Kultura Styl życia

W cieniu narcyza – Julie L. Hall

W cieniu narcyza – Julie L. Hall

Narcyz zazwyczaj kojarzy nam się z mężczyzną, który nadmiernie dba o wygląd zewnętrzny i jest zakochany sam w sobie. Jednak taka interpretacja stanowi spore uproszczenie. W rzeczywistości, jak wspomina Julie L. Hall, narcystyczne zaburzenie osobowości jest swego rodzaju schorzeniem. Kontakt z osobą, która zmaga się z tym problemem, nie należy do łatwych i przyjemnych. Czego dowiemy się z poradnika psychologicznego pt. W cieniu narcyza?

Narcystyczne zaburzenie osobowości a irracjonalne zachowanie

Lektura książki W cieniu narcyza uzmysławia, jak wiele osób z naszego najbliższego otoczenia zmaga się z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Często wyczuwaliśmy, że z tymi ludźmi jest coś nie tak. Nie potrafiliśmy bowiem zrozumieć motywów ich postępowania, nagłych wybuchów złości, absurdalnych oskarżeń. Osoba, która sama nie cierpi na narcystyczne zaburzenie osobowości, przeżywa szok, gdy styka się z pewnymi niecodziennymi postawami.

Brak empatii – często spotykany problem wśród narcyzów

Julie L. Hall zwraca uwagę na fakt, jak toksyczne są relacje z narcyzem. Z takim człowiekiem w wielu przypadkach nie da się stworzyć związku, dobrej relacji rodzinnej czy przyjacielskiem. Osoby, które cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, często bowiem same siebie postrzegają jako wyjątkowe, chcą zajmować szczególne miejsce. Biada temu, kto je skrytykuje lub postąpi zgodnie z własną wolą, która różni się od zamiarów narcyza. Ponadto osoby zmagające się z tym problemem zazwyczaj nie posiadają empatii. Nie potrafią innym współczuć, postawić się na ich miejscu. Potrzeby drugiego człowieka, jak również jego cierpienie w ogóle nie mają znaczenia. Narcyz widzi tylko siebie.

Czy narcyzm jest dziedziczny?

Narcystyczne zaburzenie osobowości często bywa przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dzieci rodziców, którzy je reprezentują, często przyswajają od nich niewłaściwe wzorce. Oczywiście, nie zawsze tak się dzieje. Odpowiedź na pytanie, skąd się bierze narcyzm, nie jest bowiem jednoznaczna. Niewątpliwie duży wpływ mają tutaj czynniki środowiskowe, które sprawiają, że dziecko cierpi na brak miłości. To uczucie w jego rodzinie ma bowiem charakter warunkowy. Trzeba na nie zasłużyć.  Ponadto narcystyczni rodzice często zakorzeniają w swoich dzieciach przeświadczenie o wyjątkowości lub beznadziejności. Narcyz często próbuje ukryć przed światem niską samooceną, udając chodzącą perfekcję.  Z drugiej strony nie bez znaczenia pozostają czynniki genetyczne.

Czy narcyz potrafi kochać?

Związek z narcyzem nie jest łatwy. Ktoś taki jest zakochany w sposobie, w jakim go kochamy, a nie w drugim człowieku. Julie L. Hall zwraca uwagę na to, jak toksyczne potrafią być takie relacje. Nierzadko osoba, która w nie wchodzi, sporo ryzykuje. Narcyz nigdy nie przyzna się do błędu, tylko będzie winić innych. Bywa zazdrosny, zawistny i agresywny. Brakuje mu kompasu moralnego, dlatego łatwo dopuszcza się zdrady.  W skrajnych przypadkach, które szczegółowo opisuje Julie L. Hall w książce W cieniu narcyza, może dojść do aktów pełnych sadyzmu.  Na dodatek bliscy takiego człowieka często nie mogą liczyć na pomoc i wsparcie. Narcyz bowiem świetnie odgrywa swoją rolę. Na zewnątrz sprawia wrażenie chodzącego ideału, wspaniałego pracownika, sąsiada czy przyjaciela. To w domowym zaciszu zamienia się w tyrana, który nie znosi sprzeciwu, zawsze musi postawić na swoim i znajdować się w centrum uwagi.

Czy narcyzm można wyleczyć?

Julie L. Hall w swojej książce W cieniu narcyza pokazuje, czym różni się narcyzm jawny od ukrytego. Jak obie postawy mogą się przenikać. Autorka zwraca też uwagę na to, dlaczego wielu psychologów lekceważy narcystyczne zaburzenie osobowości i nie potrafi go prawidłowo zdiagnozować. Julie L. Hall pokazuje również, dlaczego kryteria klasyfikacji narcyzmu są tak wadliwe i mało miarodajne. Z jej książki W cieniu narcyza dowiemy się również, czy to zaburzenie osobowości można leczyć i z jakim skutkiem.

W cieniu narcyza – poradnik psychologiczny dla ofiar narcyza

Niewątpliwie to trudny, a zarazem bardzo wartościowy poradnik psychologiczny. Obnaża bowiem całą prawdę nt. narcystycznego zaburzenia osobowości. To wartościowy tytuł zwłaszcza dla ofiar narcyza, ponieważ został sformułowany w taki sposób, który obnaża toksyczne zachowania i ukazuje ich wpływ na otoczenie. Dzięki tej książce możesz zrozumieć, że nie masz wpływu na zachowanie drugiej osoby. Fakt, iż cię zdradza, wytyka ci wyimaginowane błędy, obraża na każdym kroku, świadczy tylko o tym, że narcyz cię krzywdzi. Nie ponosisz za to najmniejszej odpowiedzialności.

Dodaj komentarz