jak-zlagodzic-bole-migrenowe

Bóle migrenowe to bardzo poważna dolegliwość, która paraliżuje życie i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Czy istnieją skuteczne sposoby, aby złagodzić migrenowe bóle i wrócić do pełnej sprawności?

Unikaj czynników wywołujących migrenę

Jednym z najskuteczniejszych sposobów łagodzenia bólu przy atakach migreny jest dokładne poznanie swojego organizmu. Kiedy wiesz, jakie czynniki wywołują migrenę, możesz wyeliminować je ze swojego otoczenia. Mogą to być potrawy, zapachy, napoje, pogoda, a także stres.

Stosuj zimne kompresy

Terapia zimnem potrafi przynieść niespodziewanie dobre efekty. Wystarczy, że zamoczysz ręcznik w lodowatej wodzie, dobrze wykręcisz i przyłożysz do czoła, a kiedy kompres się ogrzeje, wymienisz na nowy. Możesz też położyć kostki lodu zawinięte w ręcznik na kark. Jeśli twój stan na to pozwoli, wypróbuj zimny prysznic – doskonale obniża napięcie i działa na zakończenia nerwowe na skórze całego ciała.

Zrelaksuj się

Stres jest jedną z przyczyn występowania migren – również ten, który pojawia się, gdy głowa już zaczyna Cie boleć. To pogłębia ten stan. Kiedy pojawia się ból głowy, spróbuj się wyciszyć i zrelaksować. Poproś, aby nikt ci nie przeszkadzał, zamknij się w pokoju, zgaś światło, zasłoń okno i połóż się na łóżku. Jeśli nie przeszkadzają ci dźwięki – włącz cichutko relaksującą muzykę lub kojące dźwięki natury. Spróbuj pomedytować lub po prostu się zdrzemnij.

Monika Witczak