Samoakceptacja u kobiet
Kirill Balobanov z Unsplash

Samoakceptacja u kobiet to kwestia, która stanowi przedmiot badań naukowych. Nie bez powodu, ponieważ statystycznie panie częściej miewają problemy z nią związane aniżeli mężczyźni. Psycholodzy postanowili sprawdzić, dlaczego tak się dzieje i doszli do dość zaskakujących wniosków. Z czego wynikają problemy z niskim poczuciem własnej wartości?

Spis treści:

  1. Jak kształtuje się poczucie własnej wartości?
  2. Stabilna samoocena kluczem do szczęścia
  3. Co daje nam zdrowe poczucie własnej wartości?
  4. Czym jest poczucie własnej wartości?
  5. Samoakceptacja u kobiet – jak nad nią popracować?
  6. Z czego wynikają problemy z niskim poczuciem własnej wartości?
  7. Reakcja na sytuacje stresowe różni się w zależności od płci
  8. Samoocena u kobiet a hormony płciowe

Jak kształtuje się poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości wpływa na nasze zadowolenie z życia. Osoby, które mają je dość dobrze ugruntowane, lepiej radzą sobie z przeciwnościami losu. Rzadziej też wchodzą w toksyczne relacje i szybciej zrywają kontakt z osobami zaburzonymi. Poczucie własnej wartości zmienia się na przestrzeni czasu. Kształtują je zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Do tych pierwszych zaliczamy otoczenie oraz dokonania naukowe i zawodowe. To, jak oceniają nas rodzice, nauczyciele, rówieśnicy czy nawet sąsiadki w dużej mierze wpływa na to, jaki obraz własnej osoby widzimy. Natomiast czynniki wewnętrzne stanowią uwarunkowania genetyczne. Niektóre osoby mają biologiczne podstawy, by gorzej postrzegać samych siebie.

Stabilna samoocena kluczem do szczęścia

Najważniejsze, aby samoakceptacja u kobiet pozostawała stabilna i nie wpływały na nią czynniki zewnętrzne, w tym ludzkie opinie. Niestety, wiele kobiet poczucie własnej wartości uzależnia od innych. Nie powiemy sobie: jestem atrakcyjna, tylko czuję się atrakcyjna, gdy facet mnie komplementuje. Gorzej, gdy trafimy na narcyza, który jednego dnia zachwala nasze nogi i styl, a drugiego mocno je krytykuje. W takiej sytuacji kobiety o niestabilnym poczuciu własnej wartości często zaczynają popadać w kompleksy i źle się czuć we własnym ciele. Nie powinnyśmy też uzależniać swojej opinii na własny temat od tego, czy on umówi się z nami na kolejną randkę. Nawet jeśli tego nie zrobi, to o niczym to nie świadczy. Być może on nie nadaje się do stałego związku i wyczuł, że nas tak łatwo nie omota i nie skłoni do jednonocnej przygody.

Co daje nam zdrowe poczucie własnej wartości?

Zdrowe poczucie własnej wartości sprawia, że wchodzimy w zdrowe relacje międzyludzkie, potrafimy stawiać granice w pracy oraz w życiu osobistym. Niestety, wiele kobiet nie akceptuje siebie, w rezultacie próbuje zasłużyć na pochwałę otoczenia, nadmiernie się starając. Takie panie nadskakują facetowi, chociaż daleko mu do królewicza, bliżej natomiast do żaby. Często też biorą na swoje barki zbyt wiele obowiązków po to, aby zasłużyć na akceptację przełożonego. W rezultacie stają się ofiarami nadużyć.

Czym jest poczucie własnej wartości?

Pod tym terminem kryje się nasze wyobrażenie o nas samych.  Jeśli jest zdrowe, cechuje je szacunek do własnej osoby, świadomość mocnych i słabych stron oraz poczucie bycia dostatecznie dobrą. Osoba, która ma zdrowe poczucie własnej wartości, postrzega siebie jako wartościową osobę, nawet gdy nie wszystko wykonuje idealnie. Może nie jest najlepszą panią domu, nie podejmie gości żadnym smacznym daniem, ale chętnie spieszy z pomocą, gdy trzeba coś załatwić, ponieważ jest zaradna życiowo i ma tego świadomość.

Samoakceptacja u kobiet – jak nad nią popracować?

Pamiętaj, że nie musisz być idealna i wszystkich zadowalać, aby cieszyć się wysokim poczuciem własnej wartości. Tak naprawdę jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził. Każdy z nas ma swoje zalety i wady. Możesz łatwo nawiązywać relacje międzyludzkie, rzetelnie wykonywać swoją pracę i postępować uczciwie, ale nie mieć żadnej iskry do gotowania, sprzątania czy pięknego pakowania prezentów. Mimo to jesteś wartościowa, ponieważ urodziłaś się człowiekiem.

Z czego wynikają problemy z niskim poczuciem własnej wartości?

Samoakceptacja u kobiet kuleje, dlatego też naukowcy postanowili lepiej przyjrzeć się tej kwestii. Zauważyli oni, że panie w krajach zachodnich mają paradoksalnie niższe poczucie własnej wartości. To ich zaskoczyło, ponieważ można by zakładać, że równouprawnienie w Europie czy Stanach Zjednoczonych przyczynia się do wyższej samooceny. Tymczasem to właśnie kobiety w krajach, gdzie nie cieszą się pełnią praw, mają wyższe poczucie własnej wartości. Okazało się, że za opisanymi problemami stoją uwarunkowania genetyczne. Z tego powodu też mężczyźni mają na ogół wyższą samoocenę niż kobiety. Ta często idzie bowiem w parze z cechami charakterystycznymi dla mężczyzn – zdecydowaniem itp.

Reakcja na sytuacje stresowe różni się w zależności od płci

Mężczyzna inaczej reaguje w sytuacjach stresowych. Jeśli pojawia się jakiś problem, stara się go rozwiązać. Kobieta chce się wygadać i liczy na empatię ze strony partnera. Ten natomiast podsyła jej gotowe rozwiązania, co rodzi liczne konflikty. Warto jednak uświadomić sobie, że w sytuacjach stresowych męski mózg na ogół działa inaczej niż kobiecy. Swoją drogą wiele pań potrafi też działać logicznie i robi to od razu, gdy pojawi się problem. Po wszystkim jednak musi się wygadać, aby dokonać samooczyszczenia z negatywnych emocji. W związku z tym nie szuka ona rozwiązania problemu, ponieważ ten już dawno został zażegnany.

Samoocena u kobiet a hormony płciowe

Warto zaznaczyć, iż samoakceptacja u kobiet w dużej mierze zależy od hormonów płciowych. Czasem przed okresem myślimy o sobie źle, przeszkadza nam gromadząca się woda, wykwity skórne czy ogólne uczucie ciężkości. Mamy wówczas wrażenie, że tracimy kontakt z ciałem lub to zmienia się na nasza niekorzyść. Warto jednak zaakceptować ten stan jako naturalną kolej rzeczy uwarunkowaną przez hormony.