Jestem Babcią

Wnuki są z Księżyca, czyli o konflikcie pokoleń

wnuki-sa-z-ksiezyca-czyli-o-konflikcie-pokolen

Style życia społeczeństw zmieniają się obecnie w tempie ekspresowym. Rodzice nie rozumieją swoich dzieci, które wychowują się w całkowicie odmiennych warunkach i na innej pożywce intelektualnej, niż oni. Co dopiero mają począć dziadkowie, chcąc nawiązać kontakt z wnukami?

Znana antropolog Margaret Mead wyróżniła 3 style przekazywania kultury z pokolenia na pokolenie: postfiguratywny, kofiguratywny i prefiguratywny. Niegdyś dominował styl, w którym dziadkowie przyjmowali za oczywiste, że zachowanie nowej generacji nie będzie różniło się od jej poprzedników. Konflikty pokoleniowe nie były zbyt wielkie, bo młodzi w naturalny sposób przejmowali role swoich rodziców, a potem dziadków. W tym stylu zwanym postfiguratywnym – przeszłość dorosłego jest przyszłością dziecka.

“Bardzo nowe” pokolenia

Dzisiaj jest zupełnie przeciwnie. Żyjemy w stylu kultury zwanym prefiguratywnym. Obecnie tempo zmian, głównie o charakterze technologicznym, jest tak szybkie, że rodzice nie są w stanie przygotować dzieci do życia w nowoczesnym społeczeństwie. Nastąpiło zupełne odwrócenie dawnych zależności pomiędzy generacjami. Obecnie to dzieci są nauczycielami życia dla swoich rodziców i dziadków. Stąd też właśnie Twoje poczucie, że Twoje wnuki pochodzą z innej planety, a płaszczyzn porozumienia jest bardzo niewiele.

Różnice międzypokoleniowe

Nie zawsze muszą przerodzić się w konflikt. Ich występowanie jest w pewnym stopniu zawsze wpisane w życie pokoleń, choćby ze względu na różne przeżycia pokoleniowe. Różnice nigdy jednak nie implikują nieporozumień per se. To, jak wybrniemy z pozornie patowej sytuacji różnic międzypokoleniowych, zależy od nas i naszego podejścia do naszych wnucząt z Marsa. Aby do konfliktu nie dopuścić nie musisz próbować “gonić” swoich wnuków w technologiach, jakich używają na co dzień. Dzieci mają ogromne zdolności przystosowawcze i mimo starań prawdopodobnie nigdy nie będziesz w stanie im dorównać.

Z drugiej strony trudno też nawiązać pozytywne i głębokie relacje, nie uczestnicząc w życiu wnuków. Stąd też najefektywniejsza i najbardziej autentyczna postawa, jaką możesz reprezentować to prawdziwe zainteresowanie tym, co jest ważne w życiu Twoich wnuków. Jeśli będziesz zadawać pytania, przypatrywać się, próbować i przyswajać nowości, to uda ci się zrozumieć internetowe fora, komunikatory społeczne, portale społecznościowe i wszystkie inne technologiczne nowinki, którymi Twoje wnuki posługują się codziennie.

Najważniejsza jest Twoja postawa

Dla dziecka postawa zainteresowania i zaangażowania jest o tyle ważna, że stawia je w roli eksperta – osoby, która jest ważna, ma wiedzę, może się nią podzielić. Ani postawa “jestem starsza – wiem lepiej”, ani postawa ignorancji “eee, to nie dla mnie” nie wzmocni w Twoim wnuku tych ważnych kompetencji społecznych, ani nie pogłębi relacji między wami. Tymczasem interakcja taka zawsze przynosi korzyści obopólne. Kiedy Twoje wnuki w dzieciństwie nabiorą poczucia, że babcia jest osobą zainteresowaną ich życiem, mającą dla nich czas, otwartą na nowe i ciekawą świata – w przyszłości będą chciały korzystać z doświadczenia osoby o takim profilu psychologicznym.

Sztuka zrozumienia

Piękno wyraża się nie w jednostajności, ale w różnorodności. Wnuki rodem z Księżyca są więc dla Ciebie wyzwaniem, możliwością poszerzenia horyzontów, mają Ci mnóstwo do zaoferowania. Pamiętaj, że dla swoich wnuków, Ty też jesteś jak z Księżyca. Ale to również oznacza, że możesz wzbogacić ich życie i mieć wpływ jakościowo zupełnie inny niż rodzice, rodzeństwo, rówieśnicy i ktokolwiek inny w ich życiu.

Joanna P.

Komentarze (3)

mejgosia

12 lat temu

Bardzo bym chciała być taką babcią jaką ja miałam, myślę że mi się to uda, ona byla wspaniała, jak moja koleżanka, lepsza niż moja mama, tylko niestety zmarła gdy ja miałam 14 lat, trochę za wcześnie !!!

GloriaVictis

12 lat temu

Jiji obserwując znajome mi babcie, w tym moją mamę, przewiduję, że na początku będzie szaleństwo, unoszenie się 10 cm ponad chodnikami, szał i rozpieszczanie, potem stopniowo wrócisz do równowagi i zaczniesz realizować swoje postanowienie babciowania:-)

Emilly27k

12 lat temu

Różnice pokoleniowe zawsze występować będą miedzy wnukami , a dziadkami bądź rodzicami.Moim zdaniem trzeba przeczuwać swoich wnuków, ale nie należy zawsze ich rozpieszczać.

Zostaw komentarz