Natura i eko Teraz EKO

Ekologiczny dom

ekologiczny-dom

Żyjemy w czasach, gdy negatywny wpływ cywilizacji na środowisko naturalne jest faktem coraz bardziej zagrażającym przyszłości naszej planety. Oczywiste jest przy tym, że winę za taki stan ponosi świat wielkiego przemysłu i międzynarodowych korporacji, a nikt z nas nie jest w stanie w pojedynkę wpłynąć w znaczący sposób na poprawę sytuacji. Nie oznacza to jednak, iż nie powinniśmy wspólnymi siłami starać się, aby przynajmniej nasze działania nie nakładały na przyrodę dodatkowych obciążeń.

Metody, jakimi możemy zachowywać ekologiczny styl życia są zróżnicowane i sięgają większości dziedzin naszego funkcjonowania. Skoncentrujmy się przez chwilę na tej, która dotyczy każdego człowieka – miejsca w którym mieszkamy.

Dom ekologiczny

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszy się pojęcie domu ekologicznego. Jednak nie zawsze wiemy, jakie warunki powinien spełniać dom, aby na takie określenie zasługiwać. Tymczasem istnieje co najmniej kilka niezależnych od siebie elementów, które wpływają na to, czy nasze wymarzone gniazdko będzie bardziej przyjaznym nie tylko dla nas, ale również i dla środowiska.

Kolejną ważną kwestią jest odprowadzanie i wywóz nieczystości. Jeśli budujemy na terenie pozbawionym sieci kanalizacyjnej, powinniśmy rozważyć, czy nie zastąpić tradycyjnego, często nieszczelnego i uciążliwego w użytkowaniu szamba, przydomową oczyszczalnią ścieków. Urządzenie takie jest łatwe zarówno w montażu jak i eksploatacji, tanie w utrzymaniu i oczywiście ekologiczne. Jego funkcjonowanie polega na działaniu bakterii, które w procesach biologicznych rozkładają nasze ścieki, po czym oczyszczona woda odprowadzana jest do gruntu za pomocą systemu drenażu.

Gdy dopiero budujemy

Jeśli planujemy budowę domu, najistotniejszym czynnikiem z punktu widzenia ekologii będzie jego energooszczędność. Warto zapoznać się z pojęciem domu pasywnego, którego zapotrzebowanie na energię grzewczą jest bardzo niskie dzięki odpowiedniej architekturze i użytym materiałom. Jako że ogrzewanie domu pochłania zwykle większość (ok. 60-70%) energii zużywanej przez gospodarstwo, to wdzięczne za zadbanie o ten aspekt będzie nie tylko środowisko, ale również domowy budżet.

Varak

Żyjemy w czasach, gdy negatywny wpływ cywilizacji na środowisko naturalne jest faktem coraz bardziej zagrażającym przyszłości naszej planety. Oczywiste jest przy tym, że winę za taki stan ponosi świat wielkiego przemysłu i międzynarodowych korporacji, a nikt z nas nie jest w stanie w pojedynkę wpłynąć w znaczący sposób na poprawę sytuacji. Nie oznacza to jednak, iż nie powinniśmy wspólnymi siłami starać się, aby przynajmniej nasze działania nie nakładały na przyrodę dodatkowych obciążeń.

Gdy już mieszkamy

Jeśli zaś posiadamy już wybudowany dom, bądź zajmujemy mieszkanie w budynku wielorodzinnym, naszym wkładem w ochronę środowiska naturalnego niech będą przede wszystkim dobrze znane, a często niedoceniane – oszczędzanie wody i energii w gospodarstwie, a także segregacja oraz ograniczenie ilości wytwarzanych przez nas śmieci.

Czy to się opłaca?

Nie oszukujmy się – dbanie o środowisko, mimo iż niewątpliwie zaszczytne samo w sobie, nie stanie się popularne, jeśli jego koszty spowodują, że będzie jedynie drogą zachcianką. Na szczęście każde z wymienionych rozwiązań wiąże się z wymiernymi oszczędnościami, czy to mniejszym kosztem ogrzewania, czy rzadszym wywozem nieczystości, czy też niższymi rachunkami. W dodatku możemy być pewni iż przy inwestycji na lata, jaką jest budowa domu, oszczędności nasze, mimo nieco większych początkowo wydatków, będą stopniowo rosły, w związku z nieuchronnie zwiększającymi się w przyszłości kosztami energii i paliw. A na koniec – zawsze już będziemy mieli prawo do odczuwania satysfakcji płynącej ze świadomości, iż we własnym zakresie przyłożyliśmy rękę do budowy czystszego, zdrowszego środowiska.

Varak

Komentarze (8)

kasia1358

9 lat temu

takiego domu to napewno nie bede miała,ale poniewaz nie mamy skanalizowanej wsi i trzeba beczkowozem wywozic szambo co jest bardzo drogie,wiec najpewniej pierwszą ekologiczna sprawą którą moge zrobic bedzie własnie ekologiczne szambo.Coraz wiecej osób sie na to decyduje.Koszt spory ,ale zwraca sie w dosc krótkim czasie

gwolska

9 lat temu

malgosia74- życzę Tobie wygranej i wybudowania takiego domku. Drewniany dom- owszem, ale ile trzeba wyciąć drzew, aby go zbudować i wykończyć?
Gdybym budowała dom stosowałabym ekologiczne prefabrykaty i ogrzewanie geotermalne, które wykorzystuje ciepło skumulowane w ziemi.

topik4433

9 lat temu

Drewniany dom to marzenie, nie tylko jest uroczy, ciepły i bardziej przytulny, ale też jego ściany „oddychają”, za sprawą cyrkulacji powietrza. Szkoda tylko, że koszty wybudowania jak i utrzymania są o wiele wyższe w porównaniu z domem murowanym.
Ja mieszkam na wiosce, w domu murowanym wybudowanym 20 lat temu, mam drewniane okna (plastików nigdy nie założę, bo nie sprzyjają zdrowiu), a na dachu kolektory słoneczne. Można powiedzieć, że mój dom też jest choć trochę BIO 😉

malgosia74

9 lat temu

Taki domek to marzenie nie jednego człowieka,. Bardzo mi sie podaba ale niestety, nie ma szans w obecnej dobie ( przynajmniej jak narazie dla mnie) na takie cudeńko 🙂 Jestem jak najbardziej za ochrona naszego środowiska naturalnego, kocham przyrodę. Oszczędzamy energię, staramy się z mężem kupować bardzo modne teraz produkty eko czy bio. To przede wszystkim dla naszego zdrowia ale też przyczyniamy się do ochrony naszej flory i fauny. A taki domek zbuduje jak wygram w lotto 😀

Annagata

9 lat temu

Domy są rzeczywiście piękne i na pewno bardzo zdrowe i funkcjonalne.Zazdroszczę Ci danatwa twojego drewnianego domku,bo musi być naprawdę uroczy.Ja mieszkam w domu murowanym wybudowanym w 1931 roku.Bardzo grube mury,na strychu polepa,a pod podłogą legary.Nie sądzę,żeby był ekologiczny,ale na pewno jest przyjazny zwierzętom,bo gdy kończą się żniwa,do mojego domy podążają całe pielgrzymki myszy.Lubię zwierzątka,ale nie w nadmiarze ;-)) Pociesza mnie tylko fakt,że mieszkając na wsi,nie tylko ja posiadam te „milusińskie ” stworzenia.

danatwa

9 lat temu

Ja mieszkam w domu drewnianym , wydaje mi się że ekologicznym. Kilka lat temu dowiedziałam się że mam alergię która może przerodzić się w astmę. Budując dom , chciałam żeby był drewniany bo w takim domu lepiej mi się „oddycha” a przez to żyje.

trojan94

9 lat temu

Domki ładne, ale nie każdego stać na nie. Ponieważ większość z nas mieszka w blokach wielorodzinnych, to starajmy się choć w nich żyć ekologicznie, w sposób maksymalnie oszczędny.

esme

9 lat temu

Śliczne te domki! My z mezem pare lat temu dopiero wyprowadzilismy sie na swoje. Dom nie jest jakos ekologicznie zbudowany, ale podoba mi sie ze tutaj obowiazuje wymog sortowania smieci. Przy okazji zaczelam uczyc swoje dzieci i meza dbania o wode, bo mamy boiler. Ciesze sie, ze ten pretekst czyni nas bardziej ekologicznymi

Zostaw komentarz