Naturalne metody łagodzenia różnych rodzajów bólu głowy

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, a jej przyczyn jest bardzo wiele. Niektóre osoby szczególnie często borykają się z tą przypadłością. Warto więc poznać naturalne metody łagodzenia różnych rodzajów bólu głowy, które pozwolą nam uniknąć zbyt częstego sięgania po leki przeciwbólowe.

Zaprezentowane poniżej naturalne metody łagodzenia bólu głowy opierają się na zastosowaniu olejków eterycznych, które wykazują łagodne, a jednocześnie bezpieczne działanie.

Napięciowy ból głowy

Ujawnia się jako uczucie ciągłego ściskania, szczególnie w okolicy skroni lub z tyłu głowy i w okolicy karku. Bardzo często jest wynikiem zbyt dużego napięcia  mięśni karku, a więc po ich relaksacji ból często mija[1]. Może pojawiać się w chwilach stresu i zdenerwowania. W takich przypadkach warto sięgnąć przede wszystkim po olejki eteryczne z mięty pieprzowej lub eukaliptusa. Zawierają w sobie związki wspomagające rozluźnienie mięśni. Bardzo dobre właściwości wykazuje też olejek lawendowy, który działa uspokajająco.. Połączenie tych olejków w odpowiednich proporcjach czyni ich działanie jeszcze skuteczniejszym. Mieszankę lub pojedyncze olejki warto użyć podczas delikatnego masażu czoła, karku i górnej części pleców i barków. Można też wmasować odrobinę w skronie. Podczas kilkuminutowego masażu warto się odprężyć i zrelaksować. Najlepiej powtarzać ten zabieg przez godzinę do ustąpienia objawów[2].

Klasterowy ból głowy

To powtarzające się napady pulsującego bólu z jednej strony głowy. Zwykle towarzyszą mu tzw. objawy wegetatywne zlokalizowane po tej samej stronie, do których zaliczamy zaczerwienienie i łzawienie oka, zaczerwienienie i potliwość twarzy, uczucie zatkania i wyciek wodnistej wydzieliny z nosa[3]. W przypadku klasterowego bólu głowy bardzo dobre rezultaty można osiągnąć, stosując olejek eteryczny z mięty pieprzowej. Wykazuje on działanie rozkurczowe, a także delikatnie przeciwbólowe. Masaż z zastosowaniem oleju może przynieść niemal natychmiastową ulgę w bólu i pozytywnie wpłynąć na samopoczucie całego organizmu.

Zatokowy ból głowy

Gdy w zatokach pojawia się stan zapalny, niemal zawsze jednym z objawów jest ból głowy, któremu często towarzyszy gorączka. Niejednokrotnie konieczne jest zastosowanie terapii antybiotykowej. Zwykle ból, o mniejszym lub większym nasileniu, utrzymuje się dopóty, dopóki nie ustąpi proces zapalny w obrębie zatok. Można go jednak próbować zredukować, korzystając z właściwości olejków eterycznych: eukaliptusowego, lawendowego i z mięty zielonej. Olejek eukaliptusowy wykazuje działanie przeciwzapalne[4], a lawendowy uspokaja. Wybrany olejek lub mieszanina olejków eterycznych może być użyta do nacierania bolących partii głowy, w tym przede wszystkim skroni i okolicy zatok.

Migrena

Chociaż różne rodzaje bólu głowy określamy mianem migreny, tak naprawdę jest to poważne schorzenie o różnym podłożu – neurologicznym, a nawet psychogennym, z którym boryka się wiele osób. W niektórych przypadkach ból migrenowy jest na tyle intensywny, że uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzi do omdleń. Występującym epizodom bólu głowy towarzyszą nudności i nadwrażliwość na bodźce, takie jak światło, dźwięki czy ruchy głowy. Osoby, które podejrzewają u siebie migrenę, powinny skontaktować się z lekarzem, gdyż niejednokrotnie wskazane jest podjęcie specjalistycznej diagnostyki oraz wdrożenie właściwego leczenia. Zalecona terapia farmakologiczna może być połączona z naturalnymi metodami pomocniczymi opartymi na olejkach naturalnych. W przypadku migreny warto sięgnąć przede wszystkim po olejki: lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy[5].

O szczegóły oraz możliwość łączenia farmakoterapii z ziołolecznictwem należy zapytać lekarza prowadzącego.

[1] Olejki eteryczne i aromaterapia, red. E. Kuryłowicz, [Materiały źródłowe].

[2] Tamże.

[3] Klasterowy ból głowy, K. Bartoszek,  [Materiały źródłowe].

[4] Cyt. Olejki eteryczne i aromaterapia.

[5] Rola aromaterapii w medycynie, Z. Zdrojewicz, K. Minczakowska, K. Klepacki, [Materiały źródłowe].