Wysoka wrażliwość a wybór literatury czy filmu
Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego to cecha, którą wykazuje 20% społeczeństwa. Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że osoby, które ją posiadają, nieco inaczej patrzą nawet na całkiem zwyczajne sprawy, w tym obcowanie z kulturą. Wysoka wrażliwość a wybór literatury czy filmu – jak wygląda w praktyce?

 

Spis treści:

  1. Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy a przemyślany wybór literatury
  2. Wysoka wrażliwość a empatia
  3. Jak wysoka wrażliwość determinuje wybór książek i filmów?
  4. Osoby wysoko wrażliwe powinny uważać na brutalne sceny
  5. Komedie romantyczne oraz ciepłe powieści obyczajowe, czyli uczta dla wrażliwców

 

Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy a przemyślany wybór literatury

Niektórzy chętnie sięgają po trudne książki i wymagające filmy. Obcowanie z dramatami nie przysparza im większych trudności. Dla nich to tylko film czy książka. Wysoka wrażliwość sprawia jednak, że wybór dóbr kultury, z którymi obcujemy, powinien być nieco bardziej przemyślany. Zbyt często bowiem zapominamy, że nasz układ nerwowy jest bardziej wyczulony na bodźce, w tym dramaty ukazywane w szeroko pojętej sztuce.

 

Wysoka wrażliwość a empatia

Wysoka wrażliwość idzie w parze z silnie rozwiniętą empatią, czyli zdolnością do współodczuwania. Osoby, które posiadają wyczulony układ nerwowy, to doskonali przyjaciele, którzy zawsze chętnie wysłuchają innych, zrozumieją ich i udzielą im wsparcia. To bardzo ciekawa perspektywa, prawda? Jednak nie dla samej osoby wysoko wrażliwej, która wykazuje tendencję do kontenerowania emocji. W rezultacie przeżywa ona szczególnie dotkliwie cudze dramaty tak, jakby sama ich doświadczała.

 

Jak wysoka wrażliwość determinuje wybór książek i filmów?

Biorąc pod uwagę powyższe, wysoka wrażliwość umożliwia lepsze i pełniejsze zrozumienie trudnego filmu czy książki. Z drugiej jednak strona obcowanie z tak wymagającą sztuką, powoduje kontenerowanie emocji. Osoba wysoko wrażliwa bardzo mocno przeżywa brutalne sceny, morderstwa, gwałty, opisy psychopatów gotowych bez mrugnięcia okiem krzywdzić innych. Po kryminale czy dramacie obyczajowym może mieć koszmary, jej umysł wykazuje bowiem wysoką plastyczność i zdolność do wyobrażania sobie pewnych scen. Osoba wysoko wrażliwa potrzebuje też czasu, aby dojść do siebie po wymagającej książce czy filmie. Kontenerowanie emocji sprawia, że może czuć się fatalnie po zapoznaniu się z brutalną historią, ponieważ przeżywa ją jak własną.

 

Osoby wysoko wrażliwe powinny uważać na brutalne sceny

Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego nie jest wadą, warto jednak pamiętać o tym, że wpływa na nasze życie. Z tego powodu musimy zachować pewną ostrożność przy wyborze tego, co będziemy oglądać i czytać. Wiele osób wysoko wrażliwych twierdzi, że odkąd nie mają w domu telewizora i nie chodzą do kina, czują się znacznie lepiej pod kątem emocjonalnym. Także zamiana literatury na lżejszą, może zdziałać wiele dobrego. Pamiętaj o tym, że nie musisz być jak wszyscy. Wiele osób uwielbia kryminały i książki w stylu 50 twarzy Greya, ciebie te jednak mogą przerażać, napawać niemiłymi odczuciami. Masz do tego prawo, dlatego starannie wybieraj literaturę i filmy. Staraj się sięgać po książki pełne dobra i optymizmu, udzielą ci się dobre emocje głównych bohaterów. Także filmy z pozytywnym przesłaniem, wolne od przemocy oraz przedmiotowego traktowania kobiet, sprawią ci dużą przyjemność.

 

Komedie romantyczne oraz ciepłe powieści obyczajowe, czyli uczta dla wrażliwców

Wysoka wrażliwość sprawia, że źle dobrane filmy i książki mogą stać się źródłem stanów depresyjnych oraz traumy. Powracające z nich obrazy mogą też powodować nieprzyjemny dreszcz. Jeśli czujesz, że po wielu filmach, serialach i książkach czujesz się gorzej, niż przed zapoznaniem się z nimi, to znak, że dokonujesz niewłaściwych wyborów. Niektórzy musi celować w sztukę najwyższych lotów. Możesz sięgać po komedie romantyczne i powieści obyczajowe z pozytywnym przesłaniem po to, aby po ciężkim dniu pozytywnie nastawić się do życia. Jeśli szukasz lekkich, a zarazem mądrych książek, sięgnij po twórczość polskich autorek – Krystyny Mirek i Magdaleny Kordel.