Uroda

Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych

Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych

Zdjęcie autorstwa Shiny Diamond z Pexels

Osoby wysoko wrażliwe nie miały łatwego życia. Ich tendencja do przebodźcowania rzadko spotykała się ze zrozumieniem. W związku z tym, iż tacy ludzie nie przepadają za hałasem, zmiennym światłem czy dużą liczbą zapachów, nierzadko spotykali się z nietolerancją. Jednak dzięki popularyzacji wiedzy psychologicznej dziś coraz więcej mówi się o nich i ich potrzebach. Jakie kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych będą najlepsze?

Spis treści:

  1. Wysoka wrażliwość przedmiotem badań naukowych
  2. Czym jest wysoka wrażliwość?
  3. Kosmetyki hipoalergiczne
  4. Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych – najlepsze produkty bezzapachowe
  5. Jakie perfumy dla osób wysoko wrażliwych?
  6. Wysoka wrażliwość a wchłanianie kremu i jego konsystencja

Wysoka wrażliwość przedmiotem badań naukowych

Wysoka wrażliwość to temat, którym jako pierwsza zainteresowała się Elaine N. Aron. Ta amerykańska psycholog sama miała problem ze zrobieniem doktoratu, ponieważ męczyło ją przebywanie na campusie między studentami lubiącymi imprezować. Po obronieniu pracy magisterskiej, pracowała z domu, gdzie wychowywała dziecko. Jednak pewnego dnia podczas porady ze specjalistą usłyszała, że jest całkiem normalna. Niektórzy ludzie są po prostu wrażliwsi od innych. Elaine N. Aron postanowiła zgłębić ten temat, przeprowadziła szereg badań, dzięki którym odkryła i szczegółowo opisała, czym jest wysoka wrażliwość. Amerykańska psycholog doktoryzowała się z tego tematu. W Polsce o osobach wysoko wrażliwych zrobiło się głośno za sprawą Katarzyny Kucewicz i jej poradnika Kobiety, które czują za bardzo.

Czym jest wysoka wrażliwość?

Wysoka wrażliwość jest cechą dziedziczną, szacuje się, że wykazuje ją 20% społeczeństwa. O ile w przypadku kobiet jest jeszcze tolerowana i akceptowana, o tyle u mężczyzn zaciekle się ją zwalcza. Wysoko wrażliwy facet wielu osobom jawi się jako homoseksualista, dlatego rodzice nie tolerują u swoich synów miękkich umiejętności. Gdy dostrzegają, że ci są wrażliwi, próbują zmienić ten stan.   Wysoka wrażliwość to żaden defekt czy choroba, jednak czasem mniej wrażliwe otoczenie traktuje takich ludzi jako nieśmiałych, trudno dostępnych czy dziwaków. Tymczasem to, co ich wyróżnia, to fakt, że ich ośrodkowy układ nerwowy mocniej odbiera bodźce. W rezultacie osoby wysoko wrażliwe łatwiej ulegają przebodźcowaniu czy zmęczeniu, gdy przebywają w hałaśliwych miejscach. Trudniej im też dobrać ubrania czy środki codziennego użytku. W naszym artykule podpowiadamy, jakie będą najlepsze kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych.

kosmetyki hipoalergiczne
Zdjęcie autorstwa Suzy Hazelwood z Pexels

Kosmetyki hipoalergiczne

Osoby wysoko wrażliwe częściej zmagają się z alergią niż ich mniej wrażliwe otoczenie. W związku z tym warto zadbać, aby stosowały one kosmetyki hipoalergiczne, które nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników oraz niektórych konserwantów. Tego typu składniki to najczęściej spotykane alergeny. W tym miejscu warto podkreślić, że choć reakcje uczuleniowe dla każdego są uciążliwe, to osoby wysoko wrażliwe mocniej odbierają zarówno bodźce zewnętrzne, jak i wewnętrzne. W rezultacie mają niższy próg bólu. W ich przypadku nawet lekkie zaczerwienienie skóry może wydawać się ogniem, który pali. Na szczęście dziś kosmetyki hipoalergiczne są łatwo dostępne. Znajdziemy je nie tylko w aptekach, ale też w wielu drogeriach.

Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych – najlepsze produkty bezzapachowe

Wysoka wrażliwość sprawia, że perfumy koleżanki z pracy potrafią dekoncentrować i odciągać uwagę od wykonywanych zadań. Intensywna woń może być zatem męcząca, zwłaszcza gdy jej źródłem jest nasze własne ciało. Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych powinny być zatem bezzapachowe. Po pierwsze, dzięki temu ryzyko wystąpienia alergii będzie niższe. Po drugie, krem do twarzy czy balsam do ciała nie powinny nas dekoncentrować w ciągu dnia. Osoby wysoko wrażliwe źle reagują na mocno perfumowane kosmetyki, które mają imitować słodkie produkty takie jak czekolada, muffinki czy cukierki.  Jeśli już sięgają po produkt roztaczający woń, to stawiają na kompozycje leśne, kwiatowe oraz mydlane, które charakteryzują się delikatnością.

perfumy dla osób wysoko wrażliwych
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Jakie perfumy dla osób wysoko wrażliwych?

Jak wcześniej wspominaliśmy, zapach to także dość silny bodziec, który może męczyć osoby wysoko wrażliwe. W związku z tym perfumy, z których korzystają, powinny opierać się na subtelnych kwiatowych, morskich, leśnych i mydlanych nutach, które rozwijają się w ciągu dnia. Jeśli zapach jest ciężki i płaski, okaże się bardziej męczący.

Wysoka wrażliwość a wchłanianie kremu i jego konsystencja

Wysoka wrażliwość sprawia, że czujemy każdy szew na ubraniu, nic dziwnego, że konsystencja kosmetyków również ma znaczenie. Choć producenci prześcigają się w różnego rodzaju innowacjach, to tutaj najlepiej sprawdzi się prostota. Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych powinny być wolne od brokatu, musujących drobinek. Ważne też, aby szybko się wchłaniały i nie pozostawiały tłustej warstwy. Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwych, gdy są wyczuwalne na skórze w ciągu dnia, stają się niezwykle uciążliwe i dekoncentrujące. Warto to mieć na uwadze i ostrożnie komponować swoją codzienną pielęgnację.

Dodaj komentarz