Dbaj o zdrowie Zdrowie

Żylaki a praca

zylaki-a-praca

Długotrwała praca w pozycji stojącej, niewłaściwe obuwie, a nawet ubranie mogą być przyczyną żylaków. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które mają dziedziczne skłonności do występowania nieestetycznie wyglądających kończyn dolnych z uwidocznionymi naczyniami krwionośnymi. To również poważny problem zdrowotny wynikający z niewydolności układu żylnego.

Zawody niebezpieczne dla naszych nóg

Praca w niektórych zawodach kobiecych jest szczególnie uciążliwa dla naszych nóg. Żylaki to zmora fryzjerek, sprzedawczyń, w ogóle osób pracujących na stojąco. Również praca w domu. Podczas gotowania, sprzątania, prasowania ciągle kilka godzin przebywamy w pozycji stojącej. Nie wystarczy co jakiś czas usiąść i po prostu odpocząć, warto wykonać kilka prostych ćwiczeń przeciwdziałających zaleganiu krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych.

Bardzo dobrym ćwiczeniem są wspięcia na palcach. Wystarczy wykonać 15 wspięć co godzinę najlepiej na boso. W ten sposób za pomocą mięśni pomagamy sercu przepompować krew zalegającą w dolnych partiach ciała. Wspięcia z pięt na palce można wykonywać nawet na siedząco, można również w tej pozycji wyprostowywać nogi w stawach kolanowych.
Jeżeli możemy zrobić sobie w pracy przerwę to spędźmy ją w sposób aktywny – spacer. Oby w biurowcu w którym pracujesz windy zawsze były zepsute. Krew musi krążyć nie przebywajmy zbyt długo w jednej pozycji. Szczególnie należy unikać pozycji nieruchomego stania, siedzenia. Zdrowiej jest często zmieniać pozycję.
Siadając nie wolno zakładać nogi na nogę, nie można siadać na ugiętych nogach, te pozycje wytwarzają niepotrzebny ucisk naczyń krwionośnych.
Nie doprowadzajmy do uczucia ciężkości. Kiedy praca wymaga od nas reprezentacyjnych obcasów, po skończeniu pracy wróćmy do domu w butach sportowych.

Praca zawodowa generalnie ma niekorzystny wpływ na stan naszego zdrowia. Zazwyczaj ogranicza aktywność fizyczną tzw. praca siedząca albo związana jest z duża aktywnością tzw praca fizyczna, która wcale nie jest dobrodziejstwem gdyż często nasze mięśnie pracują w przeciążeniu, w niewygodnych pozycjach. Stąd w czasie wolnym po pracy musimy neutralizować skutki pracy zawodowej.

Odpoczynek dla naszych nóg

Nogi dźwigają cały ciężar naszego ciała, przemieszczają go z miejsca na miejsce, po całym dniu pracy należy im się odpoczynek. Dogodnym rozwiązaniem jest masaż, można wykorzystać różnorodne dostępne na rynku urządzenia do masażu stóp.
Warto po pracy usiąść i unieść nogi w górę, a kiedy uczucie ciężkości minie trzeba założyć wygodne obuwie wyjść z domu na spacer lub pójść na basen.
Kiedy leżymy, śpimy dobrze jest położyć koc pod nogi tak by je nieznacznie unieść.

Przeczytaj koniecznie o żylakach a aktywności fizycznej

PFN

Komentarze (8)

elle@elle

8 lat temu

mam tendencje po mamie do zylakow na razie sa juz pajaczki ale genetycznie jestem obciazona ,trudn sie mowi najwyzej sie zoperuje :)))

pati25

12 lat temu

Zauważyłam niewielki żylk na mojej nodze.Staram się nie dopuścić do powstania dalszych żylaków.Smaruję nogi maścią z kasztanowcem i wykonuję ćwiczenia

karoligrz

12 lat temu

W mojej rodzinie niestety jest tak samo. Już teraz zauważam małe żyłeczki:/ Oj trzeba za młodu trochę nad tym zapanować

topik4433

12 lat temu

Na moich nogach pojawiają się pajączki, a w mojej rodzinie występuje skłonność do żylaków, więc wykorzystam to ćwiczenie ze wspinaniem się na palcach w pracy.

klaryska

12 lat temu

Gdy ma się kłopoty z żylakami nie wolno zakładać nogi na nogę podczas siedzenia, najlepiej trochę je wyciągnąć przed siebie, tak usłyszałam od lekarza, jak wchodził do poczekalni to najpierw wszystkim pacjentom poprawiał nogi, bo każdy miał albo założona jedna na drugą albo mocno zgięte i schowane pod krzesło

summer

12 lat temu

Muszę sobie te porady wziąć do serca! O tym ćwiczeniu ze wspinaniem się na palcach nawet nie słyszałam, a może być w sumie przyjemne;)

pati25

12 lat temu

Idealne dla naszych nóg jest właśnie ułożenie ich wyżej..W ten sposób nogi wypoczywają.Dlatego warto po zbyt męczącym dniu i po długim staniu zafundowac naszym nogom taki odpoczynek.Ja nawet podczas czytania układam tak nogi

irysek7

12 lat temu

Lubię odpoczywać z uniesionymi nogami. Czuję, że jest to zbawienna pozycja dla nóg po całym dniu w pracy. Szkoda tylko, że podczas siadania często zakładam nogę na nogę. Ciężko mi „wykorzenić” ten nawyk 🙁

Zostaw komentarz