Leczenie osteoporozy Osteoporoza

Jak wygląda leczenie osteoporozy?

leczenie osteoporozy

Osteoporoza to ubytek masy kostnej, który występuje najczęściej po menopauzie. Jak wygląda leczenie osteoporozy?

Osteoporoza

Choroba metaboliczna kości czyli osteoporoza, to uciążliwe schorzenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niska masa kostna oraz uszkodzona struktura tkanki prowadzi do zwiększenia ryzyka uszkodzeń i złamań kości. Wczesne przekwitanie oraz inne czynniki zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się choroby. Niedobór hormonów takich jak estrogeny, również przyczynia się do osteoporozy u kobiet.

Jak wygląda leczenie osteoporozy?

Nasz układ kostny jest w ciągłym ruchu. Wraz z wiekiem obserwujemy spadek masy kostnej. Do tego dochodzi mnóstwo czynników i uwarunkowania genetyczne czy przebyte choroby. Osteoporoza nie zwraca uwagę na płeć. Atakuje również kobiety, zwłaszcza po okresie menopauzy. Nieodzownym krokiem jest podjecie odpowiedniej terapii. Leczenie osteoporozy polega na przyjmowaniu leków hamujących proces niszczenia kości, pobudzających ich tworzenie oraz substancji wspomagających takich jak witaminy. W leczeniu eliminuje się ból oraz powstałe zwyrodnienia i złamania. W niektórych przypadkach można zastosować także terapię ortopedyczną lub chirurgiczną.

Estrogeny w leczeniu osteoporozy

Estrogeny to hormony, których niedobór obserwujemy u kobiet przechodzących menopauzę. Ich spadek przyspiesza utratę masy kostnej, co przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Hormony są nie tylko odpowiednim środkiem hamującym chorobę, ale także metodą na objawy towarzyszące menopauzie. Opóźniają wypadanie zębów czy poprawiają wygląd skóry. Można przyjmować je w formie tabletek lub plastrów.

Bisfosfoniany

Bisfosfoniany to grupa leków stosowanych przy zaawansowanym stadium osteoporozy. Leki mogą być przyjmowane także profilaktycznie, u osób w grupie największego ryzyka. Bisfosfoniany dają ten sam rezultat co estrogeny. Struktura leków przypomina nieco naturalne substancje, obecne w kościach. Leki są powszechnie dostępne w postaci tabletek.

leczenieFlawonidy

Flawonidy to substancje roślinne, które także sprawdzają się w leczeniu osteoporozy. Wykazują działanie podobne jak estrogeny. Nie są to popularne w Polsce środki na osteoporozę, ale za granicą cieszą się uznaniem pacjentów, szczególnie tych kobiet, które nie mogą stosować hormonów.

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

pati25

4 lata temu

Nie mam osteoporzy i ciezę się z tego.Dbam jednak o moje kości.W diece znajdują się produkty z wapniem.Dobrym sposobem,bardzo ważnym jest też aktywność fizyczna.Nie zapominam o niej.Ćwiczę codziennie.Dobrze,że osteoporozę można leczyć.

filodendron

4 lata temu

Nie mam osteoroporozy i nie wiedzialam dokładnie jak sie ja leczy. Dobrze ,że mozna juz leczyc te chorobę, bo łamanie się i pękanie kości to straszna przypadłość. Dobrze tez ,że sa środki roslinne pomagające chorej, pierwszy raz słysze ,że rosliny moga także przyczynić sie do wyleczenia tego schorzenia. Miałam kilka lat temu badanie na osteoporozę ,ale na szczęście wykazało ,że są dobre.

dulcynea

4 lata temu

Ciekawy artykuł, sądziłam że nie ma skutecznych leków na osteoporozę.
To teraz widzę sens badania swoich kości, bo kilka lat temu słyszałam , że wapń z leków niekoniecznie się wchłania. A badanie to taka sztuka dla sztuki.

Tess

4 lata temu

Badam moje kości i do tego czasu są w dość dobrym stanie. Myślę, że to dlatego, że czytałam o prawidłowej diecie i ruchu, tak postępuję jak pisali i jestem zdrowa jak na mój wiek. Jeśli kiedyś będzie gorzej z kośćmi to lekarz da mi dobre leki. Nie obawiam się złamania kości bez przyczyny.

sirena46

4 lata temu

Moja mama miała osteoporozę,ale udało jej się wyleczyć. Brała tabletki plus odpowiednia dieta i na szczęście pozbyła się choroby.
Bada się jednak regularnie, żeby nie było nawrotu choroby.
Nie miała żadnych złamań, czy innych objawów po prostu zrobiła sobie densytometrię i okazało się, że ma osteoporozę. Warto się badać, aby w porę wykryć chorobę i zastosować odpowiednie leczenie.

Zostaw komentarz