Fitness Fitness

Zumba – taneczna eksplozja w fitness clubach

zumba-taneczna-eksplozja-w-fitness-clubach

Zumba to połączenie tańca i aerobiku w latynoskim rytmie. Łatwość i przyjemność to kwintesencja dobrej zabawy – naczelnego celu zumby, która właśnie dlatego zyskuje na ogromnej popularności.

Każdy, bez względu na wiek i poziom sprawności, może się dobrze bawić tanecznym rytmem, przy okazji spalając mnóstwo kalorii. W przypadku zumby zapominamy o treningu, spędzamy czas na zabawie, czujemy się tak, jakbyśmy byli na dobrej imprezie, a równocześnie ćwiczymy, gubiąc zbędne kilogramy.

Taniec zyskuje na popularności na całym świecie, nie ma się więc co dziwić, że taneczne rytmy i kroki wkradają się do zajęć fitness. Ruch w zumbie rzeźbi, relaksuje, poprawia pewność siebie.
Korzenie zumby sięgają latynoskich tańców, powstała przez przypadek w Kolumbii w połowie lat 90. ubiegłego wieku, dzięki instruktorowi aerobiku, który zapomniał muzyki na zajęcia i postanowił improwizować z latynoskimi utworami, którą miał pod ręką. Dziś zumbę tańczy się już w około 75 krajach na całym świecie.

Na czym polega ta nowa forma fitness?

Podstawą zumby jest powtarzalność ruchów w rytm muzyki latino. W choreografii można odnaleźć elementy hip hopu, samby, salsy, merengue, mambo, także sztuki walki czy bollywoodzki taniec brzucha.
To niezwykłe połączenie pozwala spalać ok. 600 kcal/godz.
W zumbie ćwiczy się bez luster, bo nie chodzi tu o poprawność kroków, a raczej o własną, niczym nie skrępowaną ekspresję wyżycia się w tańcu. Dlatego osoby w wieku starszym lub z nadwagą, o niskiej sprawności nie muszą się zawstydzać i stresować podczas zajęć – po prostu ćwiczą i dobrze się bawią.

W zumbie wyróżnia się sześć rodzajów zajęć:

  • Zumba podstawowa: to po prostu połączenie aerobiku i bardzo energicznej muzyki Latino w połączeniu z innymi bitami, co pozwala na wyładowanie nadmiaru energii – wyżycie się w gorącym tańcu
  • Zumba Gold: specjalny program dla seniorów, dopasowany do uczestnika zajęć, w zależności od jego potrzeb
  • Zumba Toning: tu celem jest ujędrnianie ciała –modelowanie go poprzez energiczne ćwiczenia cardio i siłowe w rytmach latino; wykorzystuje się maracasy, dzięki czemu można odnieść wrażenie, że jesteśmy na jakiejś imprezie taneczno-muzycznej, którą współtworzymy
  • Aqua zumba: to po prostu taniec w wodzie, w miarę możliwości dynamiczny
  • Zumbatomic: to odmiana specjalnie zaprojektowana dla dzieci w wieku 4-12 lat. zawiera modne miejskie style taneczne jak hip-hop, reggaeton i pop rozwijając koordynację, ucząc dyscypliny i pracy zespołowej
  • Zumba w obwodzie: zajęcia 30-minutowe przy użyciu reggaeton, salsy, merengue, soca, hip-hopu, skutkuje jak 60-minutowe zajęcia fitness w wersji tradycyjnej.

Zumba to po prostu zabawa przypominająca szaleństwa na dyskotece. Nie ma żadnych poleceń instruktora – trzeba tylko w miarę możliwości naśladować jego ruchy. Uczestniczki tych zajęć twierdzą, że to taki dziki aerobik i właśnie o to w tym chodzi. Szaleństwo, potykanie się o własne nogi, spontaniczna dzikość, luz i brak zasad pozwala zrelaksować się po ciężkim nudnym dniu. Czy należąc do kategorii wiekowej 50+ nie mamy czasami ochoty porządnie zaszaleć? W zumbie nie ma ograniczeń, one często są tylko w naszych głowach – zupełnie niepotrzebnie.

dr Paweł F. Nowak

Komentarze (12)

Maja

12 lat temu

Podobno zumba jest strasznie, ale to strasznie wyczerpująca. Nie wiem czy bym dała radę. Zdecydowanie wolę indywidualne sportowe aktywności. Jak na razie wystarczy mi dwie godziny sprzątania w rytm mojej ulubionej muzyki! 🙂

Chilli

12 lat temu

Tereska56 nie martw się! Ja też nie pochodzę z dużego miasta a kilka miesięcy temu zumba dotarła i do nas 🙂 jedna z pań chodzących na fitness zapytała instruktorkę o to czym jest zumba, bo czytała o niej a u nas jej nie ma. Nie minęło zbyt wiele czasu jak pojawiła się instruktorka, która do teraz prowadzi z nami zajęcia zumby. Świetne zajęcia, nastrój poprawia się od razu a do tego szybko spalamy zbędne kalorie. 🙂

tereska56

12 lat temu

To 600 kalorii spalane w godzinę bardzo mnie przekonuje. Niesytety, w moim (małomiasteczkowym) fitness clubie ta nowość pewnie długo sie nie pojawi…

GloriaVictis

12 lat temu

Jeśli do tego wszystkiego jeszcze nie trzeba trzymać się rytmu to jest to coś dla mnie. Wiedziałam, że coś takiego jest, ale jakoś nie ciągnęło mnie aby dowiedzieć się więcej o tej formie ruchu.

topik4433

12 lat temu

Uwielbiam tańczyć, więc to coś specjalnie dla mnie 🙂 Takie zajęcia mogą być super frajdą, nie tylko rzeźbią sylwetkę, ale poprawiają także samopoczucie. Gdy chodziłam na kurs tańca zostawiałam wszystko za drzwiami i na sali byłam tylko ja i muzyka. To super odstresowanie i mega przyjemne spędzenie czasu. Dopiero z tego artykułu dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak zumba. Fajnie, że tworzy się nowe formy rozrywki.

irysek7

12 lat temu

Skoro w tej formie tańca nie ma sztywnych reguł, liczy się spontaniczność i luz to z pewnością bym się w niej odnalazła 🙂 Do tego muzyka latino- super! Kiedyś chodziłam na lekcje salsy i było bardzo fajnie.

Luiza111

12 lat temu

Po przeczytaniu artykułu mam ochotę tańczyć zumbę! Kiedyś namiętnie tańczyłam salsę na zajęciach „salsa solo dla kobiet”, ale koniecznie muszę spróbować zabawy z zumbą.

Zostaw komentarz