zaburzenia

Zaburzenia miesiączkowania to objaw nie tylko zbliżającego się przekwitania. Jak rozpoznać czy to już menopauza?

Zaburzenia miesiączkowania

Przyczyn zaburzenia miesiączkowania może być wiele. Najczęstszą jest ciąża. Brak miesiączki może oznaczać ciążę, ale w przypadku kobiet po 40. czy 50. roku życia to nie zawsze prawdopodobne. Ale nie należy wykluczać takiej opcji. W przypadku braku potwierdzenia ciąży musimy mieć na uwadze inne możliwości, które są przyczyną wstrzymania miesiączki. Winowajcą może okazać się stres. Wpływa on na regulację układu hormonalnego. Zmiany hormonalne mogą prowadzić do zaburzeń cyklu menstruacyjnego u kobiety. Choroby tarczycy także wrzucimy do tego samego worka. Skutkami restrykcyjnej diety także bywają zaburzenia miesiączkowania. Często mówi się na ten temat w przypadku anoreksji czy innych zaburzeń żywieniowych. Choroby narządów rodnych jak np. jajników to również ewentualne przyczyny. Nowotwory, guzy torbiele czy inne schorzenia objawiają się czasem problemami z regularnymi miesiączkami. Zaburzenia cyklu mogą być spowodowane terapią farmakologiczną. Stosowanie sterydów czy antydepresantów nie wyklucza takiej kolei rzeczy.

Zaburzenia miesiączkowania – czy to już menopauza?

W fazie okołomenopauzalnej możemy zaobserwować krwawienia, pojawiające się między miesiączkami, co następuje na skutek zmian hormonalnych. To dość powszechna dolegliwość. Brak miesiączki przez okres miesiąca czy dwóch u kobiety po 40. roku życia może zwiastować nadejście menopauzy, ale nie zawsze tak jest. Niekiedy krwawienia oznaczają poważną chorobę, dlatego nie należy ignorować pojawiających się objawów. Kobiety powinny regularnie odwiedzać ginekologa, informując go wszelkich niepokojących zmianach. Nawet, jeśli krwawieniu czy jego braku nie towarzyszy żaden ból, warto zgłosić się do lekarza. Badanie pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości. Pamiętajmy, że wykryta na czas choroba może okazać się całkowicie uleczalna. Obfite krwawienia mogą być niebezpieczne dla zdrowia kobiety. Utrata dużej ilości krwi grozi niedokrwistością czy rozwojem mięśniaka macicy. Polipy macicy czy jej szyjki także bywają przyczyną obfitych krwawień. Najgroźniejszy jest jednak rak szyjki macicy, który najczęściej pojawia się u kobiet między 40. a 59. rokiem życia. We wczesnym stadium choroby kobiety nie odczuwają bólu. Nie ma sygnałów alarmowych, więc panie nie odwiedzają lekarzy. Szybko wykryty nowotwór jest uleczalny, dlatego zachęca się kobiety do regularnych badań cytologicznych.

menopauzaZaburzenia miesiączkowania nie muszą oznaczać menopauzy. Mogą być zwiastunem poważnej choroby, zagrażającej prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Świadome kobiety powinny regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać podstawowe badania. Dzięki temu jesteśmy w stanie ochronić swoje zdrowie i działać na czas, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Katarzyna Antos