Moda

Wysoka wrażliwość a wybór ubrań na jesień

Wysoka wrażliwość a wybór ubrań na jesień

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Wysoka wrażliwość wpływa na różne aspekty naszego życia. Osoby, które ją przejawiają, często skarżą się na problem ze skompletowaniem garderoby. Choć półki w sieciówkach uginają się pod ciężarem ubrań, trudno znaleźć takie,  które nie powodują dyskomfortu. Wysoka wrażliwość a wybór ubrań na jesień – jak wygląda to w praktyce?

Spis treści:

  1. Czym jest wysoka wrażliwość?
  2. Wysoka wrażliwość a dobór materiałów
  3. Wysoka wrażliwość a wybór ubrań na jesień – dlaczego jest tak trudny?
  4. Jakie ubrania na jesień dla osób wysoko wrażliwych?

Czym jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość to skrót, pod którym kryje się niezwykłe wyczulenie ośrodkowego układu nerwowego na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. W praktyce oznacza to, iż osoby przejawiające tę cechę, mocniej odczuwają zarówno ból pochodzący z ich trzewi, jak i intensywniej odbierają otaczającą ich rzeczywistość. Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego jest cechą uwarunkowaną genetycznie. Występuje aż u 20% społeczeństwa. W równej mierze występuje wśród mężczyzn i kobiet.  Osoba wysoko wrażliwa jest bardziej wyczulona na niuanse, których nie zauważają inni. Ponadto ma niższy próg bólu i bardziej przeszkadzają jej twarde szwy czy nieprzyjemne w dotyku tkaniny.

Wysoka wrażliwość a dobór materiałów

Jak wcześniej wspominaliśmy, wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy jest bardziej wyczulony na bodźce, w tym płynące z dotyku. Twarda metka, sztywne szwy, nieprzyjemny w dotyku materiał – wszystko to może powodować dyskomfort. Osoby wysoko wrażliwe często wolą proste ubrania, w których nie ma drapiących ozdób i wpijających się w skórę dżetów.  Kluczową rolę odgrywa także wybór materiału. Ten powinien być przyjemny w dotyku i niedrapiący. Ważne, aby nie był zszyty szorstkimi nićmi lub żyłką. Zwłaszcza ta ostatnia wywołuje duży dyskomfort. Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego sprawia, że najlepiej nosi się materiały naturalne i sztuczne. Syntetyczne natomiast powodują duży dyskomfort. Materiały naturalne to len, jedwab i bawełna. Do sztucznych zaliczamy natomiast modal, lyocell, rayon i wiskozę. Uzyskuje się w wyniku chemicznej obróbki celulozy. Natomiast materiały syntetyczne to poliester, akryl i nylon. Tego typu tkaniny nierzadko powodują ogromny dyskomfort wśród osób wysoko wrażliwych.

Wysoka wrażliwość a dobór materiałów
Zdjęcie autorstwa Ono Kosuki z Pexels

Wysoka wrażliwość a wybór ubrań na jesień – dlaczego jest tak trudny?

O ile osoba wysoko wrażliwa bez trudu kupi wygodne ubranie na lato, o tyle odzież na jesień rządzi się swoimi prawami. W tym miejscu warto podkreślić, iż sukienka z czystej wiskozy, nawet jeśli ma dłuższe rękawki, nie ogrzeje ciała w sposób należyty. W związku z tym trzeba rozejrzeć się za grubszymi tkaninami, a te nie zawsze są przyjemne w dotyku. Wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy nie przepada za mechatymi swetrami. Nie ma przy tym znaczenia pochodzenie włókien. Te mogą być naturalne, vide sweter z kaszmiru, sweter z wełny etc. lub syntetyczne, vide akrylowe swetry i płaszcze. Jedne i drugie okropnie drapią, zwłaszcza osoby z wysoko wrażliwym ośrodkowym układem nerwowym.

Jakie ubrania na jesień dla osób wysoko wrażliwych?

Jak wcześniej wspominaliśmy, ubrania na jesień powinny być ciepłe. Niestety, te, które najlepiej grzeją, to swetry z wełny czy kaszmiru, które osoby wysoko wrażliwe często postrzegają jako narzędzie tortur. W związku z tym warto postawić na ubiór warstwowy i przyjemny w dotyku. Na szczęście w sklepach coraz częściej można znaleźć swetry z bawełny, które są bardziej komfortowe w noszeniu. Niestety, grzeją dużo słabiej. W sieciówkach dużą popularnością cieszą się także ubrania z dzianiny, która w 80% składa się z wiskozy, a z 20% z nylonu. Takie połączenie często jest dość komfortowe dla skóry. Gdy nylonu nie ma zbyt dużo, materiał nie drażni tak mocno skóry. Nie każdy poliester jest równie drapiący. Czasem udaje się go tak wyprodukować, iż w dużej mierze przypomina grubą bawełnę. Takie ubrania także nadają się na jesień, ale tutaj trzeba będzie pamiętać o warstwach. Wysoka wrażliwość ośrodkowego układu nerwowego sprawia, że niektóre fasony ubrań wydają się szczególnie nieprzyjazne. Golf, półgolf, stójka to tylko niektóre z nich.  Ponadto osoby wysoko wrażliwe zazwyczaj preferują luźne kroje. W ich przypadku nie do końca sprawdzi się dzianinowa sukienka bodycon czy dzianinowa spódnica ołówkowa. Także longsleeve nie powinien być zbyt obcisły, gdyż może powodować dyskomfort u osoby wysoko wrażliwej.

Dodaj komentarz