Fitness Ruch to zdrowie

Aktywność sposobem na zdrowe życie

aktywnosc-sposobem-na-zdrowe-zycie

Fundacja Aktywni powstała w 1993 r., a w grudniu 2005 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Czym się zajmuje? Otóż popularyzuje zdrowy stylu życia poprzez promowanie sportu, rekreacji i aktywności ruchowej, ponieważ w Polsce sport i rekreacja są powszechnie dostępne dla młodych, zdrowych i bogatych.

Bardzo szeroka oferta zajęć w klubach fitness i siłowni nie jest dostosowana do możliwości fizycznych przeciętnego Polaka.

Program Fundacji Aktywni zakłada stworzenie całej sieci obiektów, w których będą odbywały się zajęcia dopasowane do konkretnych grup odbiorców, do ich możliwości fizycznych, mentalnych oraz finansowych.

W programie nie jest ważna liczba urządzeń do ćwiczeń, ale przede wszystkim kwalifikacje instruktorów. Dla nich oraz dla twórców programu najważniejsze jest zapewnienie fachowej opieki uczestnikom zajęć, opracowanie systemu kursów, które uwzględnią potrzeby i ograniczenia cielesne poszczególnych grup ćwiczących oraz będą oddziaływać pozytywnie na ich samopoczucie, jakość życia i poprawę zdrowia.

Programy fundacji Aktywni

Program fundacji Aktywni, którego hasło przewodnie brzmi „Podaruj sobie zdrowie”, pozwala przeciętnemu Polakowi zadbać o swoją formę fizyczną i zdrowie. Celem działań fundacji w ramach programu jest:

  • doprowadzenie do równowagi w organizmie, najlepiej na początku naszej drogi życiowej oraz kontynuowanie jej podczas normalnego, codziennego życia aż do późnej starości
  • usprawnienie aparatu ruchu poprzez docelowe wzmacnianie mięśni, rozciągnięcie ich oraz poprawę koordynacji ruchowej, które osłabiają się z wiekiem,
  • trening mentalny i wprowadzanie w życie zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch”

Anna J

Fundacja Aktywni powstała w 1993 r., a w grudniu 2005 roku uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Czym się zajmuje? Otóż popularyzuje zdrowy stylu życia poprzez promowanie sportu, rekreacji i aktywności ruchowej, ponieważ w Polsce sport i rekreacja są powszechnie dostępne dla młodych, zdrowych i bogatych.

Fundacja Aktywni dba również o nasze dzieci i wnuki. W tym celu opracowała program profilaktyczno-zdrowotny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pod hasłem Aktywna Szkoła, fundacja dąży do wprowadzenia w szkołacg nowoczesnych form gimnastyki, jako alternatywnych programów realizacji wychowania fizycznego i sportu szkolnego.

Natomiast drugi program o charakterze profilaktyczno-zdrowotnym i rehabilitacyjnym działa pod nazwą Akademia Ruchu i jest przeznaczony dla grupy osób +50, seniorów oraz niepełnosprawnych, ułatwiając im dostęp do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych.

Co roku Fundacja organizuje konkurs na Aktywną gminę, popularyzując tym samym sport wśród ludzi, którzy nie mają na co dzień kontaktu z wysiłkiem fizycznym. Aktywizacja społeczności lokalnych jest najbardziej skutecznym sposobem dotarcia do takich właśnie ludzi.

Sam konkurs ma na celu wyłonienie gmin, które najbardziej dbają o popularyzację sportu, rekreacji i aktywnego trybu życia na swoim terenie. W zeszłym roku zwycięzcą okazała się Gmina Radlin w powiecie wodzisławskim w województwie śląskim. Kto zwycięży w VI edycji konkursu w 2011 roku?

Wyżej wymienione programy i inne przedsięwzięcia Fundacja Aktywni (www.aktywni.info) prowadzi we współpracy i pod patronatem wielu podmiotów publicznych oraz pozarządowych i społecznych, jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Komitet Olimpijski, Państwowy Zakład Higieny, Instytut Żywności i Żywienia, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz wiele organizacji pozarządowych, m.in. Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu, czy Fundacja Lekarska Pro Seniore, fundacja „Żyć z chorobą Parkinsona”.

Anna J

Komentarze (8)

Emilly27k

9 lat temu

Gdyby koszty były mniejsze to by w zajęciach uczestniczyło wiele Pań. 120 zł to mało nie jest, ale koszty dla Pań 50 + powinny być mniejsze o nawet 25% .

gwolska

11 lat temu

Uważam, że starsi ludzie nie powinni mieć zniżki 20%, ale płacić 20%. To po prostu im się należy. Ilu starszych chciałoby skorzystać z tej formy ruchu ale nie mogą. Najczęściej ich jedynym ruchem jest spacer lub taniec w Klubach Seniora. Dobre i to.

kasia1358

11 lat temu

u nas na świetlicy takie zajecia były za darmo,kazdy mógł przyjść.Były panie po 40-tce,po 50-tce.Miały to wszystko za darmo ,a mimo to przychodziła tylko garstka ,bo innym sie nie chciało.Więc czasem to nie pieniadze ograniczaja tylko zwykłe lenistwo.

Małgorzata

11 lat temu

Drogie Panie! Mace racje- koszta faktycznie ograniczają, szczególnie emerytów. Moja mama ma jednak w fitness klubie zniżkę dla seniora: -20%. Wiem że przy kwocie 120 zł, to ciągle jest dużo, ale na pewno zachęca. W każdym klubie powinna być taka zniżka- to świetny pomysł.

Annagata

11 lat temu

Rzeczywiście,gwolska,masz rację.Widzę to po mojej mamie,której wskazane byłoby się trochę poruszać,ale wyjście do siłowni czy na basen odpada ze względów finansowych.Przy dzisiejszych rentach i emeryturach pozostaje tylko spacer i to tez nie za daleko,bo gdy siły ustaną,to może nie starczyć na bilet autobusowy do domu.A tak poważnie,to chyba brakuje takich klubów dla osób w pewnym wieku,na które nie trzeba byłoby wydawać pieniędzy,a gdzie można trochę się poruszać.

gwolska

11 lat temu

Tu już nie chodzi o możliwości fizyczne, ale również finansowe. Dla emeryta wydanie kilkudziesięciu złotych na siłownię czy trening /w niektórych klubach karnet kosztuje 120 zł./ jest dużym obciążeniem budżetowym, a jeśli do tego chciałby od czasu do czasu skorzystać z basenu lub kortu tenisowego- to katastrofa finansowa.

Małgorzata

11 lat temu

Nie zgodzę się, ze oferta zajęć w klubach fitness czy siłowni nie jest dostosowana do możliwości fizycznych przeciętnej Polki. Kluby fintess mają różne fajne zajęcia dla Pań 50+, a tam gdzie chodzi moja mam są nawet zajecia dla seniora z elementami jogi, pilates, rozciągania, z piłkami. O wiele delikatniejsze niz dla młodszych. Rozumiem jednak ze takie dogodności są tylko w większych miastach,więc Fundacja ma pole do popisu. Bardzo spodobał mi się pomysł urozmaicania zajęć w szkołach. Z moich doświadczeń- wyglądało to kiepsko. W-f-ista przychodził rzucał piłkę na boisko i mówił „Pograjcie sobie”. Nic dziwnego że my i nasze dzieci borykamy się ze schorzeniami kręgosłupa i w ogóle boimy się ruchu.

Zostaw komentarz