zylaki-a-praca

Długotrwała praca w pozycji stojącej, niewłaściwe obuwie, a nawet ubranie mogą być przyczyną żylaków. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które mają dziedziczne skłonności do występowania nieestetycznie wyglądających kończyn dolnych z uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi. To również poważny problem zdrowotny wynikający z niewydolności układu żylnego.

Zawody niebezpieczne dla naszych nóg

Praca w niektórych zawodach kobiecych jest szczególnie uciążliwa dla naszych nóg. Żylaki to zmora fryzjerek, sprzedawczyń, w ogóle osób pracujących na stojąco. Również praca w domu. Podczas gotowania, sprzątania, prasowania ciągle kilka godzin przebywamy w pozycji stojącej. Nie wystarczy co jakiś czas usiąść i po prostu odpocząć, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń przeciwdziałających zaleganiu krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych.

Bardzo dobrym ćwiczeniem są wspięcia na palcach. Wystarczy wykonać 15 wspięć co godzinę najlepiej na boso. W ten sposób za pomocą mięśni pomagamy sercu przepompować krew zalegającą w dolnych partiach ciała. Wspięcia z pięt na palce można wykonywać nawet na siedząco, można również w tej pozycji wyprostowywać nogi w stawach kolanowych.
Jeżeli możemy zrobić sobie w pracy przerwę to spędźmy ją w sposób aktywny – spacer. Oby w biurowcu w którym pracujesz windy zawsze były zepsute. Krew musi krążyć nie przebywajmy zbyt długo w jednej pozycji. Szczególnie należy unikać pozycji nieruchomego stania, siedzenia. Zdrowiej jest często zmieniać pozycję.
Siadając nie wolno zakładać nogi na nogę, nie można siadać na ugiętych nogach, te pozycje wytwarzają niepotrzebny ucisk naczyń krwionośnych.
Nie doprowadzajmy do uczucia ciężkości. Kiedy praca wymaga od nas reprezentacyjnych obcasów, po skończeniu pracy wróćmy do domu w butach sportowych.

Praca zawodowa generalnie ma niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Zazwyczaj ogranicza aktywność fizyczną tzw. praca siedząca albo związana jest z duża aktywnością tzw praca fizyczna, która wcale nie jest dobrodziejstwem gdyż często nasze mięśnie pracują w przeciążeniu, w niewygodnych pozycjach. Stąd w czasie wolnym po pracy musimy neutralizować skutki pracy zawodowej.

Odpoczynek dla naszych nóg

Nogi dźwigają cały ciężar naszego ciała, przemieszczają go z miejsca na miejsce, po całym dniu pracy należy im się odpoczynek. Dogodnym rozwiązaniem jest masaż, można wykorzystać różnorodne dostępne na rynku urządzenia do masażu stóp.
Warto po pracy usiąść i unieść nogi w górę, a kiedy uczucie ciężkości minie trzeba założyć wygodne obuwie wyjść z domu na spacer lub pójść na basen.
Kiedy leżymy, śpimy dobrze jest położyć koc pod nogi tak by je nieznacznie unieść.

Przeczytaj koniecznie o żylakach a aktywności fizycznej

PFN