zumba-taneczna-eksplozja-w-fitness-clubach

Zumba to połączenie tańca i aerobiku w latynoskim rytmie. Łatwość i przyjemność to kwintesencja dobrej zabawy – naczelnego celu zumby, która właśnie dlatego zyskuje na ogromnej popularności.

Każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności, może się dobrze bawić tanecznym rytmem, przy okazji spalając mnóstwo kalorii. W przypadku zumby zapominamy o treningu, spędzamy czas na zabawie, czujemy się tak, jakbyśmy byli na dobrej imprezie, a równocześnie ćwiczymy, gubiąc zbędne kilogramy.

Taniec zyskuje na popularności na całym świecie, nie ma się więc co dziwić, że taneczne rytmy i kroki wkradają się do zajęć fitness. Ruch w zumbie rzeźbi, relaksuje, poprawia pewność siebie.
Korzenie zumby sięgają latynoskich tańców, powstała przez przypadek w Kolumbii w połowie lat 90. ubiegłego wieku, dzięki instruktorowi aerobiku, który zapomniał muzyki na zajęcia i postanowił improwizować z latynoskimi utworami, którą miał pod ręką. Dziś zumbę tańczy się już w około 75 krajach na całym świecie.

Na czym polega ta nowa forma fitness?

Podstawą zumby jest powtarzalność ruchów w rytm muzyki latino. W choreografii można odnaleźć elementy hip hopu, samby, salsy, merengue, mambo, także sztuki walki czy bollywoodzki taniec brzucha.
To niezwykłe połączenie pozwala spalać ok. 600 kcal/godz.
W zumbie ćwiczy się bez luster, bo nie chodzi tu o poprawność kroków, a raczej o własną, niczym nie skrępowaną ekspresję wyżycia się w tańcu. Dlatego osoby w wieku starszym lub z nadwagą, o niskiej sprawności nie muszą się zawstydzać i stresować podczas zajęć – po prostu ćwiczą i dobrze się bawią.

W zumbie wyróżnia się sześć rodzajów zajęć:

  • Zumba podstawowa: to po prostu połączenie aerobiku i bardzo energicznej muzyki Latino w połączeniu z innymi bitami, co pozwala na wyładowanie nadmiaru energii – wyżycie się w gorącym tańcu
  • Zumba Gold: specjalny program dla seniorów, dopasowany do uczestnika zajęć, w zależności od jego potrzeb
  • Zumba Toning: tu celem jest ujędrnianie ciała –modelowanie go poprzez energiczne ćwiczenia cardio i siłowe w rytmach latino; wykorzystuje się maracasy, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że jesteśmy na jakiejś imprezie taneczno-muzycznej, którą współtworzymy
  • Aqua zumba: to po prostu taniec w wodzie, w miarę możliwości dynamiczny
  • Zumbatomic: to odmiana specjalnie zaprojektowana dla dzieci w wieku 4-12 lat. zawiera modne miejskie style taneczne jak hip-hop, reggaeton i pop rozwijając koordynację, ucząc dyscypliny i pracy zespołowej
  • Zumba w obwodzie: zajęcia 30-minutowe przy użyciu reggaeton, salsy, merengue, soca, hip-hopu, skutkuje jak 60-minutowe zajęcia fitness w wersji tradycyjnej.

Zumba to po prostu zabawa przypominająca szaleństwa na dyskotece. Nie ma żadnych poleceń instruktora – trzeba tylko w miarę możliwości naśladować jego ruchy. Uczestniczki tych zajęć twierdzą, że to taki dziki aerobik i właśnie o to w tym chodzi. Szaleństwo, potykanie się o własne nogi, spontaniczna dzikość, luz i brak zasad pozwala zrelaksować się po ciężkim nudnym dniu. Czy należąc do kategorii wiekowej 50+ nie mamy czasami ochoty porządnie zaszaleć? W zumbie nie ma ograniczeń, one często są tylko w naszych głowach – zupełnie niepotrzebnie.

dr Paweł F. Nowak