bagaże

Podróżując samolotami, przewozimy ze sobą bagaże. Każda z linii lotniczych ma swoje wymagania co do wielkości i wagi poszczególnych bagaży. Jakie wymiary może mieć bagaż w tanich liniach lotniczych? Jakie zmiany czekają nas od jesieni?

Zapakuj się do samolotu

Latanie to najlepszy sposób na szybkie przemieszczanie się między poszczególnymi lokalizacjami. Dzięki samolotom oszczędzamy mnóstwo cennego czasu, który możemy poświęcić na prowadzenie interesów czy odkrywanie nowych zakątków świata. Wybierając się w podróż przygotowujemy bagaż. Bez względu na to, dokąd się wybieramy, potrzebujemy kliku niezbędnych rzeczy osobistych. Samolotem możemy przewozić bagaże, ale każda z linii lotniczych ma szczegółowe wytyczne, które ich dotyczą. Jak to wygląda w znanych liniach lotniczych? Jakiej wielkości bagaż możemy zabrać ze sobą bezpłatnie? Za co musimy zapłacić?

Bezpłatny bagaż podręczny

Bagaż podręczny to teoretycznie bagaż, który w tanich liniach lotniczych możemy przewozić bez opłat. Zabieramy go ze sobą na pokład samolotu, umieszczając w schowkach nad lub pod siedzeniami pasażerów. Wymiary i waga są zależne od poszczególnych linii lotniczych. W sezonie letnim przeżywają one prawdziwe obłożenie, więc warto być zorientowanym co przysługuje nam w cenie biletu. Za skontrolowany bagaż, który nie zmieści się w danych normach możemy bowiem słono zapłacić. I tak w liniach Wizz Air, które oferują bardzo atrakcyjne ceny biletów lotniczych, wymiary małego bezpłatnego bagażu podręcznego to 42x30x25 cm. Oprócz tego pasażer może wziąć ze sobą duży bagaż podręczny, ale ten z kolei wymaga opłaty. Jeden pasażer może przewozić 6 sztuk bagażu rejestrowanego, z czego żaden nie może przekroczyć 32 kg. W równie popularnych liniach – Rayanair, które latają między polskimi miastami, wymogi wyglądają nieco inaczej. Tam pasażerowie mogą przewozić bezpłatnie bagaż podręczny o wymiarach 50x40x20 cm oraz 1 torebkę o wymiarach 35x20x20 cm. Waga bagażu nie może przekroczyć 10 kg. Pozostałe bagaże są rejestrowane i wymagają opłaty, która zależna jest od ich wielkości oraz trasy danego lotu. W tej linii można przewieźć jednorazowo tylko 3 sztuki nadanego bagażu.

Zmiany w liniach lotniczych

Podane wcześniej wymiary obowiązują do jesieni. Linie lotnicze zdecydowały się na zmiany, związane z przewozami bagażów. Wizz Air zmienia wymiary bagażu bezpłatnego. Od 29 października obowiązywać będzie bezpłatny bagaż podręczny do 10 kg o wymiarach 55x40x23 cm. Dodatkowo pasażerowie z pierwszeństwem wejścia na pokład będą mogli wnieść na pokład samolotu torebkę o wymiarach 40x30x18cm. Linia Rayanair zapowiada zaś ścisłe kontrole bagażów w sezonie letnim. Jednocześnie zaleca pasażerom przestrzegania obowiązujących wymogów. Wszyscy podróżni, którzy zamierzają zabrać ze sobą więcej rzeczy, muszą pamiętać o  wcześniejszej rejestracji bagażu. Kontrole są związane z dużą ilością podróżnych. bagaż podręcznyJednocześnie tylko 90 pierwszych pasażerów może wnieść na pokład bagaż podręczny. Reszta trafia do luku bagażowego.

Przed podróżą samolotem warto zaczerpnąć wiedzy na temat wszelkich wymogów lotniczych. Dzięki temu możemy podróżować ze spokojem, unikając wszelkich problemów i dodatkowych opłat.

Katarzyna Antos