Zespół Otella
Andrea Piacquadio z pexels

Zazdrość uchodzi za przejaw prawdziwej miłości. Wiele osób uważa, że gdy druga strona ją odczuwa, to prawdziwie kocha. Zazdrosny partner podnosi ich atrakcyjność we własnych oczach. Niestety, czasem emocje wymykają się spod kontroli. Tę sytuację doskonale oddaje zespół Otella. Dlaczego uchodzi za tak groźny?

Spis treści:

  1. Jaką rolę odgrywa zazdrość w życiu człowieka?
  2. Zespół Otella, czyli chorobliwa zazdrość bez racjonalnych podstaw
  3. Dlaczego chorobliwa zazdrość szkodzi relacji?
  4. Podejrzenia o zdradę i próby ograniczania wolności
  5. Sceny zazdrości działają jak samospełniająca się przepowiednia
  6. Kto cierpi na zespół Otella?
  7. Nadmierna zazdrość a przemoc domowa

Jaką rolę odgrywa zazdrość w życiu człowieka?

Zazdrość to emocja taka sama jak smutek, złość czy radość, która odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Kiedy zaczyna dochodzić do głosu, stanowi sygnał ostrzegawczy, że na horyzoncie pojawił się ktoś, kto zagraża stabilności naszej relacji. Ma ona za zadanie zmobilizować nas do walki o związek i zachowania czujności. Niestety, czasem człowiek traci kontrolę nad zielonookim potworem.

Zespół Otella, czyli chorobliwa zazdrość bez racjonalnych podstaw

Zespół Otella to termin, którym posługują się psycholodzy, aby zdefiniować chorobliwą zazdrość. Niekiedy osoba, która ją odczuwa, nie ma ku niej żadnych postaw. Partner wychodzi do pracy, a po jej powrocie normalnie funkcjonuje w relacji. Żadna z jego relacji nie wykracza poza koleżeństwo czy przyjaźń. Zespół Otella nawiązuje do bohatera jednego z dramatów stworzonych przez Williama Szekspira. Ten w końcu zabił ukochaną, bo nie radził sobie z własną podejrzliwością.

Dlaczego chorobliwa zazdrość szkodzi relacji?

Zazdrość destrukcyjnie wpływa na relację. Po pierwsze, osoby, które się z nią borykają, swoją podejrzliwością zamieniają życie partnera w piekło. Niektórym początkowo imponuje fakt, że ukochana osoba tak wysoko postrzega ich atrakcyjność. Z czasem to, co człowiek brał za przejaw miłości, okazuje się objawem poważniejszego zaburzenia psychicznego. To z jego powodu partner robi sceny zazdrości, sprawdza telefon i składa niezapowiedziane wizyty w pracy.

Podejrzenia o zdradę i próby ograniczania wolności

Osoba, która pada ofiarą zazdrości, ma dość tłumaczeń i ograniczeń, do jakich próbuje ją zmusić partner. Zespół Otella sprawia, że czasem kobieta jest zmuszana do rezygnacji z aktywności zawodowej. Jej partner widzi bowiem w pracy źródło licznych romansów. Boi się, że któryś z napotkanych mężczyzn okaże się od niego lepszy, przez co ukochana go porzuci.

Sceny zazdrości działają jak samospełniająca się przepowiednia

Niektórzy wszczynając sceny zazdrości, próbują zapobiec temu, czego tak bardzo się obawiają. Uważają, że gdy zamkną partnerkę w złotej klatce, ta nie będzie miała, jak ich zdradzić. W rzeczywistości swoim postępowaniem sami wpychają ją w ramiona innego mężczyzny. Niekiedy ludzie mają dość nadmiernej podejrzliwości. Skoro ciągle oskarża się ich o zdradę, to w końcu się jej dopuszczają. Czasem unikają niewierności, ale odchodzą z toksycznej relacji. Chcą pracować zawodowo, spotykać się ze znajomymi i ubierać się wedle uznania.

Kto cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella sprawia, że jedna osoba odbiera drugiej prawo do samodecydowania. Nieustannie ją sprawdza i dąży do zerwania jej więzi z innymi ludźmi. Na to poważne zaburzenie, któremu towarzyszy przekonanie, że partner dopuszcza się zdrady, choć nic na to nie wskazuje, najczęściej cierpią osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Ta przypadłość często idzie w parze z zachwianiem struktur osobowości oraz pozabezpiecznym stylem przywiązania.

Nadmierna zazdrość a przemoc domowa

Chorobliwa zazdrość stanowi jedną z najczęstszych przyczyn przemocy domowej. Osoba podejrzewana o zdradę, najczęściej kobieta, jest bita i maltretowana. To forma „kary” za jej wyimaginowaną niewierność. Niekiedy ofiary mają w sobie dość sił, aby odejść od kata. Często jednak tkwią u jego boku w nadziei, że ten się zmieni. Warto też podkreślić, że ludzie często dobierają się za sprawą koluzji. Ktoś przywykł do okazywania zazdrości, a ktoś inny do jej przyjmowania. Niestety, takie relacje romantyczne, choć charakteryzuje je wysoki poziom destrukcji, okazują się zaskakująco trwałe.