zapomniałam tabletki antykoncepcyjnej

Tabletki antykoncepcyjne uchodzą za metodę zapobiegania ciąży charakteryzującą się wysoką skutecznością. W praktyce jednak ochrona jest nieco  słabsza, ponieważ wiele kobiet popełnia błędy, przyjmując pigułki. Zapomniałam jednej tabletki antykoncepcyjnej – to jedne z najpopularniejszych wpisów w internecie. Kobiety, które z różnych powodów pominęły przyjęcie kolejnej pigułki, w sieci poszukują porad, co zrobić w zaistniałej sytuacji.

Tabletki antykoncepcyjne mają sporo zalet – skutecznie chronią przed ciążą, łagodzą objawy endometriozy, regulują cykl menstruacyjny, pomagają walczyć z łojotokiem i nadpotliwością. Nic dziwnego, że wśród Polek cieszą się dużą popularnością. Niestety, ich dobroczynne działanie może ulec osłabieniu, jeśli pominiemy jedną lub więcej pigułek.

 

Zapomniałam jednej tabletki antykoncepcyjnej

Wiele kobiet zapomina o przyjęciu kolejnej tabletki antykoncepcyjnej lub przyjmuje pigułkę przyporządkowaną do innej fazy cyklu. Czasem opóźnienie jest kilku- lub kilkunastogodzinne. Dzieje się tak, gdy nagle modyfikacji ulega nasz plan dnia. Bierzesz tabletkę zawsze o 17, gdy wracasz z pracy? Wystarczy, że z biura pojedziesz na spotkanie z przyjaciółką, by zapomnieć o ten rytuale.  Niektóre panie są zapobiegliwe i zabierają ze sobą tabletki, gdy wiedzą, że o porze ich zażycia będą przebywały poza domem np. na weselu. To dobre rozwiązanie, aczkolwiek ma pewne wady. Przede wszystkim może się zdarzyć, że w ferworze dobrej zabawy zapomnisz o tabletce antykoncepcyjnej. Nawet jeśli ją połkniesz o odpowiedniej godzinie, możesz zapomnieć przełożyć blister z torebki  wizytowej do tej, którą na co dzień zabierasz ze sobą do pracy. Tak naprawdę istnieje mnóstwo okazji do tego, by zapomnieć o pigułce.  W związku z tym warto pomyśleć o ustawieniu przypomnienia w telefonie, które poinformuje nas o konieczności zażycia  tabletki antykoncepcyjnej. Niestety, nowoczesne smartfony mają pewną wadę. Wydają taki sam, krótki dźwięk przy SMS-ie, przypomnieniu w telefonie i aktualizacji systemu operacyjnego. W rezultacie możesz go nie usłyszeć. Lepszym rozwiązaniem wydaje się budzik. Jego sygnał jest zdecydowanie dłuższy.

Sposób postępowania, gdy spóźnimy się z zażyciem  tabletki antykoncepcyjnej zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, ile czasu upłynęło od połknięcia poprzedniej pigułki, jakie tabletki antykoncepcyjne przyjmujemy oraz ilu pigułek zapomniałyśmy.

 

Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe – 12-godzinne opóźnienie to nie problem!

Jeśli przyjmujemy pigułki jednofazowe i dwuskładnikowe – 24 tabletki mają ten sam kolor i przyjmuje się je od 1. do 24. dnia cyklu, a 4 pozostałe są pigułkami placebo, to wystarczy połknąć kolejną tabletkę, jak zorientujemy się, że o niej zapomniałyśmy. Następne pigułki przyjmujemy o stałych porach. Tabletki jednofazowe zawierają dwa rodzaje hormonów – estrogeny i gestageny. Ich stężenie jest takie samo we wszystkich 24 tabletkach „aktywnych”. Stanowią one najlepsze rozwiązanie dla zapominalskich, ponieważ, gdy pominiemy jedną pigułkę i upłynęło mniej niż 12 godziny, wystarczy, że ją połkniemy.  Jeśli np. przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne zawsze o 21 i przypomniałaś sobie o nich po przebudzeniu o godzinie 8, to przyjmujesz kolejną pigułkę o 8, a następną zgodnie z planem przyjmujesz o 21.

 

Tabletki antykoncepcyjne dwufazowe – kiedy przestają działać?

Jeśli natomiast zdecydowałaś się na tabletki różniące się zawartością poszczególnych hormonów płciowych w zależności od cyklu, znajdujesz się w nieco gorszej sytuacji. Jeśli opóźnienie jest mniejsze niż 6 godzin, wystarczy połknąć kolejną tabletkę, w ogóle nie musisz obawiać się ciąży, ponieważ działanie antykoncepcyjne jest zachowane. Jeśli  opóźnienie jest większe niż 6 godzin, zastosuj dodatkową metodę antykoncepcyjną np. prezerwatywę.

Jeśli obawiasz się, że przez swoje zapominalstwo osłabiłaś ochronę przed niechcianą ciążą, stosuj zapobiegawczo inną metodę antykoncepcji. Najlepsza wydaje się prezerwatywa, ma stosunkowo dużą skuteczność, ponadto jest łatwo dostępna i bezpieczna dla zdrowia. Żele antykoncepcyjne nie tylko mają niezbyt korzystny wskaźnik Pearla – dużo stosunków z ich użyciem kończy się niechcianą ciążą, to na dodatek mogą silnie uczulać.

Tabletka awaryjna po – ratunek dla zapominalskich

Jeśli o swoim zapominalstwie dowiedziałaś się po fakcie, czyli po odbytym stosunku, możesz skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, czyli tabletki po. Jest ona jednak stosunkowo droga i wiele wskazuje na to, że niebawem znowu trzeba będzie udać się po receptę na nią do ginekologa.

Zapoznaj się z ulotką pigułek antykoncepcyjnych

Jeśli nie wiesz, jak postępować w przypadku, gdy zapomnisz o tabletce antykoncepcyjnej, sprawdź, co sugeruje producent twoich pigułek. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza  w przypadku tabletek różniących się składem, które naśladują naturalny cykl menstruacyjny.  W ich przypadku zapomnienie tabletki w I fazie jest najmniej groźne, wystarczy przyjąć ją, gdy sobie o niej przypomnisz. W II fazie musisz pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu, przy tabletkach z III fazy przyjmujesz kolejną pigułkę i nie robisz 7-dniowej przerwy między blistrami, tylko przyjmujesz kolejne opakowanie tabletek.

Zapomniane tabletki antykoncepcyjne – gdy jest ich więcej…

Czasem zdarzają się też takie kobiety, które zapominają o więcej niż jednej tabletce, powinny one skonsultować się z ginekologiem lub przerwać przyjmowanie pigułek. Odczekać  7 dni na krwawienie z odstawienia i rozpocząć kolejne opakowanie. W przerwie na krwawienie należy wspomagać się innymi metodami antykoncepcyjnymi. Jeśli pamiętanie o regularnym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych sprawia ci problem, może warto pomyśleć o innych metodach antykoncepcji hormonalnej – zastrzyku lub plastrach?

Zapomniałam jednej tabletki antykoncepcyjnej, a w przerwie między kolejnymi blistrami nie wystąpiło krwawienie z odstawienia, czy to ciąża? To jedno z często zadawanych pytań na forum. Jak jest w rzeczywistości?  Przede wszystkim nie panikuj. Szansa, iż zaszłaś w ciążę, istnieje, ale możliwe też, że twój problem wynika z innych czynników.  Aby rozwiać wątpliwości i nie zaszkodzić ewentualnemu zarodkowi, zanim rozpoczniesz przyjmowanie kolejnego blistra tabletek, wykonaj test ciążowy. Jeśli jego wynik będzie negatywny, przyjmujesz kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, ustawiając budzik w telefonie, który przypomni ci o pigułce.

Irmina Cieślik