cwiczenia-powinny-zmieniac-sie-wraz-z-wiekiem

Każdy wiek ma swoje wymagania. Nie ma więc co obrażać się na metrykę, tylko należy dostosować ćwiczenia do siebie po to, aby służyły podtrzymywaniu naszego wigoru, a nie stanowiły źródło kontuzji i nadwyrężeń.

Po czterdziestce nie tylko zwalnia metabolizm, ale także zaczynają się wahania poziomu hormonów(estrogen i progesteron) we krwi. Przez to kobiety w tym wieku narażone są na nadwagę jak i choroby układu krążenia oraz cukrzycę. Złe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu tylko pogarszają sprawę. Dlatego też konieczne jest rozpoczęcie treningów wzmacniających układ wydolnościowy.

Przynajmniej dwa razy w tygodniu zalecałam trening cardio o umiarkowanej intensywności. Na początek marsz, rowerek lub maszyna eliptyczna, raczej nie bieg bo obciąża on kolana i kręgosłup. Tętno podczas treningu powinno wynosić 120-130 uderzeń na minutę.

W wieku 40 lat mogą zacząć się problemy z kręgosłupem i biodrami, a także pierwsze oznaki osteoporozy. Dlatego ważny jest też trening wzmacniający. Powinien on składać się z podstawowych ćwiczeń, wykonywanych w pozycjach nieobciążających kręgosłupa. Obciążenia powinny być raczej mniejsze, natomiast śmiało można wykonać większą liczbę powtórzeń. Należy także zwrócić uwagę na wzmocnienie mięśnie posturalnych i głębokich. Bardzo dobrze sprawdzą się tu zajęcia typu pilates, body art i body ball.

Zwierciadło