Encyklopedia menopauzy Menopauza
Nadmierne miesiączkowanie po 50. roku życia

Skończyłaś już 50. lat, a Twoja miesiączka, zamiast zanikać, stała się bardziej obfita niż zwykle? To może być oznaka zbliżającej się menopauzy.
Co może oznaczać nadmierna miesiączka?
Mimo iż statystycznie kobiety w Polsce zaczynają przechodzić menopauzę w wieku 45-51 lat, regularne miesiączkowanie po pięćdziesiątym roku życia nie jest niczym nadzwyczajnym. Krwawienie i owulacja mogą utrzymywać się nawet do 60. roku życia, wszystko zależy od predyspozycji organizmu i genów. Kiedy jednak zauważymy jakiekolwiek zaburzenia w miesiączkowaniu – także nagłe, nadmierne krwawienie – może to być oznaką zbliżającej się menopauzy. Nie wolno jednak bagatelizować tego symptomu, ponieważ to może także oznaczać pojawienie się innych zaburzeń, takich jak: nowotwór endometrium lub szyjki macicy, endometrioza, mięśniaki i polipy, zespół policystycznych jajników, guzy na jajnikach (wydzielające estrogeny), a także choroby tarczycy i zakażenia.
h2.Skąd się bierze nadmierne krwawienie?
W trakcie prawidłowej miesiączki kobieta traci około 100 ml krwi. Jeśli w ciągu danego cyklu miesięcznego krwawienie znacznie się zwiększy lub trwa dłużej niż zwykle, a taki stan utrzymuje się przez kolejne cykle, może dojść przede wszystkim do niedokrwistości, czyli anemii. Pojawia się wówczas osłabienie, duszność, przyspieszone tętno, ból głowy i znaczne zmęczenie.
U kobiet po pięćdziesiątym roku życia bardzo często do nadmiernego miesiączkowania przyczyniają się zaburzenia w funkcjonowaniu jajników, związane z niedoborem progesteronu. Może to być oznaką, że nadchodzi menopauza i wkrótce miesiączki zaczną zanikać. Dodatkowymi czynnikami, które na tym etapie wzmagają krwawienia, bardzo często są: przerost lub zapalenie błony śluzowej endometrium oraz mięśniaki.
M. Witczak
Skończyłaś już 50. lat, a Twoja miesiączka, zamiast zanikać, stała się bardziej obfita niż zwykle? To może być oznaka zbliżającej się menopauzy.
Czy wizyta u ginekologa jest konieczna?
Z każdym rodzajem zaburzenia miesiączkowania należy zgłosić się do lekarza. Tak samo jak nieregularne krwawienia okresu menopauzy należy mieć pod kontrolą, tak też nadmierne krwawienie trzeba zbadać i wdrożyć leczenie. Ginekolog sprawdzi, czy nie doszło do anemii w organizmie oraz jaka jest rzeczywista przyczyna zaburzenia miesiączkowania. Zazwyczaj wystarczy wykonanie standardowego badania ginekologicznego, USG i badania krwi.
Czasami konieczne jest zrobienie histeroskopii i pobrania wycinka tkanek do badania mikroskopowego. W leczeniu nadmiernych krwawień miesięcznych stosuje się: leki hormonalne (hamujące uwalnianie się hormonu kontrolującego cykl miesięczny – gonadoliberyny), wkładki wewnątrzmaciczne oraz leki niehormonalne, m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne czy leki hamujące krwotoki. W ostateczności dochodzi do operacyjnego usunięcia endometrium lub macicy.
Nie warto odwlekać wizyty u ginekologa, ponieważ nadmierne krwawienie może być nie tylko zwiastunem nadchodzącej menopauzy, ale też symptomem poważnej choroby.
M. Witczak
« Badanie słuchu
ukeruse
9 lat temu
A czy myślicie, że kobieta która ma 52 lata i już 2 lata temu miała uderzenia gorąca jeszcze miesiączkuje ? Chodzi o moją kuzynkę, trochę głupio się wprost o to zapytać.
Emilly27k
11 lat temu
Na szczęście jako młoda kobieta nie mam aż tak obfitego okresu. Nie wiem jak będzie po 50:) hehe
filodendron
11 lat temu
I się ciesz Dulcynea, przynajmniej będziesz miała spokój z krwawieniami. Jak ja bym chciała mieć pewność, że już nigdy nie będę miała krwawienia.
dulcynea
11 lat temu
Zawsze miałam obfite miesiączki, zdążyłam się już do nich przyzwyczaić . Teraz w okresie menopauzy są jakby bardziej skąpe. A niedługo pewnie ich ,w ogóle, nie będzie.
Cóż taka kolej rzeczy.
pati25
11 lat temu
Takie obfite krwawienia mogą być często spowodowane jakąś chorobą.Są one bardzo kłopotliwe.Wiem z własnego doświadczenia jakie to uciążliwe.Ostatnio,dwa miesiące z rzędu miałam obfite krwawienia.To mnie już wykańczało
drobina
11 lat temu
Ile kobiet, tyle problemów. Każda z nas przechodzi lub będzie przechodziła menopauzę inaczej i w różnym wieku.
filodendron
11 lat temu
Tu jest opisany mój przypadek, nadmierne krwawienia, dziki rozrost endometrium, krwotok ,operacja polipów.Lekarze ,żeby zapobiec krwotokom dali mi wkładkę z progesteronem, jednak działania uboczne progesteronu powodują ,że ciągle tylko bym spała i smuciła się.Wielokrotnie myślałam o wyjęciu tego zbiorniczka, ale lekarze mówią ,że jak wyjmę to wszystko powróci, a ja się boję krwotoków, a rozrost endometrium może prowadzić do nowotworu. Nie mam więc innego wyjścia.