelita są takie same jak wielu dolegliwości przewodu pokarmowego. Myślę, że bardzo trudno rozpoznać tę chorobę i wiele osób może na to chorować a nie będzie o tym wiadomo. Chyba warto przy wątpliwościach mieć taką dietę bo przy okazji podleczy wszystkie narządy wewnętrzne. Zamierzam pilnować takiej diety przez długi czas, mam podstawy myśleć, że mnie ta dolegliwość dotyczy.

elle@elle

7 lat temu

to strasznie nieprzyjemna przypadlosc w pierwszej chwili myslalam ze to moze mnie dotyczy -mam czesto luzne stolce i wzdecia ale wczytalam sie w tekst i moje dolegliwosci to maly pikus przy tym co tu jest opisane na szczescie .

pati25

7 lat temu

Dowiadujemy się o coraz to nowych chorobach.Co tej poy nie słyszałam o taj chorobie.Ważne,że można dzięki diecie można zniwelować te przykre objawy

filodendron

7 lat temu

jakie to okropne choroby istnieją, nie wiedziałam przedtem o tym zespole jelita.Dobrze ,że3 mozna to wyleczyć dieta przeciwzapalną.

drobina

7 lat temu

Moja koleżanka ma takie problemy z jelitami. Od jakiegoś czasu stosuje dietę przeciwzapalną, która przynosi efekty – dolegliwości są dużo mniejsze.

sirena46

7 lat temu

Nie wiedziałam, że istnieje taka choroba jak zespół nieszczelnego jelita.
I jakie groźne objawy, dobrze, że chociaż można te objawy choć trochę złagodzić.

Zostaw komentarz