O badaniach Profilaktyka

Morfologia krwi

morfologia-krwi

Jest jak powietrze – nie da się bez niej żyć. Jest również zwierciadłem naszego stanu zdrowia. Już mała ilość naszej krwi pozwala określić, co nam dolega, czego brakuje naszemu organizmowi, a czego jest za dużo. Warto wiedzieć, jak czytać wyniki badań?

Morfologia krwi

To podstawowe badanie diagnostyczne, polegające na ilościowej i jakościowej ocenie elementów morfotycznych krwi. Wykonuje się je bardzo prosto, poprzez standardowe pobieranie krwi. Należy pamiętać, że przed badaniem krwi nie powinniśmy nic jeść, dlatego najmądrzej jest zgłaszać się na badanie z samego rana, aby nie męczyć się zbyt długo na czczo.

To trzeba wiedzieć

  • Do standardowego badania składu krwi należą: RBC, MCV, MCH, MCHC, WBC, PLT, HGB, HCT.
  • Badanie ilościowe poszczególnych elementów układu białokrwinkowego (granulocyty, limfocyty, monocyty) wykonywane jest zazwyczaj ręcznie pod mikroskopem (tzw. “rozmaz”) lub za pomocą automatu.
  • Wartość MID, pojawiająca się często na wydrukach badań morfologii krwi, oznacza ilość komórek, których automat nie potrafił prawidłowo zidentyfikować.
  • Niektóre specjalistyczne kliniki (np. kliniki hematologiczne) posiadają automaty umożliwiające prawidłowe oznaczenie większości hemocytów.
  • Badanie ilościowe limfocytów CD4+, CD8+, NK jest badaniem specjalistycznym, wykonywanym np. u chorych na AIDS.
  • Do morfologii krwi nie zalicza się badania poziomu hemoglobiny, jednak ze względu na automatyzację procesu, parametr ten jest oznaczany równolegle.

Zuzanna Górka

Jest jak powietrze – nie da się bez niej żyć. Jest również zwierciadłem naszego stanu zdrowia. Już mała ilość naszej krwi pozwala określić, co nam dolega, czego brakuje naszemu organizmowi, a czego jest za dużo. Warto wiedzieć, jak czytać wyniki badań?

Tabela norm morfologii krwi

Często zdarza się tak, że patrzymy na kartkę z naszymi wynikami krwi i …nic nie rozumiemy z szeregu liczb. Oczywiście, nikt nie wymaga od nas tak specjalistycznej wiedzy, ale dla samego siebie warto wiedzieć, czy mieścimy się w określonych normach.

Jednakże normy badań laboratoryjnych zależą od wielu czynników i nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od innych elementów procesu diagnostycznego a ocenę może najlepiej przeprowadzić lekarz prowadzący.
Każdy z nas powinien regularnie badać krew, najlepiej raz do roku. Drogie Panie, nie zapominajmy o tym najprostszym, a bardzo ważnym i elementarnym badaniu.

Zuzanna Górka

Komentarze (5)

Al dente

8 lat temu

Tak samo ja. Co roku kontrolnie robię badania i zawsze jest coś nie tak. Ostatnio wykazało, że mam za mało leukocytów.

filodendron

11 lat temu

Badam krew każdego roku, dobrze wiedzieć, co sie dzieje z organizmem, można zawczasu zapobiec ciężkiej chorobie.

drobina

11 lat temu

Też przynajmniej raz w roku wykonuję sobie badania krwi. Ten nawyk mam od paru lat, bo kiedyś często miałam problemy z anemią.

pati25

11 lat temu

Bardzo ciekawy artykuł.Sprawą ważną jest badanie krwi.Ja wykonuję raz w roku takie badanie i na cukier,cholesterol.Na wyniku jest jaki powinien być prawidłowy wynik i jaki ja mam.Mogę porównać.Jednak potem i tak konsultuję się z lekarzem

Zostaw komentarz